Nečasovi lidé v poutech: Tluchoř, Páleník, Nagyová a další. Konec vlády?

13. 6. 2013

V noci na čtvrtek protikorupční policie zasahovala na několika místech po celé republice. 400 policistů bylo mimo jiné i na Úřadu vlády, ve Sněmovně i na ministerstvu obrany. V poutech skončilo několik lidí, mezi nimi jsou i Jana Nagyová, Petr Tluchoř, Ivan Fuksa, Ondřej Páleník a Roman Boček.

Na vládě bylo v noci pořádně "horko". Po půl jedné v noci totiž do Strakovy akademie vtrhl Útvar pro odhalování organizovaného zločinu, o čemž jako první informoval Blesk.

Celý zátah by se mohl týkat situace kolem VZP, hospodaření v Lesích České republiky, dění v Českých drahách či peněžních toků lobbisty Romana Janouška. Policie údajně zasahuje také v komplexu, ve kterém sídlí lobbista Roman Janoušek či v domě, kde bydlí lobbista Ivo Rittig.

Rittig patří k tzv. pražským kmotrům. Lidem, kteří měli či mají vliv na chod pražského magistrátu či jsou napojeni na Dopravní podnik.

Nadační fond proti korupci obvinil Rittiga, že na jeho účty přicházely desítky milionů korun z pražského dopravního podniku. Rittig se proti tomu ostře ohradil a uvedl, že je „šokován, jak bezostyšnému osočení jsem byl vystaven". Společnost Neograph, která pro dopravní podnik dodávala jízdenky, měla uzavřenou smlouvu s firmou Cokeville Asset Inc. sídlící na Britských Panenských ostrovech. Za zprostředkování smlouvy měla tato společnost dostávat z každého lístku 17 haléřů.

Karel Randák z protikorupčního fondu tvrdí, že firma Cokeville má smlouvu o spolupráci s Rittigem, na základě které má firma Rittigovi vyplácet provize ve výši 160 tisíc eur měsíčně a procenta ze zisku.

V poutech měli skončit poslanec Petr Tluchoř i exministr zemědělství Ivan Fuksa. Byla prý sebrána i Nečasova pravá ruka Jana Nagyová a bývalý šéf vojenského zpravodajství Ondřej Páleník. Dalším zadrženým má být Roman Boček, bývalý náměstek ministra zemědělství Petra Bendla. Boček je blízký přítel lobbisty Rittiga.

Objevila se i informace, že policisté zadrželi i dalšího rebela z ODS Marka Šnajdra. Ten ale v SMS zprávě pro Aktuálně.cz vše popřel a napsal, že o akci ÚOOZ nic neví.

Tluchoř a Fuksa patří k rebelům, kteří před časem málem pomohli svrhnout Nečasovu vládu kvůli odporu proti zvýšení DPH. Spor skončil tím, že rezignovali na poslanecká křesla. Fuksa následně zasedl na lukrativních postech v dozorčích radách, píše iDnes.cz.

Jako první z politiků poslal své vyjádření k zatýkání bývalý šéf ČSSD a expremiér Jiří Paroubek. "Vyzývám předsedu vlády Petra Nečase, aby bez zbytečných odkladů obeznámil veřejnost s důvodem k zásahu protimafiánského policejního útvaru na Úřadu vlády ČR, ke kterému mělo dojít dnes v noci. Zatím stále doufám, že je to jen špatný vtip," napsal.

Věci veřejné vyzvaly, aby jednání Sněmovny bylo přerušeno, než premiér Nečas vysvětlí, proč policie zatkla jeho pravou ruku Nagyovou. "Jsme přesvědčeni, že vláda nemůže zajistit objektivní vyšetřování tohoto případu. Jedině rozpuštění Sněmovny a předčasné volby jsou řešením současné situace," prohlásil šéf VV Vít Bárta.

13.6.2013

Zdroj: Eurozprávy

Url: http://domaci.eurozpravy.cz/politika/71951-policie-zatkla-necasovy-lidi-tluchore-palenika-nagyovou-a-dalsi-ce-se-deje/