Spravedlnost se snad konečně dočkala – na řadě je Ivo Rittig

13. 6. 2013

Dlouhou dobu se zdálo, že je Ivo Rittig zcela nedotknutelná osoba. Také se mohlo zdát, že důkazní materiál, předkládaný NFPK, končí v koši. Není tomu tak! Události dnešního dne jasně dokazují, že existují státní zástupci a policisté, kteří se nebojí jít proti moci „mocných“ a finančním možnostem rádoby podnikatelů.

Dlouhodobou a systematickou prací především na kauzách týkajících se osob pražských kmotrů, zejména Ivo Rittiga, pomohl fond orgánům činným v trestním řízení v jejich dnešní rázné akci. Řada získaných informací a důkazů, které NFPK většinou nezveřejnil, ale předal orgánům činným v trestním řízení, se staly součástí důkazního materiálu. Nadační fond předal policejním orgánům tisíce informací a dokumentů o všech případech, které zdokumentoval. Je jisté, že minimálně část z nich našla svého „příjemce“.

Ředitel fondu Petr Soukenka k tomu dodává: „Mám radost z toho, že informace, které fond získal a následně předal policii a státnímu zastupitelství, byly pro orgány činné v trestním řízení přínosné. Rád bych byl konkrétní, ale vzhledem k probíhajícím úkonům trestního řízení nechci ohrozit práci policie. Musím také říci, že desítky telefonátů a sms potvrzují, že dnešní policejní akce je obrovskou satisfakcí i pro podporovatele fondu a pro lidi, kteří některé informace fondu doručili."

„Když jsem si dnes otevřel počítač a uviděl všechny ty zprávy o dnešním „zátahu“, utvrdil jsem se v tom, že fond pracuje dobře. Na jména, která byla v uvedených zprávách zmíněna, jsme upozorňovali již krátce po našem založení. Konečně se policie nebála udeřit i do nejvyšších pater státní moci,“ komentuje poslední události Stanislav Bernard, jeden ze zakladatelů a člen správní rady fondu.

Nadační fond proti korupci vznikl jako zcela nezávislá iniciativa lidí, kteří zásadně nesouhlasí s tím, do jaké míry korupční jednání infiltrovalo celou státní správu. Jeho cílem je podpora a přispívání k budování etických hodnot v demokratické společnosti, podpora odhalování korupční činnosti ve veřejné správě a podpora projektů odhalujících korupci. Rozkryl mimo jiné kauzu pražského Dopravního podniku a kauzu pronájmu konsignačních skladů Nemocnice Na Homolce.

Kontakt: Petr Soukenka, ředitel a analytik NFPK, Tel.: 734 315 352, e-mail: petr.soukenka@nfpk.cz, www.nfpk.cz