Rekonstrukce státu

14. 10. 2014

Desítky občanů se v uplynulých týdnech sešly s kandidáty do Senátu, aby zjistily, zda podpoří normy proti korupci a klientelismu, doporučované platformou Rekonstrukce státu. Před prvním kolem senátních voleb se připojilo napříč stranami i volebními obvody 120 z celkového počtu 253 kandidátů. 29 z těchto podporovatelů se probojovalo mezi 54 kandidátů, kteří postoupili do druhého kola senátních voleb. V 1/5 obvodů je přitom již teď jisté, že volby přivedou do Senátu dalšího podporovatele projektu.

„Jde o hodně, konkrétně o bilión. V současném Senátu nemá podporu zákon, který by umožnil nezávislou kontrolu bilionu korun ročně v rozpočtech krajů, obcí a obecních či státních firem. Jde o změnu Ústavy, při které poslanci nemohou senátory přehlasovat. Ve většině volebních obvodů zákon podporuje právě jeden z postupujících kandidátů, takže voliči budou rozhodovat ve druhém kole také o tomto protikorupčním zákoně,“ říká Jiří Boudal z Rekonstrukce státu.

Přehled podporujících kandidátů naleznete na www.rekonstrukcestatu.cz/senat2014.

“Zájem občanů oslovovat svoje kandidáty neopadá. Neklesl ani zájem kandidátů vyjádřit postoj k rekonstrukčním zákonům. Ačkoliv jsou z různých politických stran, shodují se v přesvědčení, že opatření jsou potřebná. Významná je pro nás také podpora kandidátů, kteří mají sami s bojem proti zneužívání veřejných peněz zkušenosti,” dodává Boudal.

V šesti obvodech je již teď jisté, že senátorské křeslo obsadí politik podporující Rekonstrukci státu. V Brně-městě, Ostravě-městě, Olomouci, Přerově, Strakonicích a Kladně s k Rekonstrukci státu zavázali oba postupující kandidáti. V jiných obvodech nabídne druhé kolo napínavý souboj mezi kandidáty, kteří Rekonstrukci státu podporují a těmi, kteří se k projektu dosud nepřipojili. Kandidáti mají možnost připojit se k projektu ještě do konce tohoto týdne. Aktuální seznam kandidátů, kteří podpořili Rekonstrukci státu a postupují do druhého kola senátních voleb, najdete na konci tiskové zprávy.

Kandidáty do Senátu oslovili také dopisem známé osobnosti, například ekonomové Zdeněk Kudrna a Miroslav Zámečník, podnikatelé Zbyněk Frolík a Vratislav Kulhánek, ředitelka Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR Eva Svobodová nebo herečka Simona Babčáková. Vyzývají je, aby podpořili novelu Ústavy, která zajistí nezávislou kontrolu obcí a obecních firem.

Kontakt pro média

Jiří Boudal

+420 777 804 658

jiri.boudal@frankbold.org

_________________

O Rekonstrukci státu

Protikorupční projekt Rekonstrukce státu byl zahájen v březnu 2013 s cílem prosadit 9 klíčových zákonů, které by razantním způsobem zmenšily prostor pro korupci a zabránily tak pokračujícímu systémovému klientelismu (state capture). Členy platformy jsou: Oživení, Transparency International, Frank Bold (dříve Ekologický právní servis), Fond Otakara Motejla, zIndex, Otevřená společnost, Brnění, Pražské fórum, Zaostřeno, Zelený kruh, Nadační fond proti korupci, Inventura demokracie, Glopolis, Good governance, Naši politici.cz, Iuridicum Remedium, ProAlt, Kohovolit.eu a Praguewatch.

Seznam senátních kandidátů, kteří podpořili Rekonstrukci státu k 14. 10. 2014

Ivo

Jahelka

TOP+STAN

č. 15 – Pelhřimov

Jiří

Dienstbier

ČSSD

č. 30 – Kladno

Michaela

Vojtová

TOP+STAN

č. 30 – Kladno

Emílie

Třísková

ČSSD

č. 42 – Kolín

Jiří

Němec

KDU-ČSL

č. 54 – Znojmo

Roman

Celý

KDU-ČSL

č. 57 – Vyškov

Zdeňka

Hamousová

ANO 2011

č. 6 – Louny

Karel

Doležal

ČSSD

č. 60 – Brno-město

Zdeněk

Papoušek

KDU-ČSL

č. 60 – Brno-město

František

Čuba

SPO

č. 78 – Zlín

Martin

Gregora

TOP+STAN

č. 12 – Strakonice

Karel

Kratochvíle

ČSSD

č. 12 – Strakonice

Vladimír

Danda

ANO 2011

č. 18 – Příbram

Václav

Láska

KDUČSLSZ

č. 21 – Praha 5

Zuzana

Baudyšová

ANO 2011

č. 24 – Praha 9

Václav

Hampl

KDUČSLSZ

č. 27 – Praha 1

Jiří

Vosecký

SLK

č. 36 - Česká Lípa

Adolf

Klepš

TOP+STAN

č. 39 – Trutnov

Jaroslav

Malý

ČSSD

č. 45 – Hradec Králové

Miroslav

Antl

ČSSD

č. 48 – Rychnov nad Kněžnou

Antonín

Prachař

ANO 2011

č. 63 – Přerov

Jitka

Seitlová

KDUČSLSZ

č. 63 – Přerov

Alena

Šromová

KDU-ČSL

č. 66 – Olomouc

Jan

Zahradníček

ANO 2011

č. 66 – Olomouc

Jiří

Carbol

KDU-ČSL

č. 69 – Frýdek-Místek

Peter

Koliba

ANO 2011

č. 72 – Ostrava-město

Petr

Mihálik

ČSSD

č. 72 – Ostrava-město

Martin

Gebauer

ANO 2011

č. 75 – Karviná

Pavel

Botek

KDU-ČSL

č. 81 – Uherské Hradiště