Rekonstrukce státu

15. 6. 2015

Videa a happeningy tento týden upozorní, že zákon o zveřejňování smluv se nenápadně odsouvá na příští vládu

Sněmovna má poslední možnost schválit zákon ve třetím čtení v červenci, aby jeho plná účinnost nebyla až po příštích parlamentních volbách

„Pozor, v červenci 2015 může poprvé po 25 letech nastat na území ČR odtemnění! Podle Bohuslava Sobotky budou poslanci do 8. července 2015 hlasovat o tom, jestli se budou všechny smlouvy státu a obcí na internetu, aby se každý mohl podívat, kolik se za co utratilo. Podle astronomů se ale Sobotka ve výpočtech plete minimálně o 200 let a vhodná konstelace poslanců pro odtemnění nastane zhruba v roce 2349,“ píší autoři kampaně na facebookové události Sledujeme odtemnění, kam se již připojilo více než tisíc účastníků.

Zákon o registru smluv má poslední možnost projít tento týden druhým a v červenci třetím čtením ve sněmovně, aby jeho plný účinek nebyl odložen až na příští vládu. Organizace sdružené v platformě Rekonstrukce státu proto připravily k zákonu videa a happeningy. Do kampaně se zapojí například Bára Poláková, Simona Babčáková, Jan Budař, Marek Taclík, Klára Issová, Otakar Černý, Vilém Čok a další.

Veřejnost se může od minulého týden zapojit do happeningů s živým počítadlem, které upozorňuje, že každý týden je z veřejných prostředků utraceno více než 13 miliard korun bez toho, aby muselo být zveřejněno za co. Od začátku roku to bylo více než 312 miliard Kč. Aktuální částku najdete na www.odtemneni.cz.

Dosud vydaná videa vyrobená se studiem Družina naleznete zde:

https://www.facebook.com/events/847721198645247/

Informace o tom, kolik prostředků stát ročně utratí skrytě, najdete v analýze Centra pro aplikovanou ekonomii:

http://cae.zindex.cz/wp-content/uploads/2015/05/2015-05-18_registr_objem-smluv.pdf

Informace o poslední známé podobě zákona najdete v tiskové zprávě:

http://www.rekonstrukcestatu.cz/novinky/udalosti/informace-pro-novinare-k-registru-smluv-2.pdf

Podle stanoviska Rekonstrukce státu je nyní zákon minimalistickou variantou oproti původním představám. Základní principy byly zachovány, některé námitky proti původní předloze byly vyřešeny, ale zákon obsahuje řadu výjimek a odkladů, které nemají podle expertní skupiny opodstatnění. Plně účinný může být zákon podle vládního plánu až od 1. 7. 2017, kdy nastoupí sankce neplatnosti nezveřejněných smluv. Na malé obce platí odložení povinnosti na dva roky.

Obecné informace o zákoně najdete v Encyklopedii zákona o registru smluv:

www.nejnejzakon.cz

Kromě nejodkládanějšího zákona této sněmovny, jde podle autorů encyklopedie i o nejjednodušší zákon a nejprojednávanější zákon (byl projednán dvěma vládami i výbory dvou různých sněmoven a vznikly k němu hned dvě studie nákladů).

 

Další informace Vám poskytne

Jiří Boudal

Mluvčí platformy k tématu zákona o registru smluv

Jiri.boudal@frankbold.org

Tel. 777 804 658

 

O Rekonstrukci státu

Protikorupční projekt Rekonstrukce státu byl zahájen v březnu 2013 s cílem prosadit 9 klíčových zákonů pro odpovědnou politiku. Závazek zákony prosadit podpořilo před volbami písemně více než 160 současných poslanců, včetně předsedů hlavních politických stran. Rekonstrukce státu dává dohromady občany, experty, politiky a byznysmeny, kteří zastávají různé politické názory, ale společně podporují pravidla pro fér politickou soutěž a otevřené vládnutí.

www.rekonstrukcestatu.cz