Aktuality

Zlobbovaný antilobbingový zákon

7. 8. 2019
V minulém týdnu schválila „protikorupční“ vláda návrh zákona o lobbování. Vláda ČR ovšem po intervenci neznámého lobbisty Hradu v tichosti vyřadila zásadní ustanovení o regulaci lobbingu v okolí prezidenta.

Čas oligarchů, jejich sluhů a nepřátel

26. 6. 2019
V rámci tiskové konference dnes NFPK představil a pokřtil knihu Čas oligarchů, jejich sluhů a nepřátel. Autorem je právník Fondu Ondřej Závodský.

Libor Winkler: Podnikatelé už z Babiše vystřízlivěli. Další ještě prozřou

31. 5. 2019
Při nástupu do politiky se Andrej Babiš mnoha lidem z byznysu jevil jako člověk, který změní věci k lepšímu. Rozhovor s Liborem Winklerem, členem dozorčí rady NFPK, pro Seznam Zprávy.

Jak nepotopit Františka Mráčka

23. 5. 2019
Kauza Františka Mráčka, držitele Ceny za odvahu NFPK, dnes udělala krok kupředu. Obvodní soud pro Prahu 5 rozhodl o oprávněnosti jeho žaloby o náhradu platu za období, kdy byl neoprávněně propuštěn ze zaměstnání.

Kauza DPP nekončí, naopak stále pokračuje

17. 5. 2019
Jízdenková kauza DPP dnes dospěla k nepravomocnému rozsudku Městského soudu v Praze. Ten dospěl k názoru, že žalovaný skutek nebyl trestným činem a obžalované zprostil viny. Státní zástupce se na místě odvolal.

Hazard u dálnice

16. 5. 2019
Občané obce Holubice budou 24.5. hlasovat v referendu o budoucím kasinu. K problematice se vyjádří i Ondřej Závodský, právník NFPK, který se v předchozích letech věnoval i této problematice z pozice vládního úředníka.

Výzva Vládě k navrácení důvěryhodnosti ÚOHS

12. 3. 2019
Vyzýváme Vládu, aby zvážila, zda zmíněné pochybnosti samy o sobě nezavdávají důvod pro navržení odvolání předsedy ÚOHS prezidentu republiky.

NFPK podporuje Josefa Baxu

7. 3. 2019
NFPK se rozhodl podpořit Josefa Baxu, bývalého předsedu a dnes soudce NSS, a to za fakt, že odmítl opakované snahy prezidenta republiky a jeho kancléře Vratislava Mynáře o ovlivňování rozhodování Nejvyššího správního soudu v konkrétních případech.

Ochrana oznamovatelů nejen na papíře

19. 2. 2019
NFPK uspořádal dnes, ve spolupráci s A-CSR, první díl ze série diskusních fór s protikorupční tématikou. První diskuse se věnovala problematice oznamování korupce a ochraně oznamovatelů.

Prezident ohrožuje věrohodnost úřadu ombudsmanky

11. 2. 2019
České protikorupční iniciativy důrazně varují před prezidentskou nominací Zdeňka Koudelky na pozici zástupce Veřejné ochránkyně práv. Dle našeho názoru je to jasný krok k ovlivňování kontrolních mechanismů v zemi.