Aktuality

Janusz Konieczny: Podivní dárci politických stran

29. 5. 2017
Pomalu startují volební kampaně do podzimních parlamentních voleb a zdálo by se, že nevládní organizace, investigativní novináři či aktivní občané již nebudou mít tolik práce se zkoumáním neprůhledných finančních toků do stranických pokladen.

Finta „druhé patro“ aneb žně pro projekční kanceláře

23. 5. 2017
Nadační fond proti korupci objevil, v rámci svého projektu veřejných zakázek, novou fintu. Nazval jí „druhé patro“ a nyní přináší její detaily.

Karel Škácha: Všechno jedno

22. 5. 2017
Němci si na bavorské straně Šumavy říkají vtip o Češích, který končí pointou, že česky řeknou `wscheckno jedno` a všichni se smějí. O čem vtip byl nevím, bavorskému humoru nerozumím.

Podezřelé zakázky Policie ČR

18. 5. 2017
Zadavatelem podezřelých veřejných zakázek může být paradoxně i samotná policie. Zakázky týkající se dodávek balistických vest pro policejní útvary doprovázejí nestandardní okolnosti.

Jak jsem se stal svéprávným

15. 5. 2017
Nový občanský zákoník umožňuje přiznání plné svéprávnosti nezletilému. Jakub Čech si osobně si o svéprávnost požádal a soud mu vyhověl.

Libor Winkler: Podnikatelé na straně Babiše? Chyba!

15. 5. 2017
Mám ve svém okolí spoustu podnikatelů, kteří své firmy vybudovali z absolutní nuly. Mnozí z nich cítí sympatie k Andreji Babišovi. Někteří z nich je vyjadřují veřejně, případně se přímo angažují.

Stanovisko k reakci JČK na článek o zakázce „Komplexní plnění dodávek projektu ZZS JčK II“

15. 5. 2017
NFPK se věnoval i konkrétní zakázce Jihočeského kraje „Komplexní plnění dodávek projektu ZZS JčK II“. Jihočeský kraj na toto reagoval a ve své reakci uvedl následující skutečnosti, ke kterým se Fond vyjadřuje.

Finta v Jihočeském kraji

11. 5. 2017
Při analýze zakázek Jihočeského kraje narazil kromě častého využívání losovaček i na fintu „na míru ušitých kvalifikačních předpokladů“, pomocí které Jihočeský kraj „korigoval“ soutěže.

Nezákonné losovačky a „šnečí finta“ ÚOHS

9. 5. 2017
NFPK upozornil na dlouholetou absurdní praxi, podle které může ÚOHS zmařit stížnost podnikatele – tzv. šnečí fintu. NFPK přináší další z případů „vyřešených" šnečí fintou.

Vyjádření k oponentuře Zdeňka Koudelky

5. 5. 2017
Fond vydal v březnu 2017 Studii vlivu tvrdého hazardu na kriminalitu. Oponentura Zdeňka Koudelky se primárně snaží zpochybnit Studii NFPK a vliv tvrdého hazardu na kriminalitu, ačkoliv závěry NFPK potvrzují tuzemští i zahraniční akademici.