Aktuality

Finta v Jihočeském kraji

11. 5. 2017
Při analýze zakázek Jihočeského kraje narazil kromě častého využívání losovaček i na fintu „na míru ušitých kvalifikačních předpokladů“, pomocí které Jihočeský kraj „korigoval“ soutěže.

Nezákonné losovačky a „šnečí finta“ ÚOHS

9. 5. 2017
NFPK upozornil na dlouholetou absurdní praxi, podle které může ÚOHS zmařit stížnost podnikatele – tzv. šnečí fintu. NFPK přináší další z případů „vyřešených" šnečí fintou.

Vyjádření k oponentuře Zdeňka Koudelky

5. 5. 2017
Fond vydal v březnu 2017 Studii vlivu tvrdého hazardu na kriminalitu. Oponentura Zdeňka Koudelky se primárně snaží zpochybnit Studii NFPK a vliv tvrdého hazardu na kriminalitu, ačkoliv závěry NFPK potvrzují tuzemští i zahraniční akademici.

"Šnečí finta" v praxi

4. 5. 2017
Jednou ze zakázek, při které byla použita šnečí finta, je i zakázka s názvem „Silnice II/150 Čechy, Domaželice – obchvat“, kterou organizoval Olomoucký kraj. Zakázku vyhrála společnost Eurovia za necelých 300 mil. Kč bez DPH. Vítěz soutěže byl vybrán pomocí legendární losovačky.

Stanovisko Nadačního fondu proti korupci

3. 5. 2017
ÚOHS reagoval na naše zjištění k tzv. „šnečí fintě“, jak lze označit ustanovení § 257 písm. j) zák. č. 134/2016 Sb., o zadávání veřejných zakázek z dílny Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.

Šnečí finta

2. 5. 2017
ÚOHS, úřad dohlížející na zákonnost zadávání veřejných zakázek, sám svojí nečinností nepřijatelně ovlivňuje, kterými stížnostmi dodavatelů se bude a nebude zaobírat. NFPK tuto praxi pojmenoval jako šnečí fintu.

Miroslav Mareš: Bahno investigativní žurnalistiky

24. 4. 2017
Odkrývání korupčních aktivit i nečestného jednání politiků v sobě nese odvahu ušpinit se od bahna české politiky.

Stanovisko NFPK k reakci Jihočeského kraje

21. 4. 2017
Na oficiálním internetovém portálu Jihočeského kraje se objevila reakce na tiskovou zprávu NFPK z 12. dubna 2017 ohledně veřejných zakázek v režii jihočeského paktu ODS a ČSSD. Reakce není nikým podepsána.

Senátoři se postavili proti demontáži zákona o registru smluv

20. 4. 2017
Přijali pozměňovací návrhy, které odmítají plošné výjimky ze zveřejňování smluv stát pro státní a městské podniky. Odmítli tak návrh, aby z očí zmizely smlouvy podniků, jako jsou Lesy ČR, Česká pošta nebo městské dopravní podniky z celé republiky.

Tajemství Českých drah

19. 4. 2017
Nadační fond proti korupci podal správní žalobu na České dráhy v souvislosti s dvacetimilionovou zakázkou na Wi-Fi připojení k internetu ve vlakových soupravách railjet.