Aktuality

Podezřelé zakázky Policie ČR

18. 5. 2017
Zadavatelem podezřelých veřejných zakázek může být paradoxně i samotná policie. Zakázky týkající se dodávek balistických vest pro policejní útvary doprovázejí nestandardní okolnosti.

Jak jsem se stal svéprávným

15. 5. 2017
Nový občanský zákoník umožňuje přiznání plné svéprávnosti nezletilému. Jakub Čech si osobně si o svéprávnost požádal a soud mu vyhověl.

Libor Winkler: Podnikatelé na straně Babiše? Chyba!

15. 5. 2017
Mám ve svém okolí spoustu podnikatelů, kteří své firmy vybudovali z absolutní nuly. Mnozí z nich cítí sympatie k Andreji Babišovi. Někteří z nich je vyjadřují veřejně, případně se přímo angažují.

Stanovisko k reakci JČK na článek o zakázce „Komplexní plnění dodávek projektu ZZS JčK II“

15. 5. 2017
NFPK se věnoval i konkrétní zakázce Jihočeského kraje „Komplexní plnění dodávek projektu ZZS JčK II“. Jihočeský kraj na toto reagoval a ve své reakci uvedl následující skutečnosti, ke kterým se Fond vyjadřuje.

Finta v Jihočeském kraji

11. 5. 2017
Při analýze zakázek Jihočeského kraje narazil kromě častého využívání losovaček i na fintu „na míru ušitých kvalifikačních předpokladů“, pomocí které Jihočeský kraj „korigoval“ soutěže.

Nezákonné losovačky a „šnečí finta“ ÚOHS

9. 5. 2017
NFPK upozornil na dlouholetou absurdní praxi, podle které může ÚOHS zmařit stížnost podnikatele – tzv. šnečí fintu. NFPK přináší další z případů „vyřešených" šnečí fintou.

Vyjádření k oponentuře Zdeňka Koudelky

5. 5. 2017
Fond vydal v březnu 2017 Studii vlivu tvrdého hazardu na kriminalitu. Oponentura Zdeňka Koudelky se primárně snaží zpochybnit Studii NFPK a vliv tvrdého hazardu na kriminalitu, ačkoliv závěry NFPK potvrzují tuzemští i zahraniční akademici.

"Šnečí finta" v praxi

4. 5. 2017
Jednou ze zakázek, při které byla použita šnečí finta, je i zakázka s názvem „Silnice II/150 Čechy, Domaželice – obchvat“, kterou organizoval Olomoucký kraj. Zakázku vyhrála společnost Eurovia za necelých 300 mil. Kč bez DPH. Vítěz soutěže byl vybrán pomocí legendární losovačky.

Stanovisko Nadačního fondu proti korupci

3. 5. 2017
ÚOHS reagoval na naše zjištění k tzv. „šnečí fintě“, jak lze označit ustanovení § 257 písm. j) zák. č. 134/2016 Sb., o zadávání veřejných zakázek z dílny Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.

Šnečí finta

2. 5. 2017
ÚOHS, úřad dohlížející na zákonnost zadávání veřejných zakázek, sám svojí nečinností nepřijatelně ovlivňuje, kterými stížnostmi dodavatelů se bude a nebude zaobírat. NFPK tuto praxi pojmenoval jako šnečí fintu.