Aktuality

"Šnečí finta" v praxi

4. 5. 2017
Jednou ze zakázek, při které byla použita šnečí finta, je i zakázka s názvem „Silnice II/150 Čechy, Domaželice – obchvat“, kterou organizoval Olomoucký kraj. Zakázku vyhrála společnost Eurovia za necelých 300 mil. Kč bez DPH. Vítěz soutěže byl vybrán pomocí legendární losovačky.

Stanovisko Nadačního fondu proti korupci

3. 5. 2017
ÚOHS reagoval na naše zjištění k tzv. „šnečí fintě“, jak lze označit ustanovení § 257 písm. j) zák. č. 134/2016 Sb., o zadávání veřejných zakázek z dílny Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.

Šnečí finta

2. 5. 2017
ÚOHS, úřad dohlížející na zákonnost zadávání veřejných zakázek, sám svojí nečinností nepřijatelně ovlivňuje, kterými stížnostmi dodavatelů se bude a nebude zaobírat. NFPK tuto praxi pojmenoval jako šnečí fintu.

Miroslav Mareš: Bahno investigativní žurnalistiky

24. 4. 2017
Odkrývání korupčních aktivit i nečestného jednání politiků v sobě nese odvahu ušpinit se od bahna české politiky.

Stanovisko NFPK k reakci Jihočeského kraje

21. 4. 2017
Na oficiálním internetovém portálu Jihočeského kraje se objevila reakce na tiskovou zprávu NFPK z 12. dubna 2017 ohledně veřejných zakázek v režii jihočeského paktu ODS a ČSSD. Reakce není nikým podepsána.

Senátoři se postavili proti demontáži zákona o registru smluv

20. 4. 2017
Přijali pozměňovací návrhy, které odmítají plošné výjimky ze zveřejňování smluv stát pro státní a městské podniky. Odmítli tak návrh, aby z očí zmizely smlouvy podniků, jako jsou Lesy ČR, Česká pošta nebo městské dopravní podniky z celé republiky.

Tajemství Českých drah

19. 4. 2017
Nadační fond proti korupci podal správní žalobu na České dráhy v souvislosti s dvacetimilionovou zakázkou na Wi-Fi připojení k internetu ve vlakových soupravách railjet.

Jan Kraus: Nestranická koruna

18. 4. 2017
Pokud jste zachytili jednu z posledních zpráv NFPK - o veřejných zakázkách v Jihočeském kraji, pod řízením hejtmana Zimoly, museli jste uznat, že došlo k jisté inovaci.

Zimolovy veřejné zakázky

12. 4. 2017
Jihočeský hejtman Zimola dnes oznámil, že odstupuje z funkce hejtmana kraje. NFPK disponuje analýzou veřejných zakázek Jihočeského kraje, ze které vyplývá netransparentní, zjevně manipulované zadávání zakázek Jihočeským krajem.

Spravedlnost v jízdenkové kauze

11. 4. 2017
NFPK v roce 2011 rozkryl jízdenkovou kauzu. Na oznamovatele Vladimíra Sittu ml. byla následně podána žaloba na tunelování společnosti Security Paper Mill. Nyní zveřejňujeme plnou verzi zprošťujícího rozsudku odvolacího soudu.