Aktuality

Změny v NFPK

2. 5. 2016
Petr Soukenka, stávající ředitel Nadačního fondu proti korupci, požádal správní radu NFPK o ukončení svého angažmá z důvodů dlouhodobých zdravotních problémů.

Martin Šorm: Insolvenční štika

2. 5. 2016
Od roku 1991, tedy se vznikem konkurenčního hospodářského prostoru a volného podnikání, existuje zákonná možnost jak ukončit fungování společnosti, která již nedokáže dostát svých ekonomických závazků.

Petr Soukenka: Skončí NEN stejně jako projekt IZIP?

25. 4. 2016
Tento týden publikoval NKÚ, že tzv. NEN za téměř čtvrt miliardy korun, který měl zprůhlednit zadávání veřejných zakázek, plánované úspory nepřinesl a kýžené zprůhlednění se také nekoná.

Kontrola faktur z Kamencového jezera

20. 4. 2016
Město dotovalo soukromý byznys a samo skončilo v červených číslech. CNI získalo exkluzivně výsledky kontroly smluvních vztahů.

Vláda rezignuje na skutečnou ochranu oznamovatelů

19. 4. 2016
Aktuální ochrana oznamovatelů je relativně vysoká. To překvapivě praví aktuální vládní návrh řešení ochrany oznamovatelů nekalých jednání z pera úředníků Úřadu vlády, který právě putuje do připomínkového řízení.

Janusz Konieczny: Mlčenlivost jako výmluva

18. 4. 2016
Proč lidé oznamují trestné činy včetně korupce? Někteří tak činí, jelikož cítí občanskou či morální povinnost. Jiní mají zcela jiný motiv – pomstu či dokonce sledování vlastního prospěchu.

Rozkrývání vlastníků firem: netransparentně a chaoticky

12. 4. 2016
Společným jmenovatelem většiny závažných kauz je dlouhodobě neřešená anonymita příjemců veřejných prostředků.

Janusz Konieczny: Nejvyšší čas na přípravu místního referenda

11. 4. 2016
Častým a logickým postupem při přípravě místního referenda je jeho načasování na termín voleb. Podmínkou platnosti referenda je totiž účast alespoň 35 % oprávněných voličů.

Ondřej Prokop: Otáčí se naše společnost doleva?

4. 4. 2016
Tento text překvapivě nebude o návštěvě Čínského prezidenta a bujarého vítání jeho reprezentace v podobě vlajek a billboardů.

Mimořádná glosa: Kde najít důkazy o skutečném vlastníkovi Čapího hnízda

23. 3. 2016
Klíčovou otázkou je, jak lze věrohodně doložit vlastníka Čapího hnízda z období 2008-2013. Je zřejmé, že v žádném případě nestačí sdělení pouhého jména a příjmení tajemného investora bez příslušných důkazů.