Eurozprávy: Novela zákona o tkáních má trhliny? Protikorupční fond upozorňuje na rizika

3. 8. 2016

Podle fondu to souvisí s možným zneužitím dovozu tkání a buněk dárců ze zemí mimo EU, například z Číny. Novela rozšiřuje pravidla pro zacházení s tkáněmi a buňkami, která platí mezi zeměmi EU, i na jejich dovoz ze třetích zemí. Reakci ministerstva zdravotnictví ČTK zjišťuje.

"Pokud si čínská společnost zažádá o registraci v tuzemsku a zřídí zde například kliniku, bude moci dovážet tkáně a buňky v podstatě bez kontroly, od koho a odkud tyto tkáně pocházejí," řekl ČTK analytik fondu Martin Soukenka. "Je to obrovský miliardový byznys po celém světě," zdůraznil.

Předloha však počítá s tím, že Státní úřad pro kontrolu léčiv bude mít právo kontrolovat dodavatele ze třetích zemí. Tuzemská zařízení s nimi budou muset uzavřít smlouvu a v této smlouvě bude právo kontroly ze strany úřadu zakotveno.

Vláda také uvádí, že navrhovaný identifikační systém dárců i příjemců umožní zajistit sledovatelnost tkání a buněk, a to od dárce k příjemci v každé fázi tohoto procesu. To je nutné nejen pro případ nežádoucích reakcí, ale i pro boj proti nelegálnímu obchodování.

3.8.2016

Zdroj: Eurozprávy

Url: http://domaci.eurozpravy.cz/zdravotnictvi/164382-novela-zakona-o-tkanich-ma-trhliny-protikorupcni-fond-upozornuje-na-rizika/