Právo: Zlín je stále proti plošnému zákazu heren

18. 10. 2017

Zlínská radnice se rozhodla snížit počet míst, kde lze provozovat výherní automaty a další hazardní hry, a to ze současných 65 adres na 46. Aktivisté brojící proti hazardu však dodávají, že tato nová aktivita Zlína nemusí znamenat snížení počtu výherních hracích přístrojů. 

Snížení počtu heren město přijalo novou vyhláškou. "Není to byznys, který bychom podporovali. Kdo chce v tomto oboru podnikat, musí splnit řadu přísných nařízení," konstatoval náměstek zlínského primátora Ondřej Běták (STAN). 
Nová vyhláška je reakcí města na narůstající počet povolení pro provozování výherních přístrojů, ke kterému došlo v první polovině roku. Počet přístrojů se v minulých letech ustálil kolem čísla 750 až 800, v březnu 2017 jich ale bylo na základě rozhodnutí ministerstva financí povoleno ve Zlíně více než 1000. Radnice nyní očekává, že i díky nové vyhlášce počet přístrojů v provozu klesne na 500 až 600. "Pokud by došlo k pokusům o navýšení počtu těchto,zařízení‘ ve Zlíně, budeme opět reagovat," podotkl Běták. 
K aktuálnímu přijetí vyhlášky přispěl i nový zákon o hazardních hrách, který zpřísňuje podmínky podnikání v této oblasti. Zásadní změnou, kterou nový zákon zavádí od 1. ledna 2018, je fakt, že hazard bude možné provozovat pouze v hernách a kasinech. Z běžných hospod, restaurací či barů musí být přístroje k tomuto datu odstraněny. 
"Čtyři uplynulé roky radnice tvrdí, jak tvrdě postupuje proti hazardu. Za tu dobu se počet automatů nesnížil, ale na jaře dokonce o stovky stoupl. V principu je jedno, jestli zde bude sto nebo padesát heren. Jen se přesunou automaty o pár metrů ze zakázaných heren do těch povolených a hráči s nimi. Mimo centrum tak vlastně bude ještě hůře," říká Tomáš Pasterný z občanského sdružení Komunitní křižovatka, který podporuje úplný zákaz hazardu ve Zlíně. 
"Plošné zákazy se určitě vyplatily, příklad Českých Budějovic to právě ukazuje. O nelegálním hazardu naopak rozšiřují fámy především loterijní společnosti. Proti předešlému legálnímu hazardu je totiž problém v těchto městech s tím nelegálním minimální," uvedl Pasterný. Poukázal zároveň na nedávno zveřejněný průzkum Nadačního fondu proti korupci
"Je zřejmé, jak se daří ve městě, kde to s bojem proti hazardu myslí skutečně vážně. Policie si s nelegálními hernami ve městech s plošným zákazem umí poradit, závislí hráči a jejich rodiny se stovkami legálních automatů kousek od domu už ovšem méně. Diskutovat o tom, zda tu budeme mít nadále tisíc nebo pět set automatů, nepřináší nic k řešení negativních dopadů hazardu na závislé hráče, jejich rodiny a míru kriminality," dodal Pasterný. 
Zavedení plošného zákazu hazardu však zlínská radnice neplánuje. Podle vedení města by nevedl k potlačení gamblerství, ale pouze k přesunu hráčů na internet či do jiných obcí. "Z podnikání v oblasti loterií má Zlín asi 70 miliónů korun daňových příjmů. Tyto peníze z převážné většiny rozděluje do místní kultury, sociální oblasti a sportu," řekl mluvčí magistrátu Zdeněk Dvořák. 
Pasterný však dodává: "Ve městech se zákazem hazardu nezanikla ani kultura, ani sport. Obojí je založeno na zájmu lidí, nikoli na hazardu." 

V principu je jedno, jestli zde bude sto nebo padesát heren Tomáš Pasterný z o. s. Komunitní křižovatka 

Foto: Hazard ve Zlíně zůstává, radnice jen snižuje počet míst, kde se dá provozovat. 
Foto PRÁVO – Aleš Fuksa