E15: Tradiční partaje u aktivistů propadly

19. 10. 2017

Voliči mají poslední dny na to se rozhodnout, komu vhodí svůj hlas. Vodítkem mohou být nejen předvolební debaty, ale i analýzy aktivistů a poradců. Ti se obvykle nesnaží hodnotit stranické programy a kampaně jako celky, naopak je rozebírají podle konkrétních zájmů a vlastních kritérií. 
Například poradenská firma Bisnode hodnotila způsob komunikace stran, ekologické organizace rozebraly přístup stran k ochraně životního prostředí a spolek Pomáháme lidem na útěku se věnoval jednomu z nejvýraznějších témat těchto voleb – migraci. 
Nejlépe si u aktivistů a poradců vedou většinou strany, které v končící sněmovně nyní nefigurují, jde především o Piráty a zelené. "Je ovšem otázkou, nakolik jsou tyto úmysly myšleny vážně a nakolik jsou způsobené tím, že vedení obou stran nemá s reálnou parlamentní politikou prakticky žádné zkušenosti," uvádí například Nadační fond proti korupci, jehož žebříčku dominovaly právě tyto strany. Naopak zavedené strany jako ČSSD, ODS nebo hnutí ANO v něm příliš bodů neposbíraly. 
Kritizovány jsou především za nakládání s financemi, transparentnost a za přístup k protikorupčním opatřením. Samotná témata a sliby v programech však nejsou to jediné, podle čeho se voliči rozhodují. Společnost Bisnode, která od začátku roku analyzovala texty a vyjadřování lídrů, si všímá toho, jak voliči reagují na emoce. "Část voličů vyžaduje od politiků emocionální gesta a černobílé vidění světa. 
Ta bývá oslovena stranami s vysokou mírou iracionality v projevu. Druhá část voličů dává přednost věcné komunikaci a vybírá si spíše mezi stranami, které se excesům v komunikaci snaží vyhýbat. Tyto strany jsou více ochotny hledat dohodu a jsou méně náchylné k nekompromisním postojům," vysvětluje analytik Bisnode Milan Petrák. 
Další výzkumy se zaměřují třeba na přístup stran k Evropské unii. Analýza Institutu pro evropskou politiku Europeum například potvrdila protiunijní postoj ODS a SPD, ostatní strany jsou více proevropské, volají však po posílení národního vlivu. NÁZORY str. 11 

Hodnocení politických stran z pohledu aktivistických skupin a odborných organizací 

Nadační fond proti korupci 

Nadační fond proti korupci zhodnotil volební programy deseti stran a hnutí na základě šestnácti protikorupčních opatření. Nejvíce se ve svých programech podle fondu věnují boji proti korupci Piráti, hned za nimi zelení. Nejhůře naopak dopadly ČSSD a ODS. "Termíny jako korupce, ochrana oznamovatelů či transparentní vlastnické struktury se v programu vůbec neobjevily," uvedla nevládní organizace, kterou v roce 2011 spoluzaložil miliardář Karel Janeček. 

EconLab 

Ekonomický think tank posuzoval financování dvanácti politických stran. 
Zkoumal míru transparentnosti a riziko střetu zájmů. Nejlépe dopadli Piráti, zelení a Svobodní. Velkou míru střetu zájmů naopak vykazují hnutí ANO, SPD i ODS. 
"Nikoho asi nepřekvapí extrémní riziko střetu zájmů v řádu miliard tekoucím společnostem Agrofertu. My ukazujeme, že je na veřejné peníze napojená i ODS a další strany," říká Jiří Skuhrovec z EconLabu. 

Jsme fér 

Koalice pro manželství, kterou tvoří Amnesty International, Logos, Mezipatra, Prague Pride a PROUD, rozjela kampaň Jsme fér, která porovnávala politické programy, stanoviska a postoje lídrů jedenácti stran podle přístupu k LGBT tématům. Nejlépe dopadli zelení, nejhorší známku naopak dostaly ODS, SPD, KDU-ČSL, TOP 09 a Svobodní. "Bez ohledu na oficiální stranickou linii se však v každé straně najdou féroví kandidáti a kandidátky. Svým kroužkem můžete ovlivnit, jak bude příští sněmovna hlasovat," vyzývá voliče kampaň. 

Pomáháme lidem na útěku 

Spolek založený v roce 2015 Čechy podílejícími se na dobrovolnické humanitární pomoci uprchlíkům zhodnotil postoje deseti stran k migraci. 
Nejliberálnější přístup mají podle organizace Pomáháme lidem na útěku zelení, nejpřísnější SPO, KSČM a SPD. "Je vidět, že mnoha stranám pořád chybí kontakt s realitou a znalost toho, co se opravdu děje," sdělila šéfka spolku Zuzana Lenhartová. 

Bisnode 

Poradenská společnost zhodnotila zástupce jedenácti stran podle stylu jejich komunikace a použitých výrazů. Nejvěcněji podle Bisnode komunikovali Piráti. "Tři tradiční strany, ČSSD, KDU-ČSL a ODS, komunikují ve srovnání s loňským rokem emotivněji, texty ANO jsou nesourodé. Nejméně racionálně před parlamentními volbami komunikovali SPD a Realisté," znějí závěry průzkumu, který pracoval s takzvaným koeficientem iracionality. 

Hnutí Duha a Zelený kruh 

Ekologické organizace zhodnotily volební programy jedenácti stran podle zaměření na ochranu životního prostředí, ať už jde o řešení znečištěného ovzduší či o přístupu k energetice. Není překvapením, že si nejlépe vedla Strana zelených, dále i TOP 09, se kterou v letošních volbách kandidují i zástupci ekologické strany LES. "Naopak cíle ODS a Strany svobodných občanů nejvíce zhoršují prostředí pro život lidí," uvedly organizace. 

Vše o volbách čtěte na e15.cz