MF DNES: Hlasy na prodej. Už zase.

23. 10. 2017

Podezření na volební manipulaci je v Krupce a okolí už tradice. 
I letos se objevily pochybnosti. 

Já jsem dostala hlasovací lístek a šla jsem do školy volit. Zato jsem dostala 200 korun," tvrdí žena, která o víkendu volila na sídlišti Mojžíř v Ústí nad Labem. Žena mluví na záznamu, který pořídili aktivisté z Nadačního fondu proti korupci. Případem se již zabývá policie. 
"Už to bylo zakroužkované," říká žena o hlasovacím lístku, který dostala a hodila do urny. Převzala ho od dvou mužů. "Jednoho Čecha a jednoho Roma," dodává. Po odchodu z volební místnosti obdržela odměnu 200 korun. Kolik lidí bylo uplaceno, není jasné. Žena na záznamu ale tvrdí, že jich muselo být přes padesát. Také členka volební komise na další nahrávce líčí, jak voliči chodili k urně ve vlnách tak, jak je nejspíš posílali korupčníci. Přicházeli ti, kteří běžně volit nechodí, všichni měli stejně složený lístek do čtverečku a působili zmateně. I ona si je jistá, že volby byly uplacené. 
Aktivisté z Nadačního fondu proti korupci získali kromě svědectví také údajně zmanipulovaný volební lístek. Jde o kandidátku ČSSD v Ústeckém kraji a jsou na ní zakroužkovaná dvě jména – dvojka kandidátky Zdeněk Matouš a desítka Karel Rouček. První je starostou Krupky, druhý místostarostou. 
Je otázkou, proč se někdo snažil voliče uplatit. "Může to být provokace," připouští aktivista Janusz Konieczny. "Ale moc tomu nevěřím. Pokud by někdo chtěl provokovat, záleželo by mu na tom, aby se to zveřejnilo, ale v tomto případě jsme na podezřelé hlasovací lístky přišli sami," říká Konieczny. A ještě přidává jeden důvod, proč pochybuje o provokaci. "Ještě jsem se nesetkal s tím, aby se provokace prokázala. Naopak volební manipulace ano," dodává. 

"Cílená provokace" 

Právě Krupka má velké zkušenosti s manipulací s výsledky voleb. V roce 2010 při komunálních volbách dostávali sociálně slabí lidé ze sídliště Horní Maršov 300 korun za hlas. Drtivě tam vyhrálo sdružení ČSNS a NK-Šance pro město, které vedl právě Matouš. Volby se musely opakovat, ale dopadlo to stejně. A soud je nechal zopakovat znovu. I napotřetí existovaly pochybnosti, podle soudu už ale nebyly tak silné. Matouš se stal starostou. 
Zdeněk Matouš uplácení pokaždé popřel. "Stokrát opakovaná lež se stává pravdou?" řekl, když se ujímal úřadu. Mezitím přešel i s Roučkem k ČSSD a dnes se o něm mluví znovu. Matouš mobil o víkendu nebral. Rouček kupčení s hlasy odmítl. "Myslím si, že je to vše cílená provokace na mou osobu," napsal v SMS. 
Nicméně výsledek víkendových voleb v okrsku číslo 2016 na ústeckém sídlišti Mojžíř je pozoruhodný. ČSSD zde volilo 45 lidí, Matouš s Roučkem dostali 31 preferenčních hlasů. Lídr kandidátky Jaroslav Foldyna nezískal ani jeden. 
Jenže k ovlivnění výsledku sněmovních voleb by někdo musel koupit tisíce hlasů. Proč by utrácel za desítky? Může za tím být vnitrostranický boj. "Severočeská sociální demokracie, to je pytel blech," říká Pavel Maleček, bývalý starosta Krupky. "Nákupem desítek nebo stovek hlasů by někdo mohl jen zvýšit svou důležitost v ČSSD," dodává. Rozkrýt okolnosti uplácení je teď na policii. Ta se trestním oznámením už zabývá. 

Foto: Hlasovací lístek z ústeckého sídliště s kroužky pro Zdeňka Matouška a Karla Roučka. Foto: MAFRA 

O autorovi: Artur Janoušek, reportér MF DNES