Kroměřížský deník: V nemocnici se kradlo, nebere si servítky Čunek

20. 4. 2018

Vyšetřování zlínské hospodářské kriminálky, která v říjnu 2016 provedla razii na vedení Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně (KNTB), konečně po dvou letech skončilo. Ve středu padla obžaloba. Čelí jí bývalá předsedkyně představenstva KNTB Dana Barnášová. V případě prokázání viny jí hrozí až osm let vězení.

"Potvrzuji podání obžaloby za zločin sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě a zločinu porušení povinnosti při správě cizího majetku," uvedla pro Deník státní zástupkyně Andrea Kalinová.

Deníku se podařilo zjistit nové pracoviště Dany Barnášové, přesto se ji nepodařilo zkontaktovat. Nebrala telefon.

Původně podal trestní oznámení Nadační fond proti korupci (NFPK), a to již v roce 2014. Fond ukazoval na zkreslování účetnictví a machinace se zakázkami v krajské zlínské nemocnici.
Státní orgány ale začaly konat až v roce 2016.

"Obžaloba se týká veřejné zakázky modernizace přístroje magnetická rezonance v hodnotě 22,1 milionu korun bez DPH uzavřené v listopadu 2012," přiblížil analytik NFPK Janusz Konieczny. Podle organizace se měla právě Dana Barnášová dohodnout se zaměstnancem dodavatelské společnosti na zadávacích podmínkách i ceně ještě před zadávacím řízením. Navíc tato společnost měla již s KNTB uzavřenu servisní smlouvu do roku 2016, zakázka se tak neměla vůbec uskutečnit.

Jak uvedl NFPK, měla nemocnice kolem roku 2012 v účetnictví nepořádek, došlo ke zkreslování údajů o stavu hospodaření. Dle jeho závěrů se tato "manipulace s čísly" týkala 80 milionů korun. "To policejní orgán odložil. Skutek se stal, ale byl promlčen," potvrdila žalobkyně Kalinová.

Kvůli špatným hospodářským výsledkům nemocnice rezignovali v roce 2013 na svůj post v představenstvu nemocnice Bohuslav Škubal a Zdeněk Adamík, zbývající členku Danu Barnášovou valná hromada odvolala.

Ředitele Škubala nahradil ve funkci ředitele Pavel Calábek, někdejší šéf Kroměřížské nemocnice.
Špatné hospodářské výsledky ale vykázalo i nové vedení. Krajská rada tak vloni v únoru odvolala předsedu představenstva KNTB Pavla Calábka. Nahradil jej Radomír Maráček, dřívější ředitel lázní Karlova Studánka.

Obvinění z roku 2012 podle něj jen dokazuje, že nemocnice v minulosti nebyla řízena dobře, byla-li řízena vůbec.

"Když jsme loni do nemocnice nastoupili, nefungoval žádný vnitřní kontrolní systém, a jednou z prvních věcí proto bylo přijetí interního auditora," připomněl Maráček.

Možná padnou další obvinění, předvídá hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek.

"Uvidíme, kolik se toho podaří v trestním řízení prokázat," poznamenal.

"Když už známe detailně hospodaření nemocnic, tak je naprosto jisté, že více než miliardová ztráta všech nemocnic nemohla být způsobena jen neřízením a naprosto špatnou organizací, ale zcela jistě tam musel být také úmysl. To znamená, že se tam kradlo," uvedl včera pro média hejtman.

Dodal, že kraj dokáže odhalit netransparentní obchody, ale je na policii, aby dokázala, co byl úmysl a co byla chyba. "Nicméně z hlediska hospodaření je výsledek stejný. Je to ohromná ztráta, kterou musíme zaplatit," reagoval Čunek, který tento týden představil svou vizi koncepce nemocnic ve Zlínském kraji. Jestli padnou další obvinění a jestli se v nemocnici kradlo, jak označil hejtman, se teprve ukáže. Hlavní líčení zatím není nařízeno.

20.4.2018

Zdroj: Kroměřížský deník