DNES: Zásah v nemocnici. Policie vyšetřuje její hospodaření

12. 10. 2016

Policisté v civilu vykládají z auta plastové přepravky na dokumenty a mizí s nimi ve dveřích budovy ředitelství. Na chodníku zůstává stát několik neoznačených aut.
Běžný návštěvník si velké policejní akce, při které včera od rána zasahovala hospodářská kriminálka v nemocnici ve Zlíně, ani nevšiml. A v utajení měla akce také zůstat.
"V Krajské nemocnici Tomáše Bati probíhají úkony trestního řízení, v tuto chvíli nebudeme poskytovat žádné další informace," sdělila zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková. Policisté zasahovali v 6. a 7. patře ředitelství, kde kromě vedení nemocnice sídlí také ekonomické a právní oddělení. "Jakmile to bude možné, informace o důvodech, proč sem policisté vnikli, uvolníme," dodala Kozumplíková.

Konkrétní nebyl ani člen dozorčí rady a krajský radní odpovědný za zdravotnictví Lubomír Nečas. "Mohu potvrdit, že se to týká hospodaření nemocnice, víc teď ale nevím," uvedl.
"Důvody a příčiny neznám, je to ale nemilá zpráva. O nemocnici se pořád píše, jak špatně hospodaří, přitom fakta byla daleko příznivější," tvrdí MF DNES hejtman Stanislav Mišák. A obul se i do policie. "Když už se to medializuje, měli by říct co a jak, protože to potom vyvolává spekulace a nemocnici to ubližuje. Měli to pustit ven, až se něco zjistí."

Případ řeší krajská policie, škoda nepřesahuje pět milionů

Podle zdroje MF DNES, který si přál zůstat v anonymitě, by zásah mohl naznačovat podezření z možného propojení personálu a farmaceutických firem, které do nemocnice dodávají léky.

Jinou, ale také nepotvrzenou variantou, je spojení s trestním oznámením, které před dvěma lety podal na vrchní státní zastupitelství Nadační fond proti korupci. Šlo o podezření ze spáchání několika trestných činů – například úvěrového podvodu, zkreslování hospodaření, případně pletich při zadávání veřejných zakázek. Vše se mělo dít za minulého vedení nemocnice, tedy zhruba v letech 2008 až 2013.

"Přišli jsme na spoustu podivných zakázek. Máme i vyjádření právníka, který potvrdil, že se nekonaly veřejné soutěže na dodávky za desítky milionů korun, které se konat měly. Tím nemocnice porušila nejen zákon, ale i vnitřní předpisy," řekl analytik Janusz Konieczny z fondu. Nemocnice měla údajně také manipulovat se zakázkami, když proplácela faktury ve vyšších částkách, než bylo dohodnuto předem ve smlouvě. Konieczny zmínil také podezření ze zkreslování hospodářských výsledků, dvojitého proplácení projektové dokumentace nebo nákup přístroje, za který špitál mohl zaplatit o 25 milionů korun méně.

"Zkoumali jsme to a bylo zcela nelogické, že vyhrála společnost s vyšší cenou," doplnil Konieczny.

Případem se podle něj zabývalo okresní státní zastupitelství, od kterého fond nedostal žádné vyrozumění o odložení případu.

I z toho důvodu se Konieczny domnívá, že policie mohla hledat právě tyto dokumenty. Státní zastupitelství ale informaci během včerejška nepotvrdilo.

Nicméně skutečnost, že se případu věnuje krajská policie, znamená, že případná škoda z trestné činnosti nepřesahuje pět milionů korun.

Ředitel Pavel Calábek byl včera patrně přítomen zásahu. Nejprve telefon nezvedal a později ho měl vypnutý. Hospodaření nemocnice bylo dlouhodobě v nepořádku. Kraj ji uměle oddlužil, když jí předával majetek nebo poskytl půjčku, kterou později změnil v dar. Zvýšil tím její jmění a posílil pozici vůči dodavatelům. Aktuálně je její ztráta z minulých let 206 milionů korun.

"V posledních třech letech ale hospodaří v kladných číslech a letos to tak bude také. Předpokládám, že zhruba za pět let může být dluh vyřešený," reagoval Nečas.
Mimochodem, zrovna včera dopoledne rozeslal kraj tiskovou zprávu, v níž se ústy Nečase ohradil proti tomu, že v předvolební kampani hnutí ANO zaznívaly informace o špatném hospodaření nemocnice. V tu dobu už byli kriminalisté v kancelářích zlínského špitálu...

"Když už se to medializuje, měli by říct co a jak. Vyvolává to spekulace a nemocnici ubližuje." Stanislav Mišák, hejtman

12.10.2016

Zdroj: DNES – Zlínský kraj