Právo: Zásah v nemocnici byl kvůli hospodaření

13. 10. 2016

Policisté z oddělení hospodářské kriminality ze Zlína při úterním zásahu v Krajské nemocnici T. Bati ve Zlíně zajišťovali důkazy k prověřování možného spáchání trestných činů porušení povinnosti při správě cizího majetku a zkreslování údajů o stavu hospodaření a jmění. Právo o tom včera informovala mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. "U těchto trestných činů hrozí pachateli v případě prokázání viny dvouletý trest odnětí svobody," uvedla mluvčí.

Zprávy auditora byly v pořádku

"Není však vyloučeno, že v průběhu prověřování dojde ke zpřísnění trestněprávní kvalifikace. V této fázi nelze odhadnout, jak dlouho bude prověřování případu trvat," dodala Kozumplíková.

Úterní zásah policie trval v nemocnici od rána do večerních hodin. "Valná hromada i dozorčí rada nemocnice dostávají třikrát za rok zprávy nezávislého auditora. Ty opakovaně uvádějí, že všechny položky hospodaření nemocnice jsou správně zaúčtované. Proto mě překvapuje kvalifikace možných trestných činů," komentoval vyjádření policie náměstek hejtmana Zlínského kraje Lubomír Nečas (SPO).

Nynější akce policie souvisí podle důvěryhodného zdroje Práva s podnětem, který na státní zastupitelství podal v červenci 2014 Nadační fond proti korupci. Ten v něm podle analytika fondu Janusze Konieczného upozornil žalobce na zkreslení hospodaření nemocnice o několik desítek miliónů korun a na různé podezřelé veřejné zakázky. Nicméně razie se týká pouze manipulace s účetnictvím.

13.10.2016

Zdroj: Právo