Dnes: Kutnohorští sepisují petici

15. 3. 2018

"Jsem ze Sedlce a tady se nedávno otevřelo nové kasino v domě s diskotékou," uvádí iniciátor petice Petr Steklý, který je ředitelem obecně prospěšné společnosti Prostor plus. "Máme zkušenosti, že když se někde něco zakáže, provozovatelé se začnou přesouvat vedle. Sledujeme to i v jiných službách – u bezdomovců či drogově závislých," vysvětluje.

Petice požaduje, aby v Kutné Hoře platila stejná pravidla jako v Kolíně, tedy nulová tolerance hazardu, a to co nejdříve. Vedení radnice se tomu, zdá se, bránit příliš nebude. "Iniciativu obyvatel vítám, protože vidím, že současný stav v této problematice není dobrý. Určitě se tím chceme zaobírat a hledat řešení, jak hazard omezit," reaguje místostarosta Kutné Hory Karel Koubský st. (KDU-ČSL).

Kutná Hora = město hráčů?

V Kutné Hoře už v minulosti vyhláška týkající se heren existovala, regulovala například jejich provozní dobu, ovšem v prosinci 2016 ji radnice zrušila. "Od 1. ledna 2017 vstupoval v platnost nový protihazardní zákon a byla obava, že by s ním mohla být v rozporu," vysvětluje Koubský s tím, že v Kutné Hoře je kolem dvanácti heren a tří kasin.

Podle Nadačního fondu proti korupci by se Kutná Hora dala nazvat hráčským městem. Podle žebříčku, který analytici fondu sestavili v loňském roce a který srovnává města dle počtu hracích přístrojů na obyvatele, je Kutná Hora na osmém místě v republice. Zároveň je jediným středočeským městem v TOP dvacítce. Na jeden automat tu připadá 56 obyvatel. Poděbrady jako druhý středočeský zástupce jsou na 21. místě. Na jeden automat tam připadá 70 lidí. "Na tyto studie jsem narazil a překvapilo mě, jak je na tom Kutná Hora špatně. I to mě vyburcovalo," říká Steklý.

Čím víc vypijí, tím víc hrají

Petici je možné podepsat nejen na internetu, ale třeba také v kutnohorských kavárnách a dalších podnicích. "Devadesát procent jejich majitelů s ní souhlasí. Zbytek k tomu má postoj á la kouření v hospodách – ať to necháme na lidech a že je to omezování svobody a podobně," říká Steklý.

"O petici nic nevíme, ale samozřejmě bychom nechtěli, aby platil úplný zákaz, lidé sem chodí, velké problémy nedělají," míní obsluha jedné z kutnohorských heren. "Pár podniků jsem obešel a například jeden nabízí pivo za osmnáct korun a panáka vodky za čtrnáct. To jsou extrémně nízké ceny, tedy se počítá s tím, že provozovatelé mají zisk z hráčů. Čím víc vypijí, víc hrají," upozorňuje Steklý a připomíná, že s gamblerstvím jsou často spojené exekuce a osobní bankroty. "Zadlužených z tohoto důvodu přibývá. Zabývá se tím náš čtyřčlenný tým a nestíhá. Myslím si, že pokud začne platit omezující vyhláška, stav se zlepší," doplňuje Steklý.

Dalším problémem je kriminalita. Podle kolínské policie u nich díky zrušení výherních hracích automatů poklesla. "Funguje ještě několik videoloterijních terminálů, které jsou závislé na rozhodnutí ministerstva, ty doběhnou do konce letošního roku, ale snížila se nám trestná činnost i přestupky ve veřejném pořádku, a to o téměř polovinu," říká Martina Fejfarová, mluvčí kolínské policie s tím, že v roce 2016 zaznamenali těchto přestupků 304, loni 158.

15.3.2018

Zdroj: MF Dnes, Střední Čechy