Česká televize: Kauza Rittiga a Oleo Chemical půjde znovu k soudu. Odvolací senát zrušil část osvobozujícího rozsudku

22. 3. 2018

Urbánek a Jirounek podle verdiktu účelově uzavřeli fiktivní smlouvy o poradenství s Kmeťovou karibskou firmou Cokeville Assets. Pod záminkou poradenství z Olea vyváděli peníze, a akcionářům tak způsobili škodu téměř 20 milionů korun.

„Poradenská činnost neproběhla a vyplácené odměny s poradenstvím nesouvisely. Poradenské smlouvy byly koncipovány velmi obecně,“ konstatovala předsedkyně odvolacího senátu Eva Rejchrtová. Uzavřené kontrakty podle ní byly od počátku nevýhodné. „Co ty smlouvy měly přinést a jaký měl být jejich skutečný efekt, to se prokázat nepodařilo a nelze o tom ani dále spekulovat,“ uvedla.

Tvrzení obžaloby, že peníze končily u Rittiga, se v loňském hlavním líčení nepodařilo prokázat, a proto ho pražský městský soud zprostil viny. Lobbista dříve spojitost s Kmeťovou společností popřel, tvrdil, že od Olea nikdy nedostal ani korunu.

I podle Rejchrtové chybí „bezpečně prokázané spojení“ mezi Rittigem a firmou Oleo Chemical. Obžaloba nicméně Rittigovi klade za vinu i praní špinavých peněz z firmy, za které si údajně koupil tři nemovitosti v Dubaji. Pražský městský soud tuto věc vůbec nezkoumal a vrátil ji k došetření, protože podle něj došlo k zásadní procesní chybě, když státní zástupce lobbistu na toto podezření neupozornil při sdělování obvinění. Odvolací senát však s tímto postupem nesouhlasí, proto vrátil Rittigovu část případu k dalšímu projednání.

Urbánek a Jirounek dostali vedle tříletého trestu odnětí svobody také pětiletý zákaz působení ve vedení firem. Kmeť musí zaplatit státu jeden milion korun jako peněžitý trest.

U šéfa výroby Olea Chemical Radomíra Kučery platí dříve uložená desetiměsíční podmínka. Pravomocné je také osvobození Rittigových právníků z advokátní kanceláře MSB Legal Michala Davida a Karolíny Babákové. Bez trestu zůstali i Jana Šádková a Jaroslav Kubiska z účetní firmy Peskim, která spravovala portfolio Cokeville Assets. Naopak skutky posledního obžalovaného, jednatele Peskimu Petra Michala, bude muset pražský městský soud rovněž zkoumat znovu.

Za kauzou je propojení Randáka s Babišem, hájí odsouzeného jeho právník

Obžalovaní ovšem svorně vinu odmítají. Podle Urbánkova právníka je stíhání účelové. Poukázal na to, že započalo díky iniciativě Karla Randáka z Nadačního fondu proti korupci a že Randák má vazby na Agrofert a premiéra Andreje Babiše (ANO). „Tato propojení nelze pominout. Nelze pominout, kdy a za jakých okolností toto trestní stíhání začalo,“ podotkl.

Dále uvedl, že v dané době byl silný politický a mediální tlak na policii a státní zástupce, aby „konečně něco našli na Rittiga“. Kauza Olea je tak podle něj vykonstruovaná, protože zpochybňované poradenství se reálně uskutečňovalo.

Urbánek se podle právníka nedopustil žádného trestného činu. „Jednal normálně jako každý podnikatel. Spravoval svůj vlastní majetek, a pokud v něčem pochybil, bylo to jen jeho riziko a jeho risk,“ zdůraznil advokát.

Pražský městský soud loni uložil Urbánkovi i Kmeťovi tři roky vězení. U Jirounka soudkyně od dalšího potrestání upustila, protože byl krátce předtím odsouzen za padělání směnky. Později byl však osvobozen. Kučeru soud potrestal podmínkou v délce deseti měsíců.

22.3.2018

ZDROJ: Česká televize

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/2426869-kauza-rittiga-a-oleo-chemical-pujde-znovu-k-soudu-odvolaci-senat-zrusil-cast