Právo: Radnice zpochybnila ochranu polikliniky

16. 4. 2018

Už dvakrát ministerstvo kultury prohlásilo břevnovskou Polikliniku Pod Marjánkou za kulturní památku, podruhé to radnice Prahy 6 zpochybnila.

Žádá zpřesnění, zda může k poliklinice přistavět křídlo, aby developerovi uvolnila pozemky pod léčebnou dlouhodobě nemocných (LDN) v Bubenči. Její klienty by přestěhovala do přístavby k břevnovské poliklinice. Poliklinika je jednou z mála staveb druhé poloviny 20. století, u nichž odborníci souhlasili s prohlášením za kulturní památku. Byla postavena na přelomu 60. let podle projektu Richarda F. Podzemného. Projekt razítkem stvrdil architekt Antonín Tenzer, známý později z ďáblického sídliště.
Žáci Pavla Janáka navrhli v Břevnově funkcionalistický objekt s prvky tehdy nového bruselského stylu. Prostor dostala veřejná plastika.
"Architektonické řešení budovy navazuje na tradici meziválečného funkcionalismu, uplatňující se především ve vnitřním i vnějším prostorovém uspořádání, konstrukčním řešení a promyšlenou prací s denním prosvětlením interiérů i přehledném a pohodlném řešení vnitřní dispozice," zdůvodnilo ministerstvo prohlášení za památku.
Radnice Prahy 6 podle mluvčího Ondřeje Šrámka v novém podání namítla, že výrok ministerstva nelze přezkoumat. "Rozhodnutí ministerstva dále považujeme za nezákonné, neboť jasně neříká, jaké konkrétní kulturně-památkové hodnoty soubor objektů a soch naplňuje a zda tedy vůbec naplňuje hodnoty v citovaném ustanovení zákona o státní památkové péči," sdělil Právu Šrámek.
Památkovou hodnotu polikliniky zpochybňoval i dejvický starosta Ondřej Kolář (TOP 09), když upozorňoval na stav budov, ačkoli patří jeho radnici už 10 let.
"Že už má tento nyní chráněný objekt dávno vyměněná plastová okna, už asi nemá smysl ani dodávat. Čas ovšem letí a z měsíců se stávají roky. Roky nečinnosti, za kterou nemůže radnice," uvedl Kolář v únoru.
Poliklinika Pod Marjánkou byla poprvé prohlášena kulturní památkou loni v dubnu. Proti tomu Praha 6 podala rozklad, ministr rozhodnutí svých památkářů zrušil a vrátil ho k dalšímu projednání. Po něm letos v únoru ministerstvo polikliniku prohlásilo za památku znovu.
Řešil se i záměr přestavby a dostavby památkově chráněného souboru o případnou léčebnu, radnice si ale se závěry ministerstva neví rady.
"Kvůli nutnosti sladit požadavky památkářů s projektanty a projektovou dokumentací je potřeba přesněji defi novat rozsah památkové ochrany – na objekt (nové LDN – pozn. red.) totiž existuje stavební povolení, bylo ovšem vydáno ještě před prohlášením za nemovitou kulturní památku. Proto nevíme, zda platí v celém rozsahu, v částečném, nebo vůbec," zdůvodnil novou žádost o přezkum rozhodnutí Šrámek.
Městská část vlastní polikliniku od roku 2008. Spravuje ji přes společnost SNEO, v jejímž čele stojí bývalý pražský zastupitel TOP 09 Tomáš Jílek. Předloni převzala její správu od soukromé firmy, které vyplatila téměř 40 miliónů korun, za což sklidila kritiku od opozičních zastupitelů.
Kauzu majetkových přesunů v minulosti kritizovala opozice, lékaři z polikliniky i Nadační fond proti korupci.

Zdroj: Právo.cz

16.4.2018

http://www.pravo.cz/p088p16a.php