Lidovky: Kauza ‚brutálního úniku informací‘ je zpět: Komárek trvá na nevině, Tuhý chce peníze

16. 4. 2018

PRAHA  Kauza nařčení policejního prezidenta Tomáše Tuhého z brutálního úniku informací opět vstupuje na soudní scénu. Šéfa policie osočil někdejší vysoce postavený detektiv ÚOOZ Jiří Komárek, který vedl ostravskou expozituru útvaru. Za svá slova dostal podmíněný trest. Po jeho odvolání se případ dostává před soud druhého stupně, jednání startuje koncem dubna. Odvolal se i policejní prezident Tuhý, jenž žádá po bývalém detektivovi jako odškodné 50 tisíc korun.

„Mám povědomí o tom, že pan policejní prezident je osobou podezřelou z brutálního úniku informací v rámci objasňování hospodářské trestné činnosti ve stamilionových částkách,“ vyjádřil se v červnu 2016 pro Českou televizi tehdejší šéf ostravské expozitury Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Komárek. Jeho slova zapůsobila jako trhavina v mimořádně citlivé době, kdy se rozhodovalo o reorganizaci dvou klíčových policejních jednotek.

Komárek se spolu s šéfem ÚOOZ Robertem Šlachtou zařadil mezi klíčové kritiky reformy. Její podstatou bylo splynutí ÚOOZ a Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality v Národní centrálu proti organizovanému zločinu. Vedení policie v čele s policejním prezidentem Tuhým vysvětlovalo sloučení jednotek potřebou efektivně řídit jejich chod, kritici ji vnímali jako pokus odstavit Šlachtu a paralyzovat vyšetřování nejvážnějších politických a hospodářských kauz.


Na sporu o reorganizaci se lámala koalice ANO a ČSSD. Sociální demokraté plán hájili, ANO proti němu brojilo. V dobách ostrého politického střetu vstoupil na scénu se svým výrokem Komárek. Tuhý vyrazil do protiútoku trestním oznámením pro pomluvu. Loni v listopadu žalobce Vrchního státního zastupitelství v Praze Pavel Prygl podal na Komárka obžalobu, o měsíc později ho soud potrestal pro zneužití pravomoci úřední osoby.

„Morálně mám pro jednání pana obžalovaného pochopení, byl svým způsobem frustrován, neměl důvěru v Generální inspekci bezpečnostních sborů a podobně, ale nemůžu s ním souhlasit po právní stránce,“ uvedla soudkyně z Okresního soudu Praha-Západ Jitka Drábková, když detektivovi uložila podmíněný trest jednoho roku s odkladem na dvě léta. Podle ní se provinil proti své povinnosti, když o takto citlivé věci mluvil veřejně.

‚Jeho jednání bylo ve veřejném zájmu‘

Odvolání bývalého šéfa ÚOOZ v Ostravě se dostane už za necelé tři týdny na stůl Krajskému soudu v Praze. Tento týden aktéry případu informoval, že jednání proběhne 30. dubna. Ten samý den by měl zaznít i verdikt. Bývalý vysoce postavený detektiv může zamířit k odvolací instanci v klidu. Podle informací serveru Lidovky.cz se proti původnímu rozsudku neodvolal státní zástupce. V praxi to znamená, že Komárek nemůže vyfasovat přísnější trest než v prvním kole.

Do druhé fáze kauzy však vstupuje s tím, že se hodlá očistit. Podle svého přesvědčení jen splnil úlohu sdělit občanům závažnou informaci dokládající vážný stav policie. „Veškeré jeho jednání bylo ve veřejném zájmu a on v takovém případě podle výslovného znění trestního řádu mohl informace sdělit veřejnosti,“ sdělil serveru Lidovky.cz Komárkův právní zástupce Petr Kočí s tím, že takto bude argumentovat i u krajského soudu.


Detektiv se prý řídil i podle vnitřních směrnic útvaru, protože měl výslovné pověření komunikovat s médii od svého šéfa Roberta Šlachty. Podle své původní výpovědi u soudu chtěl poukázat na neutěšený stav policie ve chvíli, kdy se chystá tak dramatická změna její struktury. „Ne ale v úmyslu znevěrohodnit osobu policejního prezidenta jako jednu z osob odpovědnou za reorganizace části policie,“ dodal Komárek pak ke své motivaci u soudu.

Tuhý kauzu okomentuje až na konci

Prezident Tuhý si ale detektivova slova vyložil přesně opačně, vnímal je jako útok na svou integritu. Kvůli nařčení prý čelily jeho děti zvýšené pozornosti vrstevníků. „Jednalo se o absurdní útok pana obžalovaného vůči mojí osobě,“ vypověděl nejvyšší šéf policie při prvním soudním řízení. Zásah do osobní cti vyčíslil na 50 tisíc korun, které chtěl vyplatit od Komárka. Soudkyně Drábková ho ale s tímto nárokem odkázala do civilního řízení.

Brusič podlah

Komárek po odchodu z policejního sboru našel uplatnění ve Finanční správě, která spadá pod ministerstvo financí. Resort tehdy řídil dnešní premiér v demisi Andrej Babiš.
Nicméně kvůli vyšetřování své osoby mu byl snížen plat a přišel o výsluhu z dlouholetého působení v bezpečnostním sboru. Začal si tak přivydělávat jako brusič podlah.
Loni na podzim mu nabídl pomocnou ruku Nadační fond proti korupci byznysmena a podnikatele Karla Janečka. Janeček oznámil, že fond uhradí Komárkovi právní zastupování. „Jiří Komárek je čestný a odvážný člověk. Ochrana a pomoc lidem, jako je pan Komárek, byly primárním důvodem vzniku našeho fondu," sdělil tehdy Janeček.
 

Podle zjištění serveru Lidovky.cz se ale policejní prezident svého nároku nevzdal, v tomto bodu se proti původnímu verdiktu odvolal. Jinými slovy žádá soud, pokud bývalému detektivovi trest stvrdí, aby mu také nařídil zaplatit zmíněný obnos. Tuhý nechal aktuální stav kauzy bez komentáře. Není ani jasné, zda se u odvolacího řízení ukáže. „K této záležitosti se nebude jakkoliv vyjadřovat do doby, než bude soudní proces ukončen,“ uvedla pro Lidovky.cz mluvčí policejního prezidia Iveta Skupien.

Podstata kauzy vyšuměla do ztracena. Únik informací z vyšetřování údajně zmanipulovaných IT zakázek se týkal telefonu, který v minulosti používali Tuhého blízcí. Případ rozkrývala Generální inspekce bezpečnostních sborů. Jenže na startu případu zaměnila tok komunikace. Zpráva naopak přišla na zmíněný telefon. Kauzu, v níž se na výslech dostavil i Tuhý, inspekce odložila. Komárek o ní pak mluvil ve chvíli, kdy už spis nebyl živý.

Takzvaná policejní reorganizace začala platit 1. srpna 2016. Tehdejší kabinet přes mimořádné otřesy a vzájemné slovní útoky nakonec nepoložila, vláda dotáhla svůj mandát do konce řádného období. Národní centrála proti organizovanému zločinu se ve finální podobě ustavila k 1. lednu 2017. Jedni z nejvýraznějších aktérů sporu o reorganizaci sbor opustili: šéf ÚOOZ Šlachta zamířil k celní správě, Komárek zakotvil na finanční správě a duchovní otec plánu Zdeněk Laube odešel k České poště.

 

Zdroj: Lidovky.cz

13.4.2018

https://www.lidovky.cz/kauza-brutalniho-uniku-informaci-je-zpet-komarek-trva-na-nevine-tuhy-chce-penize-gpg-/zpravy-domov.aspx?c=A180412_092341_ln_domov_jho