Zlín.cz: Kauza hospodaření KNTB uzavřena. Padla obžaloba na bývalou předsedkyni představenstva

19. 4. 2018

Po více než čtyř letech je konečně jasno. Hospodaření ve zlínské krajské nemocnici nebylo v pořádku. Kvůli vysoce podezřelým zakázkám a zkreslování účetnictví podal Nadační fond proti korupci (NFPK) v roce 2014 trestní oznámení. O dva roky později následovala v KNTB policejní razie a po dalších dvou letech padla obžaloba. Právě na bývalou předsedkyni představenstva. „Dne 17. dubna 2018 byla u Okresního soudu ve Zlíně v souvislosti s jednou z nemocnic v kraji podána obžaloba na devětapadesátiletou ženu, která se podle obžaloby měla dopustit zločinu zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě a zločinu porušení povinnosti při správě cizího majetku," potvrdil mluvčí zlínskéo okresního soudu David Kolumber.

Obžaloba se týká zakázky z roku 2012, tedy z doby, kdy v kraji vládla koalice ČSSD s ODS a KDU-ČSL a po podzimních volbách ČSSD, KSČM a SPOZ. V tten samý rok se ve zlínské krajské nemocnici řešila zakázka „Modernizace přístroje magnetická rezonance Philips Intera 1,5T“  za 22,1 milionů korun. Podle policie za tímto "podivným" obchodem měl stát právě Dana Bernášová, která byla nakonec obžalovaná. „Domlouvala se s vedením společnosti na zadávacích podmínkách, a dokonce i ceně ještě dřív, než vůbec byla vyhlášena ještě před samotným zadáním zakázky. Zakázka byla navíc zadána v jednacím řízení bez uveřejnění, aniž by bylo objektivně vyvráceno, že by snad nemohla proběhnout standardní otevřená soutěž,“ stojí ve vyjádření NFPK.

Podle analytika NFPK Janusze Konieczneho nejde pravděpodobně o ojedinělý případ. „Je nezbytné podrobně prozkoumat působení nejen Dany Barnášové, ale rovněž způsob sjednávaní zakázek ze strany společnosti Philips, a to jednak s KNTB a jednak s řadou dalších nemocnic,“ upozornil analytik.

NFPK také potvrdila, že dává podnět Komoře auditorů ĆR na podivné praktiky společnosti TOP auditing, s.r.o., která před několika lety dělala audit v krajské nemocnici se závěrem, že je vše v pořádku.

Podle NFPK je však v nemocnici podezřelých více věcí. „Nevyhlašování veřejných soutěží tam, kde to bylo nutné či dokonce prokazatelně duplicitní zakázky. Tedy dodání zakázky, která již dodána byla,“ stojí ve zprávě Nadačního protikorupčního fondu.

Podle hejtmana Zlínského kraje Jiřího Čunka se ukázalo jen to, co říkal už v minulosti. „S ohledem na více než miliardovou ztrátu, které nemocnice vytvořily, kdy jenom u KNTB byla činila ztráta více než 800 tisíc, jsme si jisti, že to nemohlo být jenom špatným řízením nebo šlendrijánstvím, ale tím, že tam někdo kradl," zopakoval znovu své mínění hejtman. Jak dále pro Zlin.cz uvedl, je přesvědčený i o tom, že to v tomto případě neskončí jenom jednou obžalobou. „Očekáváme, že se ještě odhalí alespoň velká část těch, kteří za to mohou a budou i patřičně potrestáni," poznamenal Čunek.

Jak uvedl současný ředitel krajských nemocnic Radomíra Maráčka celá kauza dokazuje jenom to, že nemocnice byla v minulosti řízena špatně. „Když jsme loni do nemocnice nastoupili, nefungoval žádný vnitřní kontrolní systém a jednou z prvních věcí proto bylo mimo jiné přijetí interního auditora. Obvinění, které se vztahuje k roku 2012, jen dokazuje, že nemocnice v minulosti nebyla řízena dobře, byla-li řízena vůbec,“ poznamenal ředitel.

Do jaké míry je bývalá předsedkyně představenstva vinna, bude jasné až u hlavního líčení, které zatím nebylo nařízeno. A jestli v této kauze figurují i další podezřelí, není jasné. Jak sdělila mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková, je na základě nařízení státní zástupkyně vydáno na tento případ informační embargo.

19.4.2018

ZDROJ: Zlín.cz

http://zlin.cz/531699n-aktualizace-kauza-hospodareni-kntb-uzavrena.-padla-obzaloba-na-byvalou-predsedkyni-predstavenstva