Máme právo na informace o příjmech státních úředníků?

26. 3. 2013

V denním tisku jsme se dočetli, že člen správní rady Nadačního fondu proti korupci Karel Randák čelí trestnímu stíhání, protože zveřejnil informace o výši odměn Jany Nagyové, vrchní ředitelky kabinetu předsedy vlády ČR. Vrchní státní zastupitelství má zaplatit pokutu za to, že vrchní státní zástupkyně JUDr. Lenka Bradáčová zveřejnila informace o platech vrchních státních zástupců. Napadá mne, že v české kotlině opravdu něco není v pořádku.

Jak paní Nagyová, tak vrchní státní zástupci jsou vysoce postavení státní úředníci, jejichž plat je hrazen z veřejného rozpočtu, na který většina z nás přispívá svými daněmi. Za své peníze chceme veřejnou správu kvalifikovanou, transparentní, účinnou.

Transparentností veřejné správy se zaklínají i politici; podívejme se, na kolika radnicích mají různé komise, subkomise, výbory pro transparentnost veřejné správy, má jí ve svém programu i vláda. Slogan „Transparentností veřejné správy přispějeme ke snížení prostoru pro korupci a klientelismus“ nás má přesvědčit o tom, že veřejná správa kráčí správným směrem. Leč kráčí trochu kulhavě. Kladný vztah státních úředníků k transparentnosti končí tam, kde se transparentnost má týkat jejich osobní činnosti včetně toho, jak jsou za svou službu veřejnosti odměňováni. Na takové informace najednou nemá občan právo, snad protože by mohl úředníkovi závidět nebo proto, že není schopen posoudit, jak je náročná práce státního úředníka, který dře jako kůň?

Jasno v tom má Nejvyšší správní soud, který rozsudkem č j. 5 As 57/2010 – 79 dospěl k závěru, že o každém, komu je vyplacena byť jen minimální částka z veřejných prostředků, musí být poskytnuty informace o poskytnutých veřejných prostředcích. Ale jak už to v Čechách bývá, rozsudky jsou od toho, aby byly zpochybňovány. Proto Karel Randák i Lenka Bradáčová mají problém. Ale vlastně máme problém my všichni, protože se ukazuje, že státní správa má stále dost možností, jak být neprůhlednou. Doufejme, že bude více těch, pro které nebude transparentnost veřejné správy jen prázdným heslem.