Jiří Fiala

Jeden z řešitelů projektu Transparentní volby, předseda o.s. Naši politici.

Otevírání dat je důležitou součástí boje s korupcí

2. 12. 2013
Česká vláda se v roce 2011 připojila k mezinárodnímu „Partnerství pro otevřené vládnutí“ (Open Government Partnership - OGP). Cílem této mezinárodní iniciativy je podpora otevřenosti, transparentnosti a boje proti korupci za využití tzv. otevřených dat.

Když se dva hádají, zločinci se smějí…

22. 4. 2013
Ministr spravedlnosti Pavel Blažek napsal minulý týden otevřený týden dopis policejnímu prezidentovi Martinu Červíčkovi, v němž se ostře opřel do protikorupční policie (ÚOKFK), jejíž chování přirovnal k tomu, jak se chovaly bezpečnostní složky v 50. letech. Ministr tak přirovnal stávající osobní spor mezi Lenkou Bradáčovou a Tomášem Martincem, který byl ventilován díky pokleslé novinářské praxi Frekvence 1 (skrytá nahrávka neformální části rozhovoru po skončení diskusního pořadu), k době, kdy se ve vykonstruovaných procesech a politických čistkách postupně hroutila demokracie a bezpečnostní aparát i s justicí byl transformován do podoby vražedné represivní mašinérie sloužící potřebám komunistického totalitárního státu.

"Zajetí státu" aneb, kde se při rozdělování EU dotací v regionálních operačních programech stala chyba?

5. 11. 2012
Česká tisková agentura přinesla minulý týden zprávu o ukončení pracovní poměru Pavla Markvarta (ODS) v úřadu ROP Severozápad. Bývalý ředitel regionálního operačního programu strávil většinu září a října ve vazbě kvůli vyšetřování korupce a machinací při rozdělování evropských dotací. Na aktuálním případu Pavla Markvarta i řady dalších personálních vazeb v pozadí vedení krajských "ROPů" je možné názorně ilustrovat alarmující "zajetí státu" ze strany zákulisních vlivových skupin, které na jedné straně zásadním způsobem ovlivňují proces rozdělování a administrace evropských dotací a na straně druhé se řadí k příjemcům eurodotačních (sta)milionů.