Jiří Skuhrovec

Spolutvůrce projektu zIndex.cz, známkujícího zadavatele veřejných zakázek.

Zveřejňování smluv národním sportem

23. 3. 2015
Dobrovolné zveřejňování smluv ministerstvy je fíkovým listem, který má zakrýt, že vláda už rok zdržuje schválení zákona o registru smluv. Začátek letošního roku byl na zveřejňování smluv mimořádně úrodný. Ministerstvo financí zveřejnilo seznam všech smluv od roku 2010, Jihomoravký kraj se pochlubil vlastním registrem smluv a premiér dokonce vyzval ke zveřejnění smluv všechna ministerstva. Jako na potvoru si k tomu vybral den, kdy jsme s Rekonstrukcí měli ohlášený briefing pro novináře k připravovanému státnímu registru - snad aby náhodou nevyšel negativní článek, že vláda s povinným zveřejňováním už rok otálí.

Práh bolesti

15. 9. 2014
Minulý týden jsme publikovali studii ukazující, že třetina sponzorů politických stran je zároveň napojena na veřejné zakázky. Těch celkem sponzoři získali od roku 2006 cca 390 miliard Kč. Ne každý z nich nutně někoho korumpoval, ale střet zájmů je tu masivní. Majiteli firmy, kterou sponzor politické strany porazil ve veřejné zakázce, asi těžko budete vysvětlovat, že šlo o shodu náhod.

Návrat jednohubek

3. 2. 2014
13.12. Brno: Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) potěšil stovky firem, žijících ze státních peněz. Nenechal se zahanbit senátory, kteří nedávno zdvojnásobili limity pro zadávání zakázek z ruky, a demontoval další z pilířů "Transparentní" novely - zákaz zakázek s jediným uchazečem.

Uplaťte si svého poslance, nově je to legální

4. 11. 2013
Čtvrtečním rozhodnutím Nejvyšší soud definitivně ukončil stíhání poslanců Fuksy, Šnajdra a Tluchoře podezřelých z přijetí úplatku ve formě místa v dozorčí radě. Důvodem je poslanecká imunita, která se dle interpretace soudu vztahuje v zásadě na veškeré jednání poslance, související s výkonem jeho mandátu. Naopak Petra Nečase, jednajícího z pozice premiéra, imunita nechrání. Z kauzy, která měla na svědomí pád vlády a předčasné volby, tak zatím lze vyvodit dva důležité závěry.