Karel Randák

Bývalý zpravodajský důstojník kontrarozvědky a ředitel ÚZSI. Nyní člen správní rady NFPK.

Literární talent

16. 3. 2015
Uplynulé týdny byly mimořádně bohaté na mediální hvězdy z mnoha oborů. U soudu s Janou Nečasovou-Nagyovou prohlásil bývalý ředitel Vojenského zpravodajství Páleník o svém zástupci Rostislavu Pilcovi: „Sám za sebe se stydím, že jsem měl takového zástupce. Projevil absolutní odbornou negramotnost.“ Jen stěží si lze představit výrok, který by lépe vystihoval Páleníkovu zupáckou nabubřelost a jeho okázalé pohrdání pravidly. On sám je totiž čítankovým příkladem toho, jak to dopadá, když je na významné místo ve státní správě jmenován odborně negramotný kariérista. Další podobnou perlou je výrok JUDr. Sokola, který se ve své řeči u soudu s manžely Kottovými ohrazuje proti navrhované výši trestu argumentem, že by se z nich tím stali asociálové a bezdomovci. Při vší úctě ke schopnostem pana doktora, tentokrát skutečně přestřelil. Šíbři kalibru Kottových se jistě nikdy bezdomovci nestanou a asociálové se z nich dávno stali, a to v okamžiku, kdy rozjeli svůj výnosný „business“.

Špatné zprávy

3. 11. 2014
Výroční zpráva BIS za rok 2013 je špatná. A to hned z několika pohledů. Především plynule pokračuje ve vágní a plytké úrovni zpráv, které byly vydány v letech minulých. Tajná služba je nazývána tajnou, protože utajovány jsou a musí být metody její práce a nikoliv výsledky. Proč si vedení BIS myslí opak, zůstává záhadou a jediné vysvětlení, které se nabízí je, že ti lidé zastydli ve svém vlastním světě.

Kašpárek

1. 9. 2014
Nic není poučnějšího, nežli sledovat, jak se v průběhu času mění výroky našich politiků a lidí, pohybujících se v jejich blízkosti. Zároveň je velmi zábavné, ale svým způsobem i smutné, být svědkem toho, jak se z řadových občanů, kteří se shodou okolností a mnohdy bez vlastního přičinění dostali do některé z významnějších funkcí ve státním aparátu, stávají arogantní papaláši toho nejhrubšího zrna. Ocitají se ve svém vlastním světě a přesvědčeni i přesvědčováni o své vlastní výjimečnosti jsou schopni veřejně překrucovat fakta a mnohdy i otevřeně lhát.

Interpelace

24. 2. 2014
Sobotkova vláda získala důvěru. Žije u nás jistě hodně lidí, kteří její nástup vlády spojují či spojovali s určitým očekáváním změny tristního stavu, ve kterém se Česká republika nachází. Ne že by snad zárukou těchto změn měla být osoba premiéra Sobotky a již vůbec ne jeho ČSSD. Předvolební rétorika i první povolební jednání nové koalice však dávaly jakousi naději, že jak KDU-ČSL, tak především ANO, mají skutečnou snahu udělat něco pro to, aby klientelistický systém, budovaný u nás v uplynulém téměř čtvrtstoletí, byl narušen.

Kdo se směje naposled...

24. 6. 2013
Až do uplynulého týdne jsem se úspěšně bránil pokusům svých přátel z NFPK přimět mě k zapojení do skupiny lidí, kteří střídavě přispívají na naše stránky svými pondělními glosami. Odolal jsem i téměř neodolatelnému nutkání komentovat okolnosti policejního zásahu na Úřadu vlády, ve vilách a firmách pánů Rittiga, Janouška, Jindry a jim podobných, jakož i zatčení Jany Nagyové, bývalých poslanců Tluchoře, Šnajdra a Fuksy i bývalých ředitelů Vojenského zpravodajství Páleníka a Kovandy.