S malými s rozumem

28. 8. 2017

Blíží se volby a zase není koho volit. Všechny politické strany už dokázaly, že rozkrást se dá cokoli, nové fungující strany tu nejsou, vše tedy bere Babiš, který taktiež krade, ale oproti těm hyenám se může zdát, že méně. Pro většinu je to důvod ho volit, a to v našem stranickém systému stačí k vládě. Rozum nahrazují smysly. Rozhoduje to, co lidé často vidí, slyší a čtou. Na to jsou marketéři připraveni, takže se zdá být vymalováno.

Je společnost tak zdevastovaná, že není schopna vygenerovat lepší postavu, než s prominutím miliardáře slovenského původu, podezřelého z jasné spolupráce s StB, finančních podvodů, který ovlivňuje média a aktuálně prý i moc výkonnou? Nestojí opravdu tisíce českých politiků za nic?

Když vyřadíme ty, kterým rozum velí urvat něco z koláče, zbude pár idealistů, kteří vidí společnost z nadhledu. Uvědomují si její přesah jak k jiným kulturám, tak k biosféře. Jsou to lidé, kteří politiku nechápou jako stranickou odpovědnost, ale jako odpovědnost osobní. Jejich zájmy tedy nejsou primárně ekonomické a to se u nás zatím nenosí.

Je tedy na voličích, aby přišli na to, že vláda ekonomů přinesla ty největší korupční případy, a že by stálo za to se poohlédnout po těch, kteří zmíněné přesahy dlouhodobě prokazují, ačkoli za nimi nestojí velká strana. A oni se objevují i v těchto volbách, jen je třeba je hledat a nebát se jim dát šanci.