Cirkus Zeman

15. 1. 2018

Hledal jsem u stávajícího prezidenta, co udělal proti korupci a nenašel jsem nic. Jak jsem hledal, viděl jsem samý spor z důvodu vlastních výhod nebo obhajoby vlastních problematických činů. Nezištnou podporu uděloval jen obchodníkům s Ruskem a Čínou, pár lokálním podnikatelům a pak už se jen účastnil různých setkání, vždy to nějak vonělo olejem. To byl nejčastější program.

Pro mě, jako jednoho z deseti milionů, udělal to, že za mnou přijel za mé peníze na návštěvu. Hradní partička to měla nacvičené: panáka, usmát se, fór, urazit někoho, pobrat dary, panáka, přinést, odnést, podržet, panáka a do postele. Jako estráda se slonem. V říjnu ocenit kulturní idoly většiny, Vánoce, a příští rok celý kus nanovo. Jen aby byl vidět, teda spíš slyšet.

To způsobila úplně zbytečná přímá volba, která vytváří dojem prezidentského systému, a v tom při dostatečném počtu dosazených protikandidátů vítězí masovější populismus. Zjistilo se totiž, jak výhodné je tuto pozici zobchodovat. Stojí za to do toho dát dost. Většině stačí jedna informace a volí. To, že volí prezidenta na základě kompromisů již zvolení zákonodárci má svůj smysl, jinak se bavme o celkové změně systému.

Tak si to shrňme: pro mě prezident neudělal vůbec nic, pro ty největší gaunery v rukavičkách všechno, rozťal národ uvnitř, nenávist se vařila v kotlích, pro civilizovaný svět máme proruského vládce. No a každý má s prezidentem spojené to slovo, co má prý anglicky znamenat pussy. Lží bylo tolik, že druhá místa čtyř opokandidátů dávají šanci vidět, co s ješitností udělá úřad u pana profesora, minimálně třeba v podpoře odborné diskuze za podříznutí vlastního bidla.

 

Za text glosy odpovídá autor, nikoli Nadační fond proti korupci.

Uvedené názory nemusí vyjadřovat stanovisko Nadačního fondu proti korupci.