Káva s sebou

19. 3. 2018

Dnešní společnost je rozdělená na pivaře a kafaře. Ukazují to všechny volby, zjednodušeně řečeno pivaři jsou nacionalisté s levicí a kafaři liberálové a pravice. Ti první můžou pít až po práci, ti druzí bohužel někdy stráví na kafi celý den. Ti první se ale vnitřně považují spíše za neúspěšné, protože ti druzí minimálně vypadají, že mají více peněz. Rozděluje je proto možnost být svobodný v dennodenním rozhodování. Ta ale většinou stojí na dlouhodobé odpovědnosti.

Frustrace roste. I když máme stejně genů, každý dostal jiné karty, uvědomuje si ale hlavně ty špatné. Málokdo si přizná, že spíše nechce přijmout odpovědnost něco měnit. Může se to pak i zvrtnout, začne se vymlouvat, lže jak prezident a nakonec to třeba i oprávněně shodí na rodiče, že mu nebyli schopní zajistit potřebné vzdělání. To přerůstá ve vyhledávání a podporu nenávisti všeho druhu a hlas pro extrém je v urně.

Naučme se výhod odpovědnosti od mala, už podle způsobu jednání s lidmi. Když musíme kohokoli oslovit, kvůli čemukoli, pak omezujeme zase my jeho svobodu, musíme se proto chovat alespoň přiměřeně slušně. Úspěchem je pak vstřícná reakce, jistotou odmítnutí. Přímá úměra platí, takže když na sebe vezmeme větší kus odpovědnosti, můžeme se stát v jednání úspěšnějšími, a pak tedy normálně svobodnějšími lidmi.

Ideální je, aby tyto hodnoty jednou reprezentovala i vládní elita a tak nezbývá než se vzájemně potkávat, diskutovat, oslovovat mladé. Pokud je to o sto tisíc lidí, my bereme kafe a jedeme po celé zemi odpovědně vyprávět o korupci na dalších Protikorupčních akademiích! Připoj se na www.protikorupcniakademie.cz.