Den leváků

12. 8. 2018

Na dnešek vyhlásil roku 1992 The Left-Hander's Club v Británii Den leváků. Cílem bylo poukázat na problematiku, která se týká cca 10 % populace. Probíhají různé soutěže o nejšikovnějšího leváka, otevírá se pivo pravou rukou, dávají se diplomy atd. Jde tedy o klasický projev menšiny v otevřené společnosti, a tak si díky jednoduché významové podobnosti slova levák říkám, jestli by nestálo za to, vyhlásit toho nejlepšího korupčníka v rámci prosincového dne boje proti korupci.  Korupci monitorujeme už dlouho, stačilo by tedy jen vymyslet nějakou trefnou cenu.

Pokud bychom hodnotili výši prokazatelně ukradených peněz, stále by vítězila tichá éra Václava Klause a jeho přátel z Harvardských fondů a dalších podobných H systémů.  Vzhledem k ukončené privatizaci toto asi nikdo nepřekoná, i když tomu, že by zkrachovala zlatonosná Sazka, taky nikdo nevěřil. Máme tu ale solární energií - podnik budoucnosti, je tu ČEZ a jeho zdravé a zdravější části, Budvar, Lesy ČR….

Nebude tedy jednoduché budoucí kauzy jednoznačně spojit s konkrétní osobou, jako tomu bylo v době zhaslého Česka. Už se nebude jednat o jednotlivé osoby, ale o sofistikované skupiny, které mají vliv jak na zákonodárce, tak i na kontrolní mechanismy státu. Pak už bychom nemohli mluvit o jednotlivých zlojedech, ale museli bychom si vypomoci např. německým slovníkem, nabízejícím slova lumpen, gesindel apod.

Škoda, že si je všechny nemůžeme v prosinci pozvat a vesele si zasoutěžit. Jak měl kdo tu svou zlodějinu propracovanou, posichrovanou zákonem, kolik je v tom zaangažovaných lidí, jaký byl potenciální výnos činnosti, jak dlouhá byla cesta k procitnutí atd. No a vítěz by byl ten nejvíce napravený, přeučený zlojed. No a tím je po soutěži, účastníci se nepřihlásili.