Zápisky z cest

3. 9. 2018

Tak nás pozvali na Jesus College, jednu z kolejí Cambridge University, na asi nejvýznamnější sympozium o kriminalitě na světě. Máme zde pohovořit o tom, jak jeden člověk může měnit hodnotový systém v celé zemi. Ale o tom více během týdne, Karel Janeček vystoupí až ve čtvrtek dopoledne.

Dnes bylo slavnostní uvítání, večeře jak z Harryho Pottera, středověká jídelna zaplněná soudci, vyšetřovateli, kriminalisty, bojovníky s korupcí, experty na praní špinavých peněz, offshory, financování politických kampaní, odborné elity z celého světa. Diskuze ve striktně formálním prostředí probíhá zcela neformálně, dokonce si někdo i dovolil anglicky břitké fórky při přípitku starosty Londýna. No kdyby neměl večerní slavnostní oděv, bylo by to asi horší. Hlavně ale ‚God save the Queen‘.

Proč ale zápisky s cest? Vedle mě seděl vyšetřovatel nejmenované britské služby, odborník na bankovní transfery a netrvalo to ani pár minut, než jsme našli společné téma: Václav Klaus. A tak si nejde nevzpomenout na jeho legendární publikační činnost z prezidentských cest, kdy jsme se dozvídali, že Moskva se od roku 1970 zlepšila, nebo že Čína má o 100% více zásadních morálních elit než my.

No a pak se připojil kolega z Jihoafrické republiky a ejhle, téma bylo opět jednoduché: Radovan Krejčíř. A tak jsme drbali a drbali a člověk může být zase na ten náš národ pyšný, no my se ve světě určitě neztratíme.

Tak snad více neplytkých info v týdnu na Facebooku!