Zákon o lobbingu

17. 9. 2018

Zítra máme zajímavou akci v Centru pro současné umění DOX. Nazvali jsme ji Transparentní firmy a instituce. Vystoupí i investigativní novinář Jaroslav Spurný, exnáměstek ministra financí a whistleblower Ondřej Závodský a šéf skupiny RSJ Libor Winkler. Můj příspěvek bude o lobbingu českých zájmových skupin.

Téma bude aktuální i díky tomu, že se v rámci Rady vlády pro boj s korupcí řeší dlouhodobá koncepce ČR jak bojovat proti zlojedům, včetně zákona o regulaci lobbingu, který je na stole už řadu let a ani Bůh - natož Babiš - neví, jak to zase dopadne. Ve čtvrtek jsme totiž měli schůzi a nemohli jsme se shodnout ani na tom, kdo je vlastně lobbista nebo kdo je lobbovaný. No kvůli bílení Strakovky jsme museli jednání přerušit, tak snad se to rozsekne příště…

Ambice vládního zákona jsou nastavit pravidla tak, aby k nekalému lobbingu nemohlo docházet. To je samozřejmě nesmysl a dojde pouze k byrokratizaci těch poctivých. Je to něco podobného jako s informační povinností firem odevzdávat do Sbírky listin své výsledovky. Ti, na které to směřuje, věc obejdou a ostatní budou vyplňovat papíry, které se budou posílat na Úřad pro kontrolu hospodaření politických stran, který je bude kontrolovat, a když zjistí opomenutí, udělí po letech sporů směšnou pokutu a nazdar.

Jen během diskuze nás napadla řada „opatření“, jak návrhy na regulaci obejít, navrhovatel se dokonce bojí, že bude návrh napaden u Ústavního soudu kvůli omezování možnosti přístupu k informacím a ke svobodnému politickému projevu. No nesmysly.

Návrh také tak nějak opomíjí to, že ti „špatní“ jsou zejména politici, nikoli jen lobbisté, kteří to mají v popisu práce. Snad se proto podaří zprovoznit jediný funkční bič a to otevřený diář schůzek politiků s lobbisty, vždy k dané konkrétní problematice.

Jestli totiž může něco fungovat, tak to, že se zpětně dokáže, že někdo lhal nebo že se někdo potkal s někým před něčím, někde kde neměl… Ale pokud se nezlepší naše politická kultura obecně, nikomu nebude vadit nic, ani kdyby se TŘEBA oficiálním poradcem prezidenta stal samotný Don Corleone. Necháme se zase překvapit?