Jan Kraus

Herec, moderátor, publicista, dramatik, režisér a člen správní rady NFPK.

Války se švindlem

9. 6. 2014
V současné době, zdá se, zuří “válka o justici”. Tedy část justice, zrovna ta “cinknutá”, se zřejmě brání, aby nebyla paralyzována. Alespoň tomu nasvědčuje vír kolem Hany Marvanové, petice soudců ze severočeského kraje, zpráva BIS, atd. Konkrétně zejména výběr krajských soudců severočeského kraje rozpoutal údajně běsnivou atmosféru.

Nadační fond proti korupci slaví 3. narozeniny

17. 3. 2014
Prvním úspěchem je, že je může slavit. Že nezanikl, ani nebyl rozprášen či zničen. Zaniknout mohl, jak je často obvyklé, už jen neshodami těch, kteří jej založili, nebo vedou, nebo právě nevedou, nebo měli jiné představy, nebo chtěli aby… a jak může Jarda, když Zdeněk...! Zdá se to vždycky malé a nicotné, ale právě tyhle “drobnosti” často zničí i ty nejlepší a nejbohulibější úmysly.

Je korupce příliš?

9. 12. 2013
Zatímco Metrostav zabedňuje otvory tunelu Blanka, pořád někde čtu, že se to s tou diskuzí a nadáváním na korupcí už přehání. Že se za tím také leckdo skrývá, že to někdo zneužívá, že se to zbytečně pořád akcentuje… atd.

Obtěžováni právem

2. 9. 2013
Zaujala mě zpráva (cit.): Za to, že problémy pražského dopravního podniku spojil s advokátní společností Šachta & Partners (nyní MSB Legal), dostal advokát Václav Láska pokutu od České advokátní komory. V rozhovoru pro Lidovky.cz připustil, že ho verdikt překvapil. Zároveň však dodal, že mohlo - a ještě může - být hůř.

Dary nedary

15. 4. 2013
Umíte si představit někoho, kdo upřímně, z ryze občanského zájmu - podporuje finančně politickou stranu? A pokud ano, prosím vás, kterou? Já si umím představit jen komunisty, kteří tak, možná, pocitově - dávají peníze na náhrobek minulosti. Jinak si normálně uvažujícího dárce představit neumím.

Nekontrolovatelná hydra

4. 2. 2013
Čerstvé neodhlasování zákona, který by umožnil kontrolu NKÚ nad hospodařením obcí a podniků se státní účastí, dobře ukázalo licoměrnost místní politiky. ČSSD zákon navrhovala asi deset let, aby, když přišel do Senátu, kde má většinu, neprošel ani přes její senátory.

"Elitní" Davis Cup

19. 11. 2012
Při finále Davis Cupu bylo možné vidět ministra Kalouska, jak sedí, jistě na nějakém čestném místě, v českém národním dresu tenistů a většinu času něco dělá na telefonu. Asi esemskoval cosi kvůli rozpočtu. Trochu mě národní dres na našem chemickém počtářovi dráždil. Ne snad, že bych mu chtěl upírat jeho národní sounáležitost - ale dres národní reprezentace na tak, pro mě nedůvěryhodné osobnosti - mi přijde jako provokace, ne li drzost.

Korupce není jen slovo

17. 9. 2012
Občas někdo poukazuje na fakt, že o korupci mluví všichni a že je to vlastně politický kýč, fráze, floskule... Pravda, většina toho o čem mluví politici jsou většinou floskule a fráze, většina z nich to také používá jako žvanírnu obhajující jejich vlastní misku.

Šachtovci mě zanedbávají, cítím se ukřivděn

19. 3. 2012
Trestní oznámení Šachta a partnerů - v zastoupení pana Rittiga - na kolegu Randáka je zřejmě něčím typické pro styl práce této kanceláře. Něco obdobného, jako kdyby po jakékoli veřejně sdělené informaci podali trestní oznámení na tiskového mluvčího za právě zveřejněnou informaci.