Libor Witassek

Jednatel společnosti DC VISION, člen Platformy pro transparentní veřejné zakázky, držitel Národní ceny kvality ČR 2012 a přední donátor NFPK.

Veřejný sektor se plazí jako želva

19. 10. 2018
Nejen v Praze se nyní hledají příčiny pomalé výstavby čehokoliv. Nejde pouze o nedostatek stavebních kapacit, ale o celkové selhání systému. Nechávali jsme se různě chlácholit tím, jak nové zákony zabrání korupci. A nové zákony přišly, zákon o zadávání veřejných zakázek nakonec sešněroval všechno tak, že už některé instituce nejsou schopny nakoupit vůbec nic. Když už někdo na něco konečně vybere, podá se podnět na ÚOHS a další měsíce až roky zpoždění, o přetížení ÚOHSu zbytečnými podněty nemluvě. A na tyto špatné zákony se následně nasadily nové (samozřejmě drahé) IT systémy, jako je třeba NEN. Měli jsme špatný systém, nyní máme automatizovaný špatný systém. Jediné, co nám tento NEN říká, že se například na Ministerstvu pro místní rozvoj letos od 25.ledna 2018 neuzavřelo ani jedno výběrové řízení. Je s údivem, že i nadále toto ministerstvo nějak „funguje“, možná by stálo za úvahu to ministerstvo úplně zrušit, třeba by si toho nikdo ani nevšiml.

Na některé pantáty od fotbalu či hokeje se nesahá

21. 3. 2016
Financování sportu v České republice je značně komplikované a pro transparentní podnikání v tomto oboru není zrovna na růžích ustláno. Fotbalové či hokejové svazy poskytují dotace i z veřejných zdrojů. Všechny tyto příspěvky jsou pro sportování dětí a mládeže a poskytují se dle platného zákona neziskovým subjektům - sportovním jednotám a spolkům. Zároveň však je prakticky nutné, aby sportovní kluby měly i obchodní společnosti pro řízení a provoz profesionálního sportu, aby mohly zajistit sportování dospělých profesionálů, tzv. profesionální sporty. Profesionální sporty tak je možné financovat primárně pouze z privátních prostředků. Po několika korupčních aférách a skandálech ve fotbale i v hokeji se však tyto příjmy značně snižují, řada soukromých firem od financování sportu dává ruce pryč. Není se čemu divit.

Dotace jsou synonymem korupce

12. 8. 2013
Ekonomika klesá již 6 kvartálů za sebou, máme zde nejhlubší a nejdelší recesi od pověstné světové hospodářské krize v 30.letech minulého století. Jsme tak stále hubenější, slabší a zadluženější, přitom do naší země proudí stovky miliard dotací z Evropské unie.

Veřejných zakázek je málo, úředníci se zlobí na nový zákon

25. 2. 2013
Přijetí stávajícího zákona o veřejných zakázkách v roce 2012 bylo hororem nejen pro veřejné zadavatele, ale i pro řadu soukromých dodavatelů. Zákon byl vydán s řadou nejasných formulací, řadu měsíců jsme postrádali prováděcí vyhlášky a ani renomovaní právníci si netroufali pomáhat s administrací veřejných zakázek. Typický důkaz naprosté impotence nejen stávající vládní administrativy, která vydá nový zákon, podle kterého se nedalo pracovat, protože ani právníci nevěděli jak. To samo o sobě způsobilo zpomalení ekonomiky a ztráty desetitisíců pracovních míst !