Martin Huňady

Analytik NFPK

Nenechme se opít jablkem

28. 1. 2019
Pár příspěvků na sociálních sítích stačilo Andrejovi k tomu, aby odvedl pozornost většiny obyvatel a novinářů od závažných problémů k nakousnutému ovoci. Ihned po zveřejnění jablečného statusu se spustila lavina různých memů, článků a diskusí o tom, zdali je dobrý nebo špatný nápad otevřít v České republice ikonický obchod s jablkem. Je velká škoda, že takovou lavinu reakcí nespustila i zpráva o stěhování Rady vlády pro koordinaci boje s korupcí pod Ministerstvo spravedlnosti nebo zpráva o nově připravovaném vládním zákonu o ochraně oznamovatelů. Přesunem Rady vlády pro koordinaci boje s korupcí dává Andrej jasně najevo, že boj s korupcí pro něj už není priorita a připravovaný zákon o ochraně oznamovatelů to pouze potvrzuje. Nový návrh zákona nemá s ochranou oznamovatelů nic společného.

Na kafi s lobbistou

3. 12. 2018
Server iDNES přišel v pátek minutu po půlnoci s exkluzivními fotkami ze setkání senátora z ODS a primátora Mladé Boleslavi Radana Nwelatiho s lobbistou Ivem Rittigem. Díky tomuto článku se znovu rozproudila diskuse o vlivu lobbistů na politiky, a proto jsem se rozhodl dnešní glosu věnovat právě tomuto tématu. Diskuse se vedly o tom, zda je toto jednání správné či nikoliv. Někteří lidé na sociálních sítích argumentovali tím, že samotné setkání nic není a pan senátor Nwelati se vůbec ničeho nedopustil. Jiní ihned za tímto setkání viděli spolčení a stálé napojení kmotrů na ODS. Já se nepřikláním ani k jednomu názoru, jelikož setkávání politiků s lobbisty nelze zabránit a ani na tom není nic špatného. Všechny lobbisty nelze ihned spojovat s kmotry.

Dostane cenu Babiš nebo Soukup?

2. 10. 2018
Každoroční udílení hudebních cen Český slavík Mattoni letos nebude! S touto informací minulý týden přišla pořádající agentura Musica Bohemica. Je otázkou, zda bude udílení těchto cen někomu chybět. Dnes si již nikdo nevzpomene na ceny Týtý, které si daly také “pauzu” před dvěma lety. Udílení státních vyznamenání by potřebovalo také roční pauzu a určitý restart jako Slavík, ale zde se pauzy nedočkáme. Miloš Zeman si jistě nenechá ujít stoleté výročí založení Československé republiky, které bude jako každý rok spojeno s udílením státních vyznamenání. Zde hlava státu rozdá ceny svým známým a podporovatelům pod záštitou České republiky. Uvidíme, zda si cenu nakonec odnese Andrej Babiš za boj s korupcí nebo Jaromír Soukup za svoji „investigativní“ práci v médiích.

Obrana demokracie

7. 8. 2018
Nedělní úmrtí tří českých vojáků v Afghánistánu, zasáhla celé Česko. Čeští politici vyjádřili pozůstalým soustrast a často označují zesnulé za hrdiny. Pouze zástupci hnutí SPD a komunistů ihned vyzvali k přehodnocení české účasti na misích v cizině. Přitom i Miloš Zeman ve svém vyjádření zdůraznil, že by tento útok podle něj neměl odradit od úsilí nadále bojovat s mezinárodním terorismem. Lze tedy na politické scéně pozorovat spojení v celé její šíři. Kdy pravicové, levicové i středové strany v Česku v čele s prezidentem podporují účast českých vojáků na zahraničních misích. Můžeme tedy vidět soulad názorů Andreje Babiše z hnutí ANO, Miroslava Kalouska z TOP 09, Jana Hamáčka z ČSSD nebo Jany Černochové z ODS. Tento názorový soulad je v naší zemi nevídaný a velice ojedinělý. Nebyli bychom ovšem v Česku, aby v tom nebyl i jeden háček. Tímto háčkem je názorový soulad SPD s komunisty.