Martin Šorm

Člen analytického týmu Nadačního fondu proti korupci.

Hashtag

25. 2. 2019
Je dávným zvykem, že rodiče mnohdy nerozumí výrazům svých dítek. Souvisí to vždy nejen s moderní dobou mladých, ale i s jejich snahou odlišit se. Styl oblékání a mluvené slovo je tím prvním znakem odlišnosti. Nejvíc je ten rozdíl znát mezi prarodiči a jejich vnoučaty. I ten nejosvícenější senior si občas neodpustí poznámku „… to za nás nikdy nebylo!“ nebo „kam ten svět spěje?“ s opovržením ve svém hlase, neboť už zapomněl na svoji pubertu a připadá mu, že mladá generace, tzv. mileniálové je zkažená. Je to trochu úsměvné, neboť i můj děda, když ve svých jalových letech tropil výtržnosti, byl označován za ztracenou generaci. A nakonec se ani on, ani jeho vrstevníci ve světě neztratili. Ale proč o tom vlastně píšu?

S úsměvem jde všechno líp

19. 11. 2018
Pro Nadační fond proti korupci pracuji již několik let. Práce je to zajímavá, podnětná a všestranná, ale přiznám se, trochu smutná. Čím to je? Je to dáno zaměřením této nadace, která se snaží pomáhat oznamovatelům korupce v jejich nerovném boji s mnohdy větrnými mlýny. Až velmi často se potkávám s lidmi, kteří mi vyprávějí svůj životní příběh, ale happyendu se nedočkám. Není to chyba vypravěče, on prostě ten příběh většinou nemá šťastný konec. Odvážlivci, kteří se stali svědky velké hospodářské korupce a nebáli se o tom mluvit, zažijí různé praktiky mocných a bohatých, jež nemají problém si zaplatit nejlepší právní služby ke své obhajobě či zařídit oponentovi nesmyslné kontroly některé ze státních organizací.

… koza zůstala celá

24. 9. 2018
Za dva týdny se otevřou volební urny a právě teď jsme svědky předvolební masáže ze všech stran. Ze všech politických stran, i ze všech světových. Omlouvám se všem mimopražským, ale tím že žiji v Praze, tak vnímám ty volební hlášky hlavně zde. Velké plochy prozrazují, že nový střihoun má telefon na již ostříleného matadora a tak spolu dokáží všechno. Na jiném místě se mohu radovat nad tím, že složenky budou výrazně levnější, nebo že někdo udělá Prahu ještě bohatší. Nevím, jak to chtějí kandidáti zařídit, asi se Praha ještě víc zadluží, nebo ještě více vezmeme regionům. A pošta zlevní poplatek za použití složenky o deset procent? Jedno však vím! Jsou to zase jen sliby vymyšlené partou expertů na předvolební tlachy, které mají zaujmout a získat voliče. O smysluplnosti či naplnitelnosti slibů jsme se již mohli přesvědčit mnohokrát.

Slepá nespravedlnost

26. 7. 2018
V dětství jsem prožíval nespravedlnost poměrně často. Například mladší sourozenec i já jsme dostali každý svou tabulku čokolády. Já jsem si ulomil a kousek schoval na potom. Druhý den jsem se těšil na svou dávku čokoládové sladkosti, ale tabulka byla fuč. Co to? Maminka mi vysvětlila, že mojí tabulku našla sestra a jelikož je malá, tak jí snědla. Cítil jsem, že to není spravedlivé. Podobně jsem se cítil, když spolužák na základní škole zlobil, rozbil sklo u skříňky na chodbě, ale ke svému činu se nepřihlásil. Učitelka se snažila věc vyšetřit, přijít na viníka, my jsme všichni mlčeli jak zařezaní, přece nebudeme žalovat. A tak trest padl na celou třídu, bez ohledu na viníka. Zase slepá spravedlnost, resp. nespravedlnost. Mohl bych, jako každý, pokračovat, ale to bych se nedostal k současnému bodu slepé nespravedlnosti.

Hra čísel

26. 3. 2018
Čísla nás vyprovázejí od dob, co jsme slezli z korun stromů a vzpřímení začali objevovat náš svět. Na základní počty stačilo deset prstů, případně čárky vytvořené uhlem na skalní stěně.Čísla jsou spojená s historickými událostmi a svoji mystiku si udržují i v dnešním moderním elektronickém světě. Například posvátná trojka je spojena nejen s Kristem, ale například s pořadím Země od Slunce, a v pohádkách se to trojicemi jen hemží. Magická sedmička vychází z počtu ve středověku známých planet, a i když jsme své astronomické poznání rozšířili, sedmička stále zůstává tou tajemnou a šťastnou. A tak bych mohl pokračovat s nulou, desítkou, dvanáctkou, třináctkou… atd. Jednotlivá čísla jsou často využívána k označení lidských vlastností a společenských postojů. Je zcela jasné, co chcete vyjádřit, když někomu řeknete, že je jednička.

V politice je možné vše

6. 11. 2017
Ano, politika je umění možného a snad i nemožného. Nebo snad znáte někoho, kdo byl v roce 1987 přesvědčen o tom, že vláda jedné strany brzo ukončí své panování a prezidentem bude zvolen tehdy zakázaný a opakovaně vězněný disident Václav Havel? Stejně absurdně zněly hlasy některých slovenských spoluobčanů krátce po roce 1989 o budoucnosti na sobě nezávislých dvou států, slovenského a českého. A bum, stačilo pár tahanic o pomlčku a následných setkání Klause s Mečiarem, a bylo hotovo. Jen si vzpomeňte, jak jsme se vzpamatovávali z rozčarování, když jsme se probudili v novém státě. Zdá se, že hned zítra si do svého seznamu politických absurdit budu moci zapsat další. A to kandidaturu bývalého premiéra Mirka Topolánka na volbu příštího prezidenta.

Nejen májový rej

26. 6. 2017
I když máme již astronomické léto, vraťme se ještě k období jara. Jsou různé způsoby jak přivítat jaro, užít první jarní paprsky slunce a nechat se ovlivnit svěžím vánkem, který přináší novou chuť do života. Někdo vítá jaro s gumovými rukavicemi, kterými si chrání pěstěné prstíky při práci na zahrádce, jiný tuží tělo sportem v rašící přírodě, romantik vezme ženu pod rozkvetlou třešni a motorkář vyžene pavouky z výfuku svého naleštěného stroje. Jsou však i výjimky! To na Slovensku se prostřednictvím sociálních sítí před časem domluvily tisíce nespokojených občanů, místo motyky si vzaly do ruky transparenty, nastartovaly svoje emoce a daly najevo svoji nevoli. A to dost hlasitě. A co vlastně vedlo hlavně mladé studenty k tomu, že vyměnili jarní randění za vypisování podpisových akcí?

Je to o lidech

20. 3. 2017
Zná to snad každý z nás. Přijdete do oblíbené restaurace, objednáte si tak jako pokaždé to, co máte nejraději a co v této kuchyni vždy vytvořili s nejlepším výsledkem. Dejme tomu, že ujíždíte na hovězích líčkách jako já a tak si je objednáte, jako už mnohokrát předtím. Vychutnáváte si malý předkrm, těšíte se na porci pomalu dušeného libového masíčka, které v české kuchyni připravovaly již naše prababičky. A už se to nese, číšník před vás staví talíř a vy se chystáte ochutnat první sousto. Ale co to? Maso nevoní jako vždycky, první sousto drhne na jazyku a jindy lahodná redukovaná omáčka tentokrát vypadá jako skvrna vyjetého motorového oleje. A popisovat stav bramborové kaše by bylo ukázkou ztraceného času. S nelibostí odložíte příbor, odsunete znechuceně talíř dál od sebe a s výrazem nešťastného štěněte se obrátíte na vrchního s nevyřčenou otázkou ve vaší tváři.

Na míru

30. 1. 2017
Stalo se vám, že jste dostali v hospodě načepované pivo pod míru? Nebo jste si nechali někdy u krejčího ušít oblek sobě na míru? Či snad jste zažili, že jste neznali míru a potáceli se alkoholem zmámení? Čeština je krásná a výraz na míru v sobě nese tolik významů, že by to vydalo na brožurku. Já však nechci psát o květnatosti našeho jazyka, ale prostřednictvím tohoto jazyka ukázat, jak se dělají veřejné zakázky na míru. Asi tušíte, že od října minulého roku platí zákon č.134/2016 Sb. o zadávání veřejných zakázek, kterým stát reguluje celý průběh vyhlášení i vyhodnocení veřejných zakázek.

Insolvenční štika

2. 5. 2016
Od roku 1991, tedy se vznikem konkurenčního hospodářského prostoru a volného podnikání, existuje zákonná možnost jak ukončit fungování společnosti, která již nedokáže dostát svých ekonomických závazků. Tehdy byl přijat zákon č.328/1991 Sb., o konkurzu a vyrovnání. Svět, a to nejen ekonomický, se však vyvíjí, a tak v roce 2006 byl přijat zákon č. 182/2006 Sb., zákon o úpadku a způsobech jeho řešení. Tedy tzv. insolvenční zákon. Tento zákon stanovuje pravidla, jak postupovat v případě, že obchodní společnost má více závazků než finančních prostředků k jejich uhrazení, stručně řečeno. Nechci zde popisovat veškeré podmínky vyhlášení konkurzu, chci se věnovat jiné stránce problému.