Martin Soukenka

Člen analytického týmu Nadačního fondu proti korupci.

Strejda Míša aneb jak vydělat miliardy na odpadu

24. 9. 2012
Nedávno jsem si znovu přečetl jednu z vynikajících knih bývalého důstojníka sovětské vojenské rozvědky GRU, který v roce 1978 zběhl na Západ a dodnes žije v Británii pod dvěma tresty smrti. Ta kniha se jmenuje Akvárium. V ní autor popisuje fungování GRU v dobách sovětské moci. V jedné z kapitol autor vzpomíná epizodu, kdy jako malý chlapec prodával na trhu melouny z kolchozu – a vůbec mu to nešlo. Až ho to naučil starý a zkušený trhovec – „strejda Míša“ –, který celý život (za cara i za Stalina) prodával pouze tkaničky do bot. Strejda Míša mj. vysvětlil malému chlapci, že na to, aby člověk zbohatnul, nemusí nutně prodávat zlato nebo diamanty – úplně postačí prodávat sirky či tkaničky do bot – a nebýt tak tolik na očích.

Dvořáka usvědčil ze lži právník ze „šachtovců“, aneb pánové, dohodněte se!

27. 8. 2012
Bývalý generální ředitel Dopravního podniku hl. m. Prahy (dále jen „Dopravní podnik“) Martin Dvořák v médiích stále vystupuje velice sebejistě, stejně sebejistě, jako právník David Michal, zastupující advokátní kancelář Šachta & Partners (dále jen „AK Š&P“). Oba také často používají ve svých vyjádření slova „prostě“ a „jakoby“. Přesto se však do jejich souzvuku vloudila chybička.

O detailech aneb na co se nikdo nezeptal!

16. 7. 2012
Miroslav Kalousek suverénně odříkal na jednání bezpečnostního výboru poslanecké sněmovny před zraky desítek poslanců, televizních kamer a 3 metry od svého protivníka Petra Lessyho svoji verzi hovoru mezi jím a policejním prezidentem. Trvalo téměř hodinu a půl, než jedna mladá a sympatická poslankyně položila ministru Kalouskovi jasný dotaz, zda je ochoten se podrobit vyšetření na detektoru lži stejně, jako je tomu ochoten pan policejní prezident Lessy. Při dřívějších slovech jiného poslance „to stejné očekávám od ministra Kalouska“ stran ochoty projít detektorem lži, se pan ministr napřímil, zjevně zpozorněl a s významným výrazem nevole obrátil hlavu v sloup…