Ondřej Závodský

Oznamovatel korupce, Držitel Ceny za odvahu z roku 2011

Přijdou horší exekuce

9. 4. 2019
Před několika dny jsem se odhodlal k poněkud neobvyklému kroku, k podání návrhu na nařízení exekuce na majetek státu. Kromě toho, že už mě nebavilo čekat, kdy se Ministerstvo financí konečně uráčí uhradit peníze, které mi dluží, jsem chtěl demonstrovat, v jakém stavu v současnosti státní aparát je. Při personálních čistkách k 1. lednu letošního i minulého roku, kdy se vládnoucí garnitura zbavila desítek největších odborníků na určitou problematiku, jsem varoval, že to bude stát bezprecedentně mrzet. Ono jsme si tak nějak už zvykli na to, že ty stovky kilometrů dálnic jsou jen ve velkohubých slibech pana premiéra. Že pro technologický rozvoj naší země tato vláda prakticky nehla prstem a že tedy čím dál víc směřujeme k modelu země, která je montovnou Evropy a exportérem primárních surovin. Můžeme se utěšit vizí, že Babiš, jak přišel, zase odejde a pak se to nějak zase pohne. Skutečný problém, podle mého názoru, tkví v tom, že realizace reforem chce odborníky.

Hrozí nám rakety, sbírejme usně na štíty

4. 2. 2019
Každá doba má své problémy, které se dají řešit adekvátními nástroji. Pokud jde o zbraně, armády vyzbrojovaly své vojáky příslušnými obrannými prostředky. Dříve se na kostěné, případně dřevěné zbraně hodily štíty z hovězích kůží. Za středověku se rytíři odívali do důkladného kovového oděvu, aby vzdorovali šipkám z kuší. Nyní přichází doba kybernetických hybridních nástrah či řízených raket. Situaci, kdy proti elektronicky naváděným střelám s vlastním mozkem chystáme zmíněné štíty z hovězích usní, lze přirovnat k chystanému Akčnímu plánu boje s korupcí na rok 2019. Stejně jako u zbraní a obranných nástrojů v historii lidstva existují, i v boji proti hydře jménem korupce, protizbraně. Jenže to bychom si museli problémy přiznat a nebát se je pojmenovat. Jen tak lze najít adekvátní prostředky k boji proti nim. Musíme ovšem podotknout, že k úspěšnému výsledku boje proti této hydře musí patřit to, že protikorupčním vojevůdcem, který vybírá zbraně, nesmí být právě hydra sama.

S mileniály proti kreaturám

17. 12. 2018
Skandály, korupce, podvody. Každý den se při sledování televizního zpravodajství či četbě novinových článků setkáváme s více či méně úspěšnými politiky, kteří nás svou politickou existencí iritují už mnoho let. Původ jejich majetku, geneze politické moci i další temné stránky jejich minulosti jasně poukazují na páchnoucí souvislosti. Někteří již (snad) odešli do politického důchodu či se stáhli z očí veřejnosti, noví se objevují. Je to beznadějné, napadne leckoho. Je vůbec možné, že tato země není schopna vygenerovat elity, kterých bychom si mohli alespoň trochu vážit? Otázku bychom si ale měli položit poněkud jinak - jak je možné, že tato společnost dopustila, že se někdejší drobní přikrádači z regionálních radnic, následně autoři zjevně korupcí a klientelismem prodchnutých zakázek na krajích a nyní vrcholoví politici tak vysoko vypracovali, lépe řečeno prodrali.