Petr Skočdopole

Spolupracovník NFPK a novinář, píšící pro ekonomický server motejlek.com. Do roku 2011 šéfredaktor časopisu INSTINKT.

Martin Roman prošetří Martina Romana. Prostě Čezko.

4. 3. 2013
Byla to vskutku bohatýrská léta, kdy všemi opěvovaný manažer Martin Roman vedl ČEZ. Energetická firma pod ním postupně bobtnala do rozměrů, které přesáhly možnosti jejího majoritního vlastníka, tedy českého státu, aby nad ní dohlížel. A stát se ani nesnažil, politici Romana milovali a on se jim a jejich stranickým pokladnám dokázal vždy štědře odvděčit.

Ta firma mi patří, věřte mi a plaťte

4. 6. 2012
Pátral jsem nedávno po majitelích jisté firmy z Brna, co dostává zajímavé veřejné zakázky. Dělá do informačních technologií, bývala slavná, úspěšná, pak se dostala do problémů a začala měnit vlastníky. Teď za ní stojí jakási firma z Londýna, ale i ona má nějaké akcionáře. Jaké? Dostal jsem se až do středoamerického Belize. A tady v slunečném ráji stopa končila u dvou místních firmiček. Belize je vskutku malebný kout, v obchodním světě ale především známý jako místo, kde můžete nejsnadněji založit firmu, aniž o vás kdokoliv cokoliv ví. Pověst takových skořápek je tomu úměrná, aneb ruce pryč, chcete-li si zachovat špetku důvěryhodnosti.

Stačilo by padesát milionů?

14. 5. 2012
Roman Janoušek přejel ženu, která skončila na několik týdnů v nemocnici. Od nehody ujel a utíkal policistům. Když ho lapli, měl v krvi 2,2 procenta alkoholu. Tolik fakta, z nichž nepoučená masa lidu vyvodila jednoznačný závěr: kriminál pro vlivného muže z politického podsvětí.

Hušákovo „promo“ pro spravedlnost

30. 4. 2012
Když býval někdejší generální ředitel Sazky Aleš Hušák ještě agentem StB, nosil krycí jméno Krakonoš. Zasloužilí funkcionáři z Českého svazu tělesné výchovy (ČSTV), hlavního akcionáře zkrachovalé Sazky, k němu také vzhlíželi se stejnou úctou, jako Kuba a Anče k pánu hor ve slavných pohádkách. „Sluha českého sportu“, jak se kdysi sám nazval, jim coby neomezený vládce podniku plnil každé přání. Zahrnoval je luxusními dárky a brával na výlety do celého světa. Pohádka ale už skončila. Krakonoš byl zakuklený Trautenberk a místo sluhou byl největším upírem českého sportu v jeho dějinách.

Několik samozřejmostí nejen o Vítu Bártovi

16. 4. 2012
Samozřejmě, že nějaká mizerná půjčka Víta Bárty individuím typu Jaroslava Škárky a Kristýny Kočí, se nemůže srovnávat s daleko závažnějšími korupčními kauzami, které v minulých letech beztrestně prošuměly.

V tomhle jedou všichni

26. 3. 2012
Lidé z okolí Romana Janouška o něm mluví vesměs hezky. Má prý čuch na lidi, je zábavný, ke svému okolí pozorný. To takhle jde Romeš, jak se mu mezi přáteli říká, třeba Podolím, kde bydlí, a zdá se mu, že lavičky v parku jsou nějak poničené. V rukou se mu blýskne mobil a už vytáčí zodpovědnou osobu na radnici. Zanedlouho jsou lavičky v pořádku. No nechtěli byste ho za souseda?

Zrušit, nebo vyškrtnout?

27. 2. 2012
Tak nás advokáti z kanceláře Šachta & Partners prý chtějí zrušit. Vzrušující nápad. Chápu, Nadační fond proti korupci je ruší v práci. Ve velmi kreativní a složité práci: pro svého klienta třeba právě zakládají firmu, která má za úkol nakupovat od druhé firmy. Tato druhá firma má být prodána třetí firmě, jež ale ve skutečnosti patří firmě čtvrté, v níž má klient hlavní podíl. Čtvrtá firma tuto třetí firmu ovšem pošle do likvidace, zatímco druhou firmu prodá první firmě. Poputují v tom velké peníze, takže právníci potřebují klid, aby zbylo dost i na ně.