Jak jsem volil svého prvního prezidenta

28. 1. 2013

Téměř půlroční martyrium s přímou volbou je u konce. Miloše Zemana volilo ve 2. kole více než 2,7 mil. občanů této země a tento výsledek je nutné respektovat. Miloše Zemana nemám rád, neboť jeho arogance a sebestřednost jsou mi z duše odporné (objektivně musím ovšem ocenit jeho intelekt a znalosti). Jeho historické, ale i současné kontakty na podivné existence nevěstí nic dobrého. Ale ruku na srdce, kdyby zvítězil Karel Schwarzenberg, byli bychom na tom lépe? Karlu Schwarzenbergovi se prokazatelně zalíbilo být součástí vládnoucí politické elity, bez ohledu na to, čeho se tato politická elita dopouštěla a dopouští. Vždyť Karel Schwarzenberg byl ministrem již v Topolánkově vládě. Jeho manažerské dovednosti se limitně blíží nule, a když se zeptáte kohokoliv z ministerstva zahraničí nebo TOP 09, tak se dozvíte, že Karel Schwarzenberg ministerstvo fakticky neřídí a TOP 09 přenechává Miroslavu Kalouskovi, kterého bezmezně obdivuje. Tak co je menší zlo? V pátek jsem stál před volební místností a připadal jsem si jako člověk, který volí mezi tím, zda má zemřít na rakovinu plic nebo na rakovinu tlustého střeva.

Co mne ovšem na celé prezidentské volbě mrzí ze všeho nejvíce? Zjištění, že z 10 milionového českého národa se nevygeneroval kandidát, který by byl akceptovatelný pro širokou skupinu voličů, který by nebyl zatížen skandály a který by byl morální autoritou. Kde je nový TGM? Zcela jistě máme takových kandidátů možná stovky, ale nikdo se nechtěl ponořit do bahna stávající úrovně politické kultury. Tak daleko jsme to za více jak 23 let od sametové revoluce dotáhli! My všichni, nikoliv pouze politici. Je mi z toho smutno a světlo na konci tunelu pouze skomíravě problikává.

Co říci závěrem? Velmi signifikantní jsou dvě události z 2. kola prezidentské volby. Karel Schwarzenberg nebyl schopen ani platným způsobem odvolit a vítěz našlápl do prezidentování naprosto bezprecedentní lží, když na ČT1 tvrdil, že Miroslav Šlouf v jeho prezidentské kampani nehrál žádnou roli, a dokonce zbaběle tvrdil, že vlastně lže Miroslav Šlouf, který prohlásil, že Milošovi s kampaní pomáhal a radil jeho týmu.

Tak snad příště…