Glosy

Za text glosy cele odpovídá autor, nikoli Nadační fond proti korupci. Uvedené názory nemusí vyjadřovat stanovisko Nadačního fondu proti korupci.Ať jdou příkladem!

1. 12. 2014 , Libor Winkler
Zhruba před třemi lety jsme se kolegou Karlem Janečkem shodli, že pro zlepšení situace v zemi je kromě změny volebního systému a průhledného financování politických stran nutná i větší kontrola politiků – především jejich majetkových poměrů. Aby voliči mohli sledovat, zda lidé, které zvolili, nešli do politiky jen zbohatnout. V této souvislosti jsem navrhoval jednoduché řešení: uplatnit pro kontrolu původu majetku budoucích politiků (zvolených kandidátů politických stran), stejný postup, jaký se vztahuje na zakladatele regulovaných finančních institucí (bank, makléřských firem, investičních fondů atd.), když do těchto společností vkládají majetek.

Oznamovatelé korupce pořád jako kaskadéři?

24. 11. 2014 , Janusz Konieczny
Nadační fond proti korupci i letos udělí ocenění odvážným oznamovatelům korupce. Koneckonců zarážející přístup státu k ochraně oznamovatelů byl hlavním impulsem k samotnému vzniku NFPK. Ocenění a podpora těchto hrdinů jsou rovněž alarmem upozorňujícím na lajdácký přístup státu k řešení tohoto problému. Toto ocenění uděluje NFPK již několik let, během kterých i přes nemalý tlak nebylo přijato žádné účinné opatření, které by tyto osoby chránilo. Není pro Vás žádným překvapením, že ve vyspělých státech na rozdíl od ČR ochrana oznamovatelů poměrně funguje?

Spravedlnost po česku

10. 11. 2014 , Petr Soukenka
Představme si následující virtuální situaci. Jedete po dálnici a zastaví vás hlídka dopravní policie. Nesvítí vám pravé potkávací světlo. Pro policistu nepřekonatelný problém a tak vám zakáže pokračovat v jízdě. Brbláte, ale říkáte si, no co, moje chyba. Záhy zastavuje hlídka další vozidlo, kterému nesvítí obě potkávačky a řidič je zpitý pod obraz. Policista nechá řidiče vystoupit a ejhle, ona to je vážená osobnost veřejného života. Policista chvilku s dotyčným klábosí a pak mu pokyne, aby pokračoval dále. Vy stojíte u svého odstaveného vozu a nevěříte vlastním očím. Myslíte si, že to není možné? Ale je.

Špatné zprávy

3. 11. 2014 , Karel Randák
Výroční zpráva BIS za rok 2013 je špatná. A to hned z několika pohledů. Především plynule pokračuje ve vágní a plytké úrovni zpráv, které byly vydány v letech minulých. Tajná služba je nazývána tajnou, protože utajovány jsou a musí být metody její práce a nikoliv výsledky. Proč si vedení BIS myslí opak, zůstává záhadou a jediné vysvětlení, které se nabízí je, že ti lidé zastydli ve svém vlastním světě.

Zprávy od soudu

27. 10. 2014 , Petr Kočí
Po delší době opět přinášíme několik zpráv o vývoji případů souvisejících s Nadačním fondem. Glosu začneme sice trochu negativně, ale skončíme informací příznivou.

O paradoxech aneb o (ne)vítězství zdravého rozumu

20. 10. 2014 , Martin Soukenka
Vladimír Iljič Lenin miloval dělníky a buržoazii nenáviděl. Proto nebydlel v dělnických čtvrtích Manchesteru nebo Liverpoolu, ale v přepychových „buržoazních“ čtvrtích Ženevy. Bolševici v Rusku hlásali společnost bez třídních rozdílů, a proto vytvořili supertřídní stát, na jehož vrcholu se sami usadili…

Česku hurikán nehrozí

13. 10. 2014 , Martin Šorm
Máme my to ale štěstí, že jsme se narodili a žijeme v té naší krásné kotlině české, medem a strdím oplývající a naším zvykovým právem spravované. Právem, jež má chránit nevinné a trestat vinné, ctít presumpci neviny a spravedlivě trestat za prokázané skutky. Mnohdy však narazíme na až směšně malé tresty, po kterých zůstává veřejnosti hořká pachuť v ústech.

Výsměch voličům

6. 10. 2014 , Jan Kraus
Když si čtu co se děje se zákony v parlamentě, často nevím, o co jde. Pozměňovací návrh sem, pozměňovací návrh tam a jsem závislý na komentářích, jestli mi vysvětlí, o co vlastně jde. Většinou nevysvětlí, asi se sami nevyznají, není čas, atd.

Občanský zákoník jako strašák

29. 9. 2014 , Lenka Deverová
Právnický stav má již devět měsíců jedno silné společné téma – občanský zákoník. Potkají-li se dva právníci, zcela určitě se do jejich hovoru toto téma vloudí. Říká se, že žádný zákon ještě nevyvolal tolik vášní.

Nakupování hlasů zahájeno

22. 9. 2014 , Janusz Konieczny
Čirou náhodou jsem narazil na dva bezdomovce sedící na lavičce, kteří s velkou vděčností přijali ode mě dvacet korun. Po čase přiznali, že během voleb jsou zneužívání, jelikož nedokážou odmítnout pět set korun za svůj voličský hlas. Občas ani nevědí, koho vlastně volí. Uvědomují si, že se ocitli na straně zla, nikoliv dobra, ovšem zároveň vysvětlují, že se jedná o vyšší sílu, které podlehnou. Oba bezdomovci diskutují se mnou s překvapivou pokorou a upřímností. Tvrdí, že nemají odvahu a sílu se místním zlojedům postavit.