Glosy

Za text glosy cele odpovídá autor, nikoli Nadační fond proti korupci. Uvedené názory nemusí vyjadřovat stanovisko Nadačního fondu proti korupci.Zrcadlo obhajoby

3. 3. 2014 , Martin Šorm
Jsme pouze lidé. Konáme, chybujeme, litujeme, obhajujeme se a pak pykáme. Tak už to na světě chodí, že za chyby se platí. A je přirozenou samozřejmostí se hájit. Někdy to však s tou obhajobou svých špatných činů přeháníme.

Interpelace

24. 2. 2014 , Karel Randák
Sobotkova vláda získala důvěru. Žije u nás jistě hodně lidí, kteří její nástup vlády spojují či spojovali s určitým očekáváním změny tristního stavu, ve kterém se Česká republika nachází. Ne že by snad zárukou těchto změn měla být osoba premiéra Sobotky a již vůbec ne jeho ČSSD. Předvolební rétorika i první povolební jednání nové koalice však dávaly jakousi naději, že jak KDU-ČSL, tak především ANO, mají skutečnou snahu udělat něco pro to, aby klientelistický systém, budovaný u nás v uplynulém téměř čtvrtstoletí, byl narušen.

Příprava k volební korupci zahájena

17. 2. 2014 , Janusz Konieczny
Komunální volby se uskuteční zhruba za půl roku, což znamená, že lokální kmotři začínají s přípravou ke kupčení s hlasy pro tyto volby. Máte pocit, že volební korupce je běžnou součásti voleb a spočívá v tom, že politické strany slibuji nesplnitelné, případně v tom, že na ulicích rozdávají dárky či zvou na volební guláš? Omyl! Takovéto aktivity mohou být v některých případech neetické, nicméně těžko je lze klasifikovat jako protizákonné. Volební korupce je definována jiným způsobem, je to něco, co je pro mnohé z Vás těžko představitelné, a přece jenom možné. Jedná se o masové nakupování hlasů, kdy politická strana tajně vyplácí obnosy peněz za vyplnění hlasovacího lístku dle vlastního přání. Investuje přitom miliony korun nikoliv do vlastní prezentace, ale do uplácení voličů. Výsledky voleb v jednotlivých městech či obcích se tak v minulosti stávaly irelevantní a soudním nařízením se musely opakovat. Kupčením s hlasy v komunálních či senátních volbách se zabýval rovněž Ústavní soud, který tímto definoval pojem volební korupci a tyto aktivity byly díky novele trestního zákoníku definovány jako trestné činy.

Omyl?

10. 2. 2014 , Kreslené glosy
V minulém týdnu proběhly volby do NKÚ a VZP a čekají nás volby do Rady ČT a Českého rozhlasu. Tak uvidíme...

Návrat jednohubek

3. 2. 2014 , Jiří Skuhrovec
13.12. Brno: Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) potěšil stovky firem, žijících ze státních peněz. Nenechal se zahanbit senátory, kteří nedávno zdvojnásobili limity pro zadávání zakázek z ruky, a demontoval další z pilířů "Transparentní" novely - zákaz zakázek s jediným uchazečem.

Je ČR stále právním státem?

27. 1. 2014 , Michaela Tejmlová
Česká republika je dle Ústavy, kterou jsem se učila před přijímacími zkouškami na Právnickou fakultu zpaměti, právní stát založený na úctě k právům a svobodám člověka a občana. Wikipedie pak říká, že předpokladem fungování právního státu je právní jistota, tedy zejména jednoznačnost a vymahatelnost práva a nezměnitelnost právního řádu. Jak je tedy možné, že poslední dobou více a více nejen politických debat začíná slovy „Víte, na to jsou různé právní názory.“?

Kdo ohrožuje veřejný zájem aneb Fond ve zprávě BIS

20. 1. 2014 , Martin Soukenka
Před týdnem média informovala veřejnost o tom, že Fond u soudu ustál návrh na své zrušení, který podala „dvorní advokátní kancelář“ známého lobbisty MSB Legal. Toho lobbisty, od něhož tehdejší předseda vlády Nečas – skrze Janu Nagyovou – chtěl získat „zákulisní informace“. Každá osoba, od které předseda vlády jakékoli země chce získat zákulisní informace, je v takové zemi – alespoň z pohledu moci – významná. Například za mnou premiér Nečas paní Nagyovou pro zákulisní informace nevyslal…

Stydím se, doznávám se

13. 1. 2014 , Janusz Konieczny
Tato slova sdělil Obvodnímu soudu pro Prahu 2 dne 7. ledna 2014 obžalovaný Luboš Ticháček, který si během výkonu své práce kontrolora řekl o úplatek. V červnu 2013 jsme medializovali případ (http://www.nfpk.cz/pozitivni-priklady-12/1001480) 2 inspektorů práce Milana Ondroviče a právě Luboše Ticháčka, kteří žádali o úplatek 50 tisíc Kč od majitele restaurace I love mama Tomáše Kaštila, který se nenechal vydírat a pomohl policii dopadnout korupčníky přímo při převzetí úplatku. Tehdy jsme k případu zveřejnili rovněž jednoduchou kresbu a vyzvali jsme širokou veřejnost, aby sdělila policii své případné negativní zkušenosti s oběma inspektory.

Tříkrálová glosa o trojkoaliční šanci

6. 1. 2014 , Karel Janeček
Před koncem minulého roku se politici vznikající trojkoalice nechali slyšet, že jsou pro výraznou změnu volebního systému, a to směrem k posílení většinových prvků. Pokud svůj záměr naplní, budeme příště volit do Sněmovny po novu. K urnám poneseme volební lístky, na kterých bude za každou stranu místo dlouhé kandidátky možná jen dvojice jmen. Větší roli by tak hrály nominované osobnosti, menší stranická příslušnost.

Když to nejde dveřmi, půjde to oknem

16. 12. 2013 , Petr Soukenka
Minulý týden náš fond uděloval každoroční Ceny za odvahu. Oba ocenění, tedy Jiří Chytil a Vladimír Sitta ml., uvedli, že situace se v mnohém zlepšuje a světlo na konci tunelu je zřetelnější.