Glosy

Za text glosy cele odpovídá autor, nikoli Nadační fond proti korupci. Uvedené názory nemusí vyjadřovat stanovisko Nadačního fondu proti korupci.Práh bolesti

15. 9. 2014 , Jiří Skuhrovec
Minulý týden jsme publikovali studii ukazující, že třetina sponzorů politických stran je zároveň napojena na veřejné zakázky. Těch celkem sponzoři získali od roku 2006 cca 390 miliard Kč. Ne každý z nich nutně někoho korumpoval, ale střet zájmů je tu masivní. Majiteli firmy, kterou sponzor politické strany porazil ve veřejné zakázce, asi těžko budete vysvětlovat, že šlo o shodu náhod.

Oklešťovaný služební zákon aneb jak naši volení zástupci riskují miliardy z EU fondů

8. 9. 2014 , Michaela Tejmlová
O služebním zákonu toho bylo již napsáno tolik, že jediné, co je dle mého nyní užitečným, je to vše zjednodušit a opět se podívat na základy toho, o co vlastně jde, proč je pro nás občany dobrý a co by měl obsahovat?

Kašpárek

1. 9. 2014 , Karel Randák
Nic není poučnějšího, nežli sledovat, jak se v průběhu času mění výroky našich politiků a lidí, pohybujících se v jejich blízkosti. Zároveň je velmi zábavné, ale svým způsobem i smutné, být svědkem toho, jak se z řadových občanů, kteří se shodou okolností a mnohdy bez vlastního přičinění dostali do některé z významnějších funkcí ve státním aparátu, stávají arogantní papaláši toho nejhrubšího zrna. Ocitají se ve svém vlastním světě a přesvědčeni i přesvědčováni o své vlastní výjimečnosti jsou schopni veřejně překrucovat fakta a mnohdy i otevřeně lhát.

Poradil bych, kdybych věděl co aneb těžký život podnikatele

30. 6. 2014 , Petr Soukenka
Před měsícem jsem se zúčastnil semináře, který byl věnován společenské odpovědnosti firem se zaměřením na nekorupční jednání. Pro mne to je dost obtížné téma, neboť nejsem majitelem žádné firmy a tudíž jsem v pozici „tobě se to radí“.

Opencard – poslední naděje

23. 6. 2014 , Janusz Konieczny
Zbývá 826 dní do promlčení kauzy Opencard. Je to tedy 826 dní naděje, kdy může být tato kauza řádně prošetřena. Je to 826 dní, během kterých se společnost může přesvědčit, že všichni mohou být před právem rovni a ani klientelistické vazby nikoho nezachrání před postihem. Aktuální stav nabývá absurdních rozměrů – nepravomocně odsouzeni jsou řadoví úředníci, zatímco strůjci kauzy vystupují v roli svědků. Kartička Pražana spolykala již téměř 1,2 miliard Kč, které byly ve značné míře vyvedené přes daňové ráje do kapes zločinců. Inu není divu, že speciálně pro tuto kauzu byla vytvořena Parlamentní komise, která již vyslechla řadu svědků. Kudy se tedy vydat v cestě za spravedlností? Je nezbytné vyměnit státní zástupkyni Dagmar Máchovou.

Války se švindlem

9. 6. 2014 , Jan Kraus
V současné době, zdá se, zuří “válka o justici”. Tedy část justice, zrovna ta “cinknutá”, se zřejmě brání, aby nebyla paralyzována. Alespoň tomu nasvědčuje vír kolem Hany Marvanové, petice soudců ze severočeského kraje, zpráva BIS, atd. Konkrétně zejména výběr krajských soudců severočeského kraje rozpoutal údajně běsnivou atmosféru.

Soudce na lavici obžalovaných

2. 6. 2014 , Martin Šorm
Nadační fond proti korupci dostává často od občanů podněty na špatně fungující justici. Srdceryvné příběhy popisující nesmyslné protahování soudních projednávání střídají žádosti o přezkum soudních výroků, nebo se jedná jen o postesky na téma slepé spravedlnosti.

Výjimečný ČEZ

26. 5. 2014 , Libor Winkler
Minulý týden se Sněmovna začala zabývat zákonem, který pro orgány státní správy a firmy se státní účastí stanovuje povinnost zveřejňovat veškeré smlouvy. Energetický gigant by ale mohl, spolu s dalšími státními podniky, dostat výjimku.

„Service above self“

19. 5. 2014 , Lenka Deverová
O právě skončeném víkendu se konala Distriktní konference Rotary Distriktu 2240 Česká republika a Slovenská republika. To, že se do Prahy sjeli rotariáni z celé České republiky a Slovenské republiky zůstalo stranou pozornosti veřejnosti, čemuž se v této turbulentní době nikdo ani příliš nepodiví. Mne to však přinutilo k zamyšlení nad tím, co bychom si od rotariánů mohli zkusit převzít, neb jsou to zkušenosti prověřené nejen časem (více než stoletou historií tohoto hnutí), ale i zkušeností celosvětovou.

O ignoranci aneb hlavně se usmívejte!

13. 5. 2014 , Martin Soukenka
Každý má právo na svůj názor, nikoli však na svá fakta. Schopnost lidí obé rozlišit obecně klesá. Čtvrtina Američanů neví, že Země obíhá kolem Slunce. 70 procent populačního ročníku v ČR pokračuje ve studiu na vysoké škole. Jak asi takové školy vypadají? Vše je záměr mocných – dav, který nerozezná příčinu od následku, se snáze ovládá. Stačí, aby vše dobře vypadalo – riziko, že někdo upozorní na nesrovnalosti, je malé…