Glosy

Za text glosy cele odpovídá autor, nikoli Nadační fond proti korupci. Uvedené názory nemusí vyjadřovat stanovisko Nadačního fondu proti korupci.Psychopati mezi námi a Janoušek opět na scéně

28. 4. 2014 , Petr Soukenka
Před nedávnou dobou se v médiích opět objevilo jméno děkana Národohospodářské fakulty VŠE Miroslava Ševčíka a to v souvislosti s jeho „pravicovým“ pojetím řešení problému na ucpané dálnici.

Podpořila Vaše obec zavedení registru smluv?

14. 4. 2014 , Janusz Konieczny
Hledáte příležitost, jak se veřejně zaangažovat ve prospěch průhledného nakládání s veřejnými prostředky? Položte si otázku, zdali Vaše obec podpořila zavedení registru smluv a začala zveřejňovat své smlouvy či objednávky na portálu veřejné správy https://portal.gov.cz/portal/rejstriky/data/10013/. Pokud se k tomuto kroku ještě neodhodlala, vyzvěte její vedení, aby tak učinila co nejdřív.

Práskač nebo hrdina?

7. 4. 2014 , Lenka Franková
Minulý rok zhruba touto dobou jsme v občanském sdružení Oživení společně s kolegyní seděly nad metodikou k plánované analýze ochrany oznamovatelů v zemích Visegrádské čtyřky a Estonska. Že zmiňované státy více či méně žádnou funkční legislativu ochrany oznamovatelů nemají, jsme věděly (ostatně analýzy legislativního rámce to opakovaně potvrzují). Takže analyzovat „žádnou legislativu“ nebudeme. Chtěly jsme místo toho přijít s konkrétními legislativními doporučeními.

O lidských právech aneb propusťte zločince!

31. 3. 2014 , Martin Soukenka
V roce 1992 vyšla u nás kniha českého emigranta a profesora na americké univerzitě Oty Ulče s dobrým marketingovým názvem Příručka pro zájemce o americký svět. Dychtivě jsem mezi ně také patřil. V knize Ulč vedle jiného popisuje právní praktiky v USA té doby. Dovolím si ocitovat několik příkladů – dění u nás lze pak lépe chápat.

S novým jarem být lepším člověkem

24. 3. 2014 , Lenka Deverová
Touto dobou před 24 lety na jaře 1990 projednávalo Federální shromáždění ČSR zákon č.103/1990 Sb., kterým se novelizoval hospodářský zákoník. To samo by nebylo nijak zajímavé. Podstatné na tomto zákoně však bylo, že do českého právního řádu vrátil po více než 40 letech nadace. V roce 1990 byl pojem „nadace“ české veřejnosti neznám a do jejího podvědomí se dostával zejména díky působení zahraničních nadací, které hned po sametové revoluci poskytovaly masívní podporu rodící se občanské společnosti.

Nadační fond proti korupci slaví 3. narozeniny

17. 3. 2014 , Jan Kraus
Prvním úspěchem je, že je může slavit. Že nezanikl, ani nebyl rozprášen či zničen. Zaniknout mohl, jak je často obvyklé, už jen neshodami těch, kteří jej založili, nebo vedou, nebo právě nevedou, nebo měli jiné představy, nebo chtěli aby… a jak může Jarda, když Zdeněk...! Zdá se to vždycky malé a nicotné, ale právě tyhle “drobnosti” často zničí i ty nejlepší a nejbohulibější úmysly.

„Odměna“ pro whistleblowery

10. 3. 2014 , Petr Kočí
Pomalu se stává pravidlem, že poté, kdy Fondem oceněný whistleblower upozorní na závažný případ korupce, potká jej něco nemilého: v lepším případě výpověď z práce, v horším účelové trestní stíhání. I po těchto zkušenostech nás však stále ještě dokáže překvapit, jak okatě se „nepříjemné náhody“ mohou whistleblowerům přihodit.

Zrcadlo obhajoby

3. 3. 2014 , Martin Šorm
Jsme pouze lidé. Konáme, chybujeme, litujeme, obhajujeme se a pak pykáme. Tak už to na světě chodí, že za chyby se platí. A je přirozenou samozřejmostí se hájit. Někdy to však s tou obhajobou svých špatných činů přeháníme.

Interpelace

24. 2. 2014 , Karel Randák
Sobotkova vláda získala důvěru. Žije u nás jistě hodně lidí, kteří její nástup vlády spojují či spojovali s určitým očekáváním změny tristního stavu, ve kterém se Česká republika nachází. Ne že by snad zárukou těchto změn měla být osoba premiéra Sobotky a již vůbec ne jeho ČSSD. Předvolební rétorika i první povolební jednání nové koalice však dávaly jakousi naději, že jak KDU-ČSL, tak především ANO, mají skutečnou snahu udělat něco pro to, aby klientelistický systém, budovaný u nás v uplynulém téměř čtvrtstoletí, byl narušen.

Příprava k volební korupci zahájena

17. 2. 2014 , Janusz Konieczny
Komunální volby se uskuteční zhruba za půl roku, což znamená, že lokální kmotři začínají s přípravou ke kupčení s hlasy pro tyto volby. Máte pocit, že volební korupce je běžnou součásti voleb a spočívá v tom, že politické strany slibuji nesplnitelné, případně v tom, že na ulicích rozdávají dárky či zvou na volební guláš? Omyl! Takovéto aktivity mohou být v některých případech neetické, nicméně těžko je lze klasifikovat jako protizákonné. Volební korupce je definována jiným způsobem, je to něco, co je pro mnohé z Vás těžko představitelné, a přece jenom možné. Jedná se o masové nakupování hlasů, kdy politická strana tajně vyplácí obnosy peněz za vyplnění hlasovacího lístku dle vlastního přání. Investuje přitom miliony korun nikoliv do vlastní prezentace, ale do uplácení voličů. Výsledky voleb v jednotlivých městech či obcích se tak v minulosti stávaly irelevantní a soudním nařízením se musely opakovat. Kupčením s hlasy v komunálních či senátních volbách se zabýval rovněž Ústavní soud, který tímto definoval pojem volební korupci a tyto aktivity byly díky novele trestního zákoníku definovány jako trestné činy.