Glosy

Za text glosy cele odpovídá autor, nikoli Nadační fond proti korupci. Uvedené názory nemusí vyjadřovat stanovisko Nadačního fondu proti korupci.Omyl?

10. 2. 2014 , Kreslené glosy
V minulém týdnu proběhly volby do NKÚ a VZP a čekají nás volby do Rady ČT a Českého rozhlasu. Tak uvidíme...

Návrat jednohubek

3. 2. 2014 , Jiří Skuhrovec
13.12. Brno: Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) potěšil stovky firem, žijících ze státních peněz. Nenechal se zahanbit senátory, kteří nedávno zdvojnásobili limity pro zadávání zakázek z ruky, a demontoval další z pilířů "Transparentní" novely - zákaz zakázek s jediným uchazečem.

Je ČR stále právním státem?

27. 1. 2014 , Michaela Tejmlová
Česká republika je dle Ústavy, kterou jsem se učila před přijímacími zkouškami na Právnickou fakultu zpaměti, právní stát založený na úctě k právům a svobodám člověka a občana. Wikipedie pak říká, že předpokladem fungování právního státu je právní jistota, tedy zejména jednoznačnost a vymahatelnost práva a nezměnitelnost právního řádu. Jak je tedy možné, že poslední dobou více a více nejen politických debat začíná slovy „Víte, na to jsou různé právní názory.“?

Kdo ohrožuje veřejný zájem aneb Fond ve zprávě BIS

20. 1. 2014 , Martin Soukenka
Před týdnem média informovala veřejnost o tom, že Fond u soudu ustál návrh na své zrušení, který podala „dvorní advokátní kancelář“ známého lobbisty MSB Legal. Toho lobbisty, od něhož tehdejší předseda vlády Nečas – skrze Janu Nagyovou – chtěl získat „zákulisní informace“. Každá osoba, od které předseda vlády jakékoli země chce získat zákulisní informace, je v takové zemi – alespoň z pohledu moci – významná. Například za mnou premiér Nečas paní Nagyovou pro zákulisní informace nevyslal…

Stydím se, doznávám se

13. 1. 2014 , Janusz Konieczny
Tato slova sdělil Obvodnímu soudu pro Prahu 2 dne 7. ledna 2014 obžalovaný Luboš Ticháček, který si během výkonu své práce kontrolora řekl o úplatek. V červnu 2013 jsme medializovali případ (http://www.nfpk.cz/pozitivni-priklady-12/1001480) 2 inspektorů práce Milana Ondroviče a právě Luboše Ticháčka, kteří žádali o úplatek 50 tisíc Kč od majitele restaurace I love mama Tomáše Kaštila, který se nenechal vydírat a pomohl policii dopadnout korupčníky přímo při převzetí úplatku. Tehdy jsme k případu zveřejnili rovněž jednoduchou kresbu a vyzvali jsme širokou veřejnost, aby sdělila policii své případné negativní zkušenosti s oběma inspektory.

Tříkrálová glosa o trojkoaliční šanci

6. 1. 2014 , Karel Janeček
Před koncem minulého roku se politici vznikající trojkoalice nechali slyšet, že jsou pro výraznou změnu volebního systému, a to směrem k posílení většinových prvků. Pokud svůj záměr naplní, budeme příště volit do Sněmovny po novu. K urnám poneseme volební lístky, na kterých bude za každou stranu místo dlouhé kandidátky možná jen dvojice jmen. Větší roli by tak hrály nominované osobnosti, menší stranická příslušnost.

Když to nejde dveřmi, půjde to oknem

16. 12. 2013 , Petr Soukenka
Minulý týden náš fond uděloval každoroční Ceny za odvahu. Oba ocenění, tedy Jiří Chytil a Vladimír Sitta ml., uvedli, že situace se v mnohém zlepšuje a světlo na konci tunelu je zřetelnější.

Je korupce příliš?

9. 12. 2013 , Jan Kraus
Zatímco Metrostav zabedňuje otvory tunelu Blanka, pořád někde čtu, že se to s tou diskuzí a nadáváním na korupcí už přehání. Že se za tím také leckdo skrývá, že to někdo zneužívá, že se to zbytečně pořád akcentuje… atd.

Otevírání dat je důležitou součástí boje s korupcí

2. 12. 2013 , Jiří Fiala
Česká vláda se v roce 2011 připojila k mezinárodnímu „Partnerství pro otevřené vládnutí“ (Open Government Partnership - OGP). Cílem této mezinárodní iniciativy je podpora otevřenosti, transparentnosti a boje proti korupci za využití tzv. otevřených dat.

NADAČNÍ FOND MÁ BÝT ZRUŠEN!

25. 11. 2013 , Petr Kočí
Přesně to požaduje advokátní kancelář MSB Legal, která zrušení NFPK v prosinci roku 2012 navrhla soudu. Svoji argumentaci staví na konstatování, že „činnost Nadačního fondu, jež je specifikována rovněž v jeho Statutu… nenaplňuje podstatu obecně prospěšného cíle“. Konkrétně se jim nelíbí, že Nadační fond má podle svého Statutu přispívat k vytvoření a udržování databáze případů korupce a vytvářet podmínky investigativní činnosti s cílem odhalovat korupční jednání.