Glosy

Za text glosy cele odpovídá autor, nikoli Nadační fond proti korupci. Uvedené názory nemusí vyjadřovat stanovisko Nadačního fondu proti korupci.O lidských právech aneb propusťte zločince!

31. 3. 2014 , Martin Soukenka
V roce 1992 vyšla u nás kniha českého emigranta a profesora na americké univerzitě Oty Ulče s dobrým marketingovým názvem Příručka pro zájemce o americký svět. Dychtivě jsem mezi ně také patřil. V knize Ulč vedle jiného popisuje právní praktiky v USA té doby. Dovolím si ocitovat několik příkladů – dění u nás lze pak lépe chápat.

S novým jarem být lepším člověkem

24. 3. 2014 , Lenka Deverová
Touto dobou před 24 lety na jaře 1990 projednávalo Federální shromáždění ČSR zákon č.103/1990 Sb., kterým se novelizoval hospodářský zákoník. To samo by nebylo nijak zajímavé. Podstatné na tomto zákoně však bylo, že do českého právního řádu vrátil po více než 40 letech nadace. V roce 1990 byl pojem „nadace“ české veřejnosti neznám a do jejího podvědomí se dostával zejména díky působení zahraničních nadací, které hned po sametové revoluci poskytovaly masívní podporu rodící se občanské společnosti.

Nadační fond proti korupci slaví 3. narozeniny

17. 3. 2014 , Jan Kraus
Prvním úspěchem je, že je může slavit. Že nezanikl, ani nebyl rozprášen či zničen. Zaniknout mohl, jak je často obvyklé, už jen neshodami těch, kteří jej založili, nebo vedou, nebo právě nevedou, nebo měli jiné představy, nebo chtěli aby… a jak může Jarda, když Zdeněk...! Zdá se to vždycky malé a nicotné, ale právě tyhle “drobnosti” často zničí i ty nejlepší a nejbohulibější úmysly.

„Odměna“ pro whistleblowery

10. 3. 2014 , Petr Kočí
Pomalu se stává pravidlem, že poté, kdy Fondem oceněný whistleblower upozorní na závažný případ korupce, potká jej něco nemilého: v lepším případě výpověď z práce, v horším účelové trestní stíhání. I po těchto zkušenostech nás však stále ještě dokáže překvapit, jak okatě se „nepříjemné náhody“ mohou whistleblowerům přihodit.

Zrcadlo obhajoby

3. 3. 2014 , Martin Šorm
Jsme pouze lidé. Konáme, chybujeme, litujeme, obhajujeme se a pak pykáme. Tak už to na světě chodí, že za chyby se platí. A je přirozenou samozřejmostí se hájit. Někdy to však s tou obhajobou svých špatných činů přeháníme.

Interpelace

24. 2. 2014 , Karel Randák
Sobotkova vláda získala důvěru. Žije u nás jistě hodně lidí, kteří její nástup vlády spojují či spojovali s určitým očekáváním změny tristního stavu, ve kterém se Česká republika nachází. Ne že by snad zárukou těchto změn měla být osoba premiéra Sobotky a již vůbec ne jeho ČSSD. Předvolební rétorika i první povolební jednání nové koalice však dávaly jakousi naději, že jak KDU-ČSL, tak především ANO, mají skutečnou snahu udělat něco pro to, aby klientelistický systém, budovaný u nás v uplynulém téměř čtvrtstoletí, byl narušen.

Příprava k volební korupci zahájena

17. 2. 2014 , Janusz Konieczny
Komunální volby se uskuteční zhruba za půl roku, což znamená, že lokální kmotři začínají s přípravou ke kupčení s hlasy pro tyto volby. Máte pocit, že volební korupce je běžnou součásti voleb a spočívá v tom, že politické strany slibuji nesplnitelné, případně v tom, že na ulicích rozdávají dárky či zvou na volební guláš? Omyl! Takovéto aktivity mohou být v některých případech neetické, nicméně těžko je lze klasifikovat jako protizákonné. Volební korupce je definována jiným způsobem, je to něco, co je pro mnohé z Vás těžko představitelné, a přece jenom možné. Jedná se o masové nakupování hlasů, kdy politická strana tajně vyplácí obnosy peněz za vyplnění hlasovacího lístku dle vlastního přání. Investuje přitom miliony korun nikoliv do vlastní prezentace, ale do uplácení voličů. Výsledky voleb v jednotlivých městech či obcích se tak v minulosti stávaly irelevantní a soudním nařízením se musely opakovat. Kupčením s hlasy v komunálních či senátních volbách se zabýval rovněž Ústavní soud, který tímto definoval pojem volební korupci a tyto aktivity byly díky novele trestního zákoníku definovány jako trestné činy.

Omyl?

10. 2. 2014 , Kreslené glosy
V minulém týdnu proběhly volby do NKÚ a VZP a čekají nás volby do Rady ČT a Českého rozhlasu. Tak uvidíme...

Návrat jednohubek

3. 2. 2014 , Jiří Skuhrovec
13.12. Brno: Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) potěšil stovky firem, žijících ze státních peněz. Nenechal se zahanbit senátory, kteří nedávno zdvojnásobili limity pro zadávání zakázek z ruky, a demontoval další z pilířů "Transparentní" novely - zákaz zakázek s jediným uchazečem.

Je ČR stále právním státem?

27. 1. 2014 , Michaela Tejmlová
Česká republika je dle Ústavy, kterou jsem se učila před přijímacími zkouškami na Právnickou fakultu zpaměti, právní stát založený na úctě k právům a svobodám člověka a občana. Wikipedie pak říká, že předpokladem fungování právního státu je právní jistota, tedy zejména jednoznačnost a vymahatelnost práva a nezměnitelnost právního řádu. Jak je tedy možné, že poslední dobou více a více nejen politických debat začíná slovy „Víte, na to jsou různé právní názory.“?