Glosy

Za text glosy cele odpovídá autor, nikoli Nadační fond proti korupci. Uvedené názory nemusí vyjadřovat stanovisko Nadačního fondu proti korupci.Je korupce příliš?

9. 12. 2013 , Jan Kraus
Zatímco Metrostav zabedňuje otvory tunelu Blanka, pořád někde čtu, že se to s tou diskuzí a nadáváním na korupcí už přehání. Že se za tím také leckdo skrývá, že to někdo zneužívá, že se to zbytečně pořád akcentuje… atd.

Otevírání dat je důležitou součástí boje s korupcí

2. 12. 2013 , Jiří Fiala
Česká vláda se v roce 2011 připojila k mezinárodnímu „Partnerství pro otevřené vládnutí“ (Open Government Partnership - OGP). Cílem této mezinárodní iniciativy je podpora otevřenosti, transparentnosti a boje proti korupci za využití tzv. otevřených dat.

NADAČNÍ FOND MÁ BÝT ZRUŠEN!

25. 11. 2013 , Petr Kočí
Přesně to požaduje advokátní kancelář MSB Legal, která zrušení NFPK v prosinci roku 2012 navrhla soudu. Svoji argumentaci staví na konstatování, že „činnost Nadačního fondu, jež je specifikována rovněž v jeho Statutu… nenaplňuje podstatu obecně prospěšného cíle“. Konkrétně se jim nelíbí, že Nadační fond má podle svého Statutu přispívat k vytvoření a udržování databáze případů korupce a vytvářet podmínky investigativní činnosti s cílem odhalovat korupční jednání.

O špíně aneb to závažné zůstává skryto

18. 11. 2013 , Martin Soukenka
Skutečně závažné věci zůstávají před veřejností skryty. Někdy po dlouhou dobu, někdy navždy. Tak např. 11 dní poté, co Hitler rozhodl o plánu Barbarossa, měl Stalin tyto plány na stole. O tom, kdo z nejbližšího Hitlerova okolí pracoval pro ruskou rozvědku, se patrně nikdy nedozvíme. Jiný příklad představují mnohaleté odposlechy evropských politiků ze strany americké NSA, o nichž se veřejnost neměla dozvědět.

Politik jako lhář? V České republice standard

11. 11. 2013 , Petr Soukenka
Poslední dny jsme byli svědky toho, jak se „partička“ vrcholných představitelů ČSSD neuvěřitelným způsobem rozhodla vypořádat s tím, že vyšla najevo jejich partyzánská schůzka s prezidentem Milošem Zemanem. Ponechme stranou, že Hašek a spol. tak moc toužili po vysněných vládních postech, že úplně pozbyli zdravého rozumu. Pro běžného voliče je mnohem zarážející fakt, že Hašek a jeho soukmenovci lhali v přímém přenosu celému národu a ani nehnuli brvou. Kdyby se takto zachovaly moje děti, tak by nedošlo sice na fyzické tresty neb děti nebiji, ale rozhodně by došlo na různé jiné formy trestu a také bych asi zvýšil velmi výrazně hlas.

Uplaťte si svého poslance, nově je to legální

4. 11. 2013 , Jiří Skuhrovec
Čtvrtečním rozhodnutím Nejvyšší soud definitivně ukončil stíhání poslanců Fuksy, Šnajdra a Tluchoře podezřelých z přijetí úplatku ve formě místa v dozorčí radě. Důvodem je poslanecká imunita, která se dle interpretace soudu vztahuje v zásadě na veškeré jednání poslance, související s výkonem jeho mandátu. Naopak Petra Nečase, jednajícího z pozice premiéra, imunita nechrání. Z kauzy, která měla na svědomí pád vlády a předčasné volby, tak zatím lze vyvodit dva důležité závěry.

Koho budu volit

21. 10. 2013 , Karel Janeček
Hodně lidí se mě ptá, jak hodnotím předvolební peloton stran a hnutí a koho budu volit. Mnozí lidé jsou toho názoru, že není moc z čeho vybírat. Jsem přesvědčen, že v budoucnu budeme moci vybírat kvalitnější kandidátky, sestavené na základě spravedlivého a efektivního volebního systému. I v současných volbách je nicméně velmi důležité, co nejkvalitněji vybrat. Dovolte mi nabídnout vám svůj pohled.

Miliardové dotace ztracené v „děravých“ úředních databázích

7. 10. 2013 , Michal Voda
Česká republika patří v Evropské unii dlouhodobě mezi státy s nejhorší schopností čerpat vyhrazené dotace. K problémům se samotným získáváním dotací provázející Česko od samého počátku programového období 2007-2013, přibyly navíc zásahy z Bruselu, který zastavuje a odmítá proplácet netransparentní finanční toky. České republice hrozí, že nedosáhne až na 71 miliard korun a nyní vstupujeme k poslední příležitosti vyčerpat větší alokace. Současně se jedná o nastavení mantinelů pro příští šestileté období. K významu otázky transparentnosti dotačních toků není nutno více dodávat. Odhlédněme ale od komplikovaných otázek k té možná nejjednodušší: zveřejňování a zpřístupňování dat. Jaká je informační politika českých úřadů? Jak přesná a důvěryhodná jsou předkládaná data o příjemcích evropských dotací?

Dva pražské příběhy z mafiánského prostředí

30. 9. 2013 , Petr Soukenka
Před nedávnou dobou jsem měl možnost si vyslechnout příběhy dvou pražských podnikatelů. V obou příbězích jde o typický dlouhodobě fungující model korupčení, resp. vydírání. V obou případech se „vytvoří problém“ s následnou nabídkou na vyřešení těchto problémů. Samozřejmě za nemalé peníze. Oba příběhy jsou z oblasti stavebních investic a každý končí jinak.

Uzdravme korupci sami v sobě a tedy v celé společnosti

23. 9. 2013 , Michaela Tejmlová
Tento týden jsem měla tu čest účastnit se diskuse v rámci konference FORUM 2000 na téma Korupce jako protitransformační síla. Nejvíce mne zaujal lidský přístup moderátora, ředitele Asijské univerzity v Thajsku, pana Viphandha Roengpithya, u něhož jsem doufala, že bude mít evropskou zkratku svého jména, obávajíc se, jak si jeho jméno zapamatovat. Překvapil mne milý a usměvavý pán, který byl rád za oslovení VIP a jeho přístup ke korupci. Dovolím si tady sdílet pár myšlenek, se kterými souzním a které je dobré si, možná i v souvislosti s blížícími se předčasnými parlamentními volbami, připomenout.