Glosy

Za text glosy cele odpovídá autor, nikoli Nadační fond proti korupci. Uvedené názory nemusí vyjadřovat stanovisko Nadačního fondu proti korupci.Zrušení pořadí na kandidátce

17. 9. 2013 , Janusz Konieczny
Dnešní den, úterý 17. září 2013, je pro politické strany zásadním mezníkem v jejich dalším vývoji. Musí totiž odevzdat kandidátní listiny pro předčasné volby. Nezřídka tomu předcházela nekonečná vyjednávání či ostré střety. Jednotliví zájemci o start ve volbách soutěžili mezi sebou nejprve o to, zda vůbec budou mít místo na kandidátce a následně o pořadí na kandidátní listině. Právě pořadí na kandidátce je často předmětem největšího sporu, jelikož nejčastěji rozhoduje o tom, kdo je vidině poslaneckého mandátu blíž, a kdo dál. Pouze malá část kandidátů má to štěstí, že je takzvaně překroužkována a z nižních pozic se dostane až do čela. Položme si nicméně otázku, zda je nezbytné, aby politická strana měla tak zásadní vliv na to, kteří kandidáti postoupí do Poslanecké sněmovny. Je vůbec představitelné, aby pořadí na kandidátkách bylo zrušeno a všichni kandidáti měli stejnou startovací pozici? Ano je.

O síle jemnosti aneb pravice proti levici

9. 9. 2013 , Martin Soukenka
Celá historie vývoje člověka ukazuje, že skutečná síla, která nakonec vítězí, spočívá v jemnosti. Platí to obecně. Japonsko mohlo mít milionové armády hrubé síly, to ale nestačilo proti několika desítkám podivínů, jejichž „nesmyslné“ rovnice a symboly vedly ke zcela nové děsivé zbrani. A bylo po konfliktu. Tužka a papír proti puškám a kanónům. Nebo, chcete-li, děsivá jemnost proti hrubosti.

Obtěžováni právem

2. 9. 2013 , Jan Kraus
Zaujala mě zpráva (cit.): Za to, že problémy pražského dopravního podniku spojil s advokátní společností Šachta & Partners (nyní MSB Legal), dostal advokát Václav Láska pokutu od České advokátní komory. V rozhovoru pro Lidovky.cz připustil, že ho verdikt překvapil. Zároveň však dodal, že mohlo - a ještě může - být hůř.

Dotace jsou synonymem korupce

12. 8. 2013 , Libor Witassek
Ekonomika klesá již 6 kvartálů za sebou, máme zde nejhlubší a nejdelší recesi od pověstné světové hospodářské krize v 30.letech minulého století. Jsme tak stále hubenější, slabší a zadluženější, přitom do naší země proudí stovky miliard dotací z Evropské unie.

Proč již více než rok podporuji Nadační fond proti korupci?

15. 7. 2013 , Ondřej Prokop
Kde a jak jsem Nadační fond proti korupci objevil, si již přesně nepamatuji. Vím ale dobře, že to bylo v době, kdy jsem si sám říkal, že hranice korupce v naší zemi již přerostla únosné meze. V té době jsem byl velmi zaneprázdněn koncem svých studií, jejichž dokončení se zdálo být prakticky nemožné, společně s pracovním vytížením, takže osobní angažování se v politice nebo v jiných oblastech jsem tehdy z časových důvodu rovnou zamítl. Hledal jsem možnost, jak alespoň pasivně přispět ke snížení korupce v naší zemi.

Absurdní drama před soudem

1. 7. 2013 , Petr Kočí
V uplynulém týdnu se dostaly před soud dvě velké kauzy související s NFPK. Ve středu jedno řízení začalo – Obvodní soud pro Prahu 1 začal projednávat obžalobu proti členovi správní rady Karlu Randákovi. O den později naopak jiné řízení skončilo – Městský soud v Praze rozhodl o žalobě Ivo Rittiga. Co jednání přinesla?

Kdo se směje naposled...

24. 6. 2013 , Karel Randák
Až do uplynulého týdne jsem se úspěšně bránil pokusům svých přátel z NFPK přimět mě k zapojení do skupiny lidí, kteří střídavě přispívají na naše stránky svými pondělními glosami. Odolal jsem i téměř neodolatelnému nutkání komentovat okolnosti policejního zásahu na Úřadu vlády, ve vilách a firmách pánů Rittiga, Janouška, Jindry a jim podobných, jakož i zatčení Jany Nagyové, bývalých poslanců Tluchoře, Šnajdra a Fuksy i bývalých ředitelů Vojenského zpravodajství Páleníka a Kovandy.

Demokracie v koncích aneb Milouš Jakeš zpět

17. 6. 2013 , Petr Soukenka
Minulý týden ve středu jsem si pro Vás připravil glosu na téma rozvod Petra Nečase aneb kletba našich premiérů. Ve světle událostí konce tohoto týdne moje glosa poněkud pozbyla na aktuálnosti. Co říci na události konce minulého týdne? Snad nejlépe to vystihuje příhoda z neděle. Seděl jsem v jedné pražské kavárně a stal se nechtěně posluchačem rozhovoru dvou manažerů středních let.

O populismu aneb Stalin náš ideál?

10. 6. 2013 , Martin Soukenka
Nejrůznější zástupci pravice již dlouhá léta obviňují zástupce levice z populismu či přímo z laciného populismu. Čas od času také naopak. Vždycky se z toho slova vyděsím a nemůžu pak spát. Populismus – pane Bože, taková hrůza! Léta letoucí jsem si myslel, že znám obsah tohoto slova. Domníval jsem se, že populismus je v podstatě podbízení se „vůli lidu“ a to bez ohledu na to, zda tato vůle je v zájmu prosperity či přežití tohoto lidu. Např. nápad zrušit ve škole známkování, aby se dětičky nestresovaly, považuji za krystalickou ukázku populismu a – to především – tuposti.

Obstrukcí proti Centrálnímu registru smluv

3. 6. 2013 , Janusz Konieczny
Poslanci jsou neustále pod drobnohledem nevládních organizací. Důkazem toho je nedávné zasedání Ústavněprávního výboru, které se tentokrát nekonalo na půdě Sněmovny nýbrž v Kašperských horách. Přesunutí jednání do horského prostředí bylo odůvodněno množstvím práce, které čekalo na členy tohoto výboru. Produktivita práce v prostředí odtrženém od civilizace se zajisté zvyšuje. Toto zjištění lze nepochybně vědecky potvrdit. Důležitým bodem programu bylo navíc jednání k Centrálnímu registru smluv, který je součástí 9 RESTů projektu nevládních organizací Rekonstrukce státu.