Glosy

Za text glosy cele odpovídá autor, nikoli Nadační fond proti korupci. Uvedené názory nemusí vyjadřovat stanovisko Nadačního fondu proti korupci.O počítání do deseti aneb kam dohlédne jeden prezident

14. 1. 2013 , Martin Soukenka
Minulé úterý jsem mimoděk vyslechl v rozhlase rozhovor s Václavem Klausem, ve kterém se přimlouvá, aby si každý člověk, dříve než se nechá strhnout k silným výrokům, napočítal aspoň do deseti. Svatá pravda. Napočítal jsem si tedy do deseti, sedl si a napsal tuto glosu. Obsahuje ukázku otázek, na které neznám odpověď.

Zlojedská amnestie na Nový rok

7. 1. 2013 , Karel Janeček
Nový rok u nás začal skutečně ostře. Prezident této země se odvážil k bezprecedentnímu kroku, kterým zpochybnil samotnou podstatu právního státu. Jím vyhlášená amnestie představuje tlustou čáru za podvody a korupčními skandály za celou éru 90. let a počátku nového tisíciletí, kdy v rámci tzv. opoziční smlouvy společně s Milošem Zemanem vytvořili základ korupčního prostředí. Je neobhajitelné, že mnohým významným pachatelům trestné činnosti se díky Klausovi jejich trestné činy vyplatily. Zůstanou na svobodě s nakradenými miliardami, zatímco tisíce okradených občanů již nebudou odškodněny.

Delegace z pekingské radnice navštívila Nadační fond proti korupci

17. 12. 2012 , Petr Soukenka
Adventní doba přináší s sebou první sníh, čerta s Mikulášem a také vánoční výzdobu na každém kroku. Je to čas, kdy se potkáváme s přáteli či s kolegy a navzájem si vinšujeme obligátní přání zdraví, bohaté nadílky a také pracovní úspěchy v roce příštím. A právě tento čas si na návštěvu Nadačního fondu proti korupci vybrala čínská delegace zástupců radnice hlavního města Číny Pekingu.

Mezinárodní den boje proti korupci

10. 12. 2012 , Lenka Deverová
Na neděli 9.12.2012 připadl Mezinárodní den boje proti korupci. Proběhl spíše potichu, v poklidné atmosféře druhé adventní neděle, kdy jakoby se neslušelo o boji s korupcí hovořit.

Radost

3. 12. 2012 , Libor Winkler
Minulý týden jsem se zúčastnil společného setkání správní a dozorčí rady Nadačního fondu proti korupci, jeho donátorů a fondem dosud odměněných osob. Na setkání nebyla nouze o velké sponzory, které většinou osobně znám. Mne však víc zaujal na stole položený výpis se jmény menších dárců, z nichž mnozí přispívají pravidelně, měsíčním příspěvkem. Z hlediska nákladů fondu je zatím tahle podpora malá. Přesto mi udělala radost, docela velikou.

Zmařená příležitost

26. 11. 2012 , Janusz Konieczny
Prozradím Vám recept na nejjednodušší úsporné opatření – ochraňte oznamovatele a zaručte jim pocit bezpečí a úcty. Skutečná ochrana oznamovatelů je totiž klíčovým protikorupčním opatřením, a její absence byla impulsem ke vzniku Nadačního fondu proti korupci. Byla to zároveň příležitost pro vládní koalici, jak brzy přinést hmatatelné výsledky. Pokusme se dát stranou určitou skepsi a předsudky vůči ní a zhodnoťme, jak s touto příležitosti naložila.

"Elitní" Davis Cup

19. 11. 2012 , Jan Kraus
Při finále Davis Cupu bylo možné vidět ministra Kalouska, jak sedí, jistě na nějakém čestném místě, v českém národním dresu tenistů a většinu času něco dělá na telefonu. Asi esemskoval cosi kvůli rozpočtu. Trochu mě národní dres na našem chemickém počtářovi dráždil. Ne snad, že bych mu chtěl upírat jeho národní sounáležitost - ale dres národní reprezentace na tak, pro mě nedůvěryhodné osobnosti - mi přijde jako provokace, ne li drzost.

O propojenosti politiky a byznysu aneb „mapa české korupce“

14. 11. 2012 , Martin Soukenka
Ví se dávno, že základním principem strategie je koncentrace. Koncentrace armády, moci, peněz, krásy - a to v pravý čas a na pravém místě. Co se ví už méně, je, že základním principem tunelování je opak koncentrace - diverzifikace. Chcete příklad? Tak třeba si hypoteticky představte, že z každé prodané jízdenky Vám jde do kapsy několik málo haléřů. Nebo z každé uskladněné injekční stříkačky v nějaké nemocnici koruna. Už chápete? Pro každého jednotlivce to jsou směšné částky, nad kterými každý mávne rukou. Haléře a koruny. Jenže když se to všechno následně zkoncentruje na jednom účtu, jsou z toho kolosální částky a - kolosální moc.

"Zajetí státu" aneb, kde se při rozdělování EU dotací v regionálních operačních programech stala chyba?

5. 11. 2012 , Jiří Fiala
Česká tisková agentura přinesla minulý týden zprávu o ukončení pracovní poměru Pavla Markvarta (ODS) v úřadu ROP Severozápad. Bývalý ředitel regionálního operačního programu strávil většinu září a října ve vazbě kvůli vyšetřování korupce a machinací při rozdělování evropských dotací. Na aktuálním případu Pavla Markvarta i řady dalších personálních vazeb v pozadí vedení krajských "ROPů" je možné názorně ilustrovat alarmující "zajetí státu" ze strany zákulisních vlivových skupin, které na jedné straně zásadním způsobem ovlivňují proces rozdělování a administrace evropských dotací a na straně druhé se řadí k příjemcům eurodotačních (sta)milionů.

O důchodech aneb předpovídání je obtížné, zvláště jde-li o budoucnost

29. 10. 2012 , Martin Soukenka
V nedělním diskusním pořadu byl jedním z diskutujících i odstupující ministr Jaromír Drábek. Ve své funkci prokázal, že je mistr propagandy, na což Fond upozorňuje již od března. Vedle jiných témat hovořil pan Drábek i o nutnosti důchodové reformy a zavedení tzv. druhého pilíře. Konstatoval, že o nezbytnosti reformy vzhledem k nepříznivému demografickému vývoji není pochyb a že se na tom shodnou všichni ekonomové, kteří se tím zabývají. Při vší úctě, osobně jsem ke tvrzení a doporučení ekonomů dramaticky skeptický (přesněji: nevěřím jim ani slovo).