Glosy

Za text glosy cele odpovídá autor, nikoli Nadační fond proti korupci. Uvedené názory nemusí vyjadřovat stanovisko Nadačního fondu proti korupci.Koho budu volit

21. 10. 2013 , Karel Janeček
Hodně lidí se mě ptá, jak hodnotím předvolební peloton stran a hnutí a koho budu volit. Mnozí lidé jsou toho názoru, že není moc z čeho vybírat. Jsem přesvědčen, že v budoucnu budeme moci vybírat kvalitnější kandidátky, sestavené na základě spravedlivého a efektivního volebního systému. I v současných volbách je nicméně velmi důležité, co nejkvalitněji vybrat. Dovolte mi nabídnout vám svůj pohled.

Miliardové dotace ztracené v „děravých“ úředních databázích

7. 10. 2013 , Michal Voda
Česká republika patří v Evropské unii dlouhodobě mezi státy s nejhorší schopností čerpat vyhrazené dotace. K problémům se samotným získáváním dotací provázející Česko od samého počátku programového období 2007-2013, přibyly navíc zásahy z Bruselu, který zastavuje a odmítá proplácet netransparentní finanční toky. České republice hrozí, že nedosáhne až na 71 miliard korun a nyní vstupujeme k poslední příležitosti vyčerpat větší alokace. Současně se jedná o nastavení mantinelů pro příští šestileté období. K významu otázky transparentnosti dotačních toků není nutno více dodávat. Odhlédněme ale od komplikovaných otázek k té možná nejjednodušší: zveřejňování a zpřístupňování dat. Jaká je informační politika českých úřadů? Jak přesná a důvěryhodná jsou předkládaná data o příjemcích evropských dotací?

Dva pražské příběhy z mafiánského prostředí

30. 9. 2013 , Petr Soukenka
Před nedávnou dobou jsem měl možnost si vyslechnout příběhy dvou pražských podnikatelů. V obou příbězích jde o typický dlouhodobě fungující model korupčení, resp. vydírání. V obou případech se „vytvoří problém“ s následnou nabídkou na vyřešení těchto problémů. Samozřejmě za nemalé peníze. Oba příběhy jsou z oblasti stavebních investic a každý končí jinak.

Uzdravme korupci sami v sobě a tedy v celé společnosti

23. 9. 2013 , Michaela Tejmlová
Tento týden jsem měla tu čest účastnit se diskuse v rámci konference FORUM 2000 na téma Korupce jako protitransformační síla. Nejvíce mne zaujal lidský přístup moderátora, ředitele Asijské univerzity v Thajsku, pana Viphandha Roengpithya, u něhož jsem doufala, že bude mít evropskou zkratku svého jména, obávajíc se, jak si jeho jméno zapamatovat. Překvapil mne milý a usměvavý pán, který byl rád za oslovení VIP a jeho přístup ke korupci. Dovolím si tady sdílet pár myšlenek, se kterými souzním a které je dobré si, možná i v souvislosti s blížícími se předčasnými parlamentními volbami, připomenout.

Zrušení pořadí na kandidátce

17. 9. 2013 , Janusz Konieczny
Dnešní den, úterý 17. září 2013, je pro politické strany zásadním mezníkem v jejich dalším vývoji. Musí totiž odevzdat kandidátní listiny pro předčasné volby. Nezřídka tomu předcházela nekonečná vyjednávání či ostré střety. Jednotliví zájemci o start ve volbách soutěžili mezi sebou nejprve o to, zda vůbec budou mít místo na kandidátce a následně o pořadí na kandidátní listině. Právě pořadí na kandidátce je často předmětem největšího sporu, jelikož nejčastěji rozhoduje o tom, kdo je vidině poslaneckého mandátu blíž, a kdo dál. Pouze malá část kandidátů má to štěstí, že je takzvaně překroužkována a z nižních pozic se dostane až do čela. Položme si nicméně otázku, zda je nezbytné, aby politická strana měla tak zásadní vliv na to, kteří kandidáti postoupí do Poslanecké sněmovny. Je vůbec představitelné, aby pořadí na kandidátkách bylo zrušeno a všichni kandidáti měli stejnou startovací pozici? Ano je.

O síle jemnosti aneb pravice proti levici

9. 9. 2013 , Martin Soukenka
Celá historie vývoje člověka ukazuje, že skutečná síla, která nakonec vítězí, spočívá v jemnosti. Platí to obecně. Japonsko mohlo mít milionové armády hrubé síly, to ale nestačilo proti několika desítkám podivínů, jejichž „nesmyslné“ rovnice a symboly vedly ke zcela nové děsivé zbrani. A bylo po konfliktu. Tužka a papír proti puškám a kanónům. Nebo, chcete-li, děsivá jemnost proti hrubosti.

Obtěžováni právem

2. 9. 2013 , Jan Kraus
Zaujala mě zpráva (cit.): Za to, že problémy pražského dopravního podniku spojil s advokátní společností Šachta & Partners (nyní MSB Legal), dostal advokát Václav Láska pokutu od České advokátní komory. V rozhovoru pro Lidovky.cz připustil, že ho verdikt překvapil. Zároveň však dodal, že mohlo - a ještě může - být hůř.

Dotace jsou synonymem korupce

12. 8. 2013 , Libor Witassek
Ekonomika klesá již 6 kvartálů za sebou, máme zde nejhlubší a nejdelší recesi od pověstné světové hospodářské krize v 30.letech minulého století. Jsme tak stále hubenější, slabší a zadluženější, přitom do naší země proudí stovky miliard dotací z Evropské unie.

Proč již více než rok podporuji Nadační fond proti korupci?

15. 7. 2013 , Ondřej Prokop
Kde a jak jsem Nadační fond proti korupci objevil, si již přesně nepamatuji. Vím ale dobře, že to bylo v době, kdy jsem si sám říkal, že hranice korupce v naší zemi již přerostla únosné meze. V té době jsem byl velmi zaneprázdněn koncem svých studií, jejichž dokončení se zdálo být prakticky nemožné, společně s pracovním vytížením, takže osobní angažování se v politice nebo v jiných oblastech jsem tehdy z časových důvodu rovnou zamítl. Hledal jsem možnost, jak alespoň pasivně přispět ke snížení korupce v naší zemi.

Absurdní drama před soudem

1. 7. 2013 , Petr Kočí
V uplynulém týdnu se dostaly před soud dvě velké kauzy související s NFPK. Ve středu jedno řízení začalo – Obvodní soud pro Prahu 1 začal projednávat obžalobu proti členovi správní rady Karlu Randákovi. O den později naopak jiné řízení skončilo – Městský soud v Praze rozhodl o žalobě Ivo Rittiga. Co jednání přinesla?