Glosy

Za text glosy cele odpovídá autor, nikoli Nadační fond proti korupci. Uvedené názory nemusí vyjadřovat stanovisko Nadačního fondu proti korupci.Hrozba jménem svěřenský fond

27. 5. 2013 , Janusz Konieczny
Zrušení anonymních akcií bylo důležitým krokem směrem ke zprůhlednění vlastnictví příjemců veřejných prostředků. Byl to zároveň jeden z RESTů projektu Rekonstrukce státu. Majitelé anonymních akcií českých společností si již nebudou moci papírové akcie předávat v igelitkách či obálkách. Na druhou stranu toto opatření nijak nezasáhne téměř 42 % dodavatelů veřejných zakázek, kteří jsou vlastněni zahraničními společnostmi. Toto číslo se navíc, nepochybně po zrušení anonymních akcií, ještě zvýší. České korupčníky nicméně nezachrání ani toto spletité vlastnění přes zahraniční společnosti a to v případě, že by bylo přijato ještě jedno opatření – povinnost doložení vlastnických struktur u příjemce veřejných prostředků. A světe div se – k překvapení všech -Ministerstvo pro místní rozvoj tuto informační povinnost připravuje. Není ještě jisté, jakou bude mít podobu, nicméně je zřejmé, že české klientelistické korupční struktury si prosadily záložní variantu, jak s plnou anonymitou dosáhnout na veřejné prostředky – založením svěřenského fondu!

Evropská komise ztrácí trpělivost a možnost čerpání dotací pro období 2014-2020 je vážně ohrožena

20. 5. 2013 , Michaela Tejmlová
Pan ministr Kubice nedávno prohlásil, že odpolitizování státní správy zajistí v ČR snad pouze vesmírná loď. Evropská komise (dále jen Komise) takovéto výmluvy neakceptuje a opět apeluje na Českou republiku a žádá odpolitizování naší státní správy. Česká republika jako jediná země v EU doposud nezajistila profesionalizaci a odpolitizování státní správy. Zákon o státní službě, který by odpovídal evropským standardům a zajistil nezávislou a profesionální státní správu, požaduje po ČR oficielně již od roku 2011 a naposledy ve svém pozičním dokumentu z října 2012 označila přijetí kvalitního zákona o státní službě za tzv. ex-ante konditionalitu, tedy podmínku pro výplatu evropských fondů pro nové programovací období 2014-2020.

O lhaní si do kapsy aneb jak chutná moc

13. 5. 2013 , Martin Soukenka
Externí poradce exprezidenta Klause Jiří Payne nedávno obhajoval vyhlášenou abolici slovy, ze kterých mě zamrazilo: „Ústava jasně říká, že prezident má právo vyhlásit abolici (...). On ji může vyhlásit úplně, jak chce. On může udělit např. abolici všem blonďatým lidem, i to je možné. Nebo může vyhlásit abolici těm, kdo se narodili v první polovině roku.“ V tom samém rozhovoru se přitom pan Payne vzrušeně rozhořčoval nad drzostí senátorů, kteří na exprezidenta podali žalobu pro velezradu.

Úplné odpolitizování státní správy – zajistí naši volení zástupci nebo pouze vesmírná loď?

6. 5. 2013 , Michaela Tejmlová
Již při vstupu naší země do EU jsme se zavázali k tomu, že přijmeme zákon o zaměstnancích státu, kteří kromě jiného vytváří zákonné normy pro nás všechny. EU šlo především o tom, aby ČR měla nestranný úřednický aparát, kterému lze důvěřovat mj. také při správě nemalé částky peněz z evropských fondů.

Něco tu nedává smysl, pane premiére!

29. 4. 2013 , Petr Soukenka
Na počátku dubna jsem se obrátil na Úřad vlády České republiky s dotazem na plat paní Jany Nagyové, toho času ředitelky kabinetu našeho pana premiéra. Na konci minulého týdne jsem z úřadu vlády obdržel zamítavou odpověď s tím, že J. Nagyová není příjemcem veřejných prostředků, a proto mi po platu J. Nagyové nic není!!! Možná je celý humbuk kolem platu J. Nagyové strašlivý mediální omyl, neboť jí platí premiér z vlastní kapsy…. Pak by ovšem musela být zveřejněná výplatní páska J. Nagyové falzum…

Když se dva hádají, zločinci se smějí…

22. 4. 2013 , Jiří Fiala
Ministr spravedlnosti Pavel Blažek napsal minulý týden otevřený týden dopis policejnímu prezidentovi Martinu Červíčkovi, v němž se ostře opřel do protikorupční policie (ÚOKFK), jejíž chování přirovnal k tomu, jak se chovaly bezpečnostní složky v 50. letech. Ministr tak přirovnal stávající osobní spor mezi Lenkou Bradáčovou a Tomášem Martincem, který byl ventilován díky pokleslé novinářské praxi Frekvence 1 (skrytá nahrávka neformální části rozhovoru po skončení diskusního pořadu), k době, kdy se ve vykonstruovaných procesech a politických čistkách postupně hroutila demokracie a bezpečnostní aparát i s justicí byl transformován do podoby vražedné represivní mašinérie sloužící potřebám komunistického totalitárního státu.

Dary nedary

15. 4. 2013 , Jan Kraus
Umíte si představit někoho, kdo upřímně, z ryze občanského zájmu - podporuje finančně politickou stranu? A pokud ano, prosím vás, kterou? Já si umím představit jen komunisty, kteří tak, možná, pocitově - dávají peníze na náhrobek minulosti. Jinak si normálně uvažujícího dárce představit neumím.

Budiž světlo!

8. 4. 2013 , Libor Winkler
Je to asi měsíc, co vyšel v Hospodářských novinách zajímavý rozhovor s bývalým předsedou vlády Janem Stráským. Vzpomíná v něm, co se u nás dělo po pádu komunistického režimu, a velmi otevřeně popisuje, jak přemýšlela skupina lidí odpovědných za ekonomické reformy v čele s Václavem Klausem.

Máme právo na informace o příjmech státních úředníků?

26. 3. 2013 , Lenka Deverová
V denním tisku jsme se dočetli, že člen správní rady Nadačního fondu proti korupci Karel Randák čelí trestnímu stíhání, protože zveřejnil informace o výši odměn Jany Nagyové, vrchní ředitelky kabinetu předsedy vlády ČR. Vrchní státní zastupitelství má zaplatit pokutu za to, že vrchní státní zástupkyně JUDr. Lenka Bradáčová zveřejnila informace o platech vrchních státních zástupců. Napadá mne, že v české kotlině opravdu něco není v pořádku.

Zrušení anonymních akcií … vážně ohroženo!!!

18. 3. 2013 , Janusz Konieczny
19. února schválila Poslanecká sněmovna s velkou pompou zrušení anonymních listinných akcií. Veřejnost, protikorupční organizace, včetně NFPK, i slušní podnikatelé toto zrušení uvítali. Sice to není dokonalé… ale dobrá. Je to jakýs takýs krok vpřed.