Glosy

Za text glosy cele odpovídá autor, nikoli Nadační fond proti korupci. Uvedené názory nemusí vyjadřovat stanovisko Nadačního fondu proti korupci.Dotace jsou synonymem korupce

12. 8. 2013 , Libor Witassek
Ekonomika klesá již 6 kvartálů za sebou, máme zde nejhlubší a nejdelší recesi od pověstné světové hospodářské krize v 30.letech minulého století. Jsme tak stále hubenější, slabší a zadluženější, přitom do naší země proudí stovky miliard dotací z Evropské unie.

Proč již více než rok podporuji Nadační fond proti korupci?

15. 7. 2013 , Ondřej Prokop
Kde a jak jsem Nadační fond proti korupci objevil, si již přesně nepamatuji. Vím ale dobře, že to bylo v době, kdy jsem si sám říkal, že hranice korupce v naší zemi již přerostla únosné meze. V té době jsem byl velmi zaneprázdněn koncem svých studií, jejichž dokončení se zdálo být prakticky nemožné, společně s pracovním vytížením, takže osobní angažování se v politice nebo v jiných oblastech jsem tehdy z časových důvodu rovnou zamítl. Hledal jsem možnost, jak alespoň pasivně přispět ke snížení korupce v naší zemi.

Absurdní drama před soudem

1. 7. 2013 , Petr Kočí
V uplynulém týdnu se dostaly před soud dvě velké kauzy související s NFPK. Ve středu jedno řízení začalo – Obvodní soud pro Prahu 1 začal projednávat obžalobu proti členovi správní rady Karlu Randákovi. O den později naopak jiné řízení skončilo – Městský soud v Praze rozhodl o žalobě Ivo Rittiga. Co jednání přinesla?

Kdo se směje naposled...

24. 6. 2013 , Karel Randák
Až do uplynulého týdne jsem se úspěšně bránil pokusům svých přátel z NFPK přimět mě k zapojení do skupiny lidí, kteří střídavě přispívají na naše stránky svými pondělními glosami. Odolal jsem i téměř neodolatelnému nutkání komentovat okolnosti policejního zásahu na Úřadu vlády, ve vilách a firmách pánů Rittiga, Janouška, Jindry a jim podobných, jakož i zatčení Jany Nagyové, bývalých poslanců Tluchoře, Šnajdra a Fuksy i bývalých ředitelů Vojenského zpravodajství Páleníka a Kovandy.

Demokracie v koncích aneb Milouš Jakeš zpět

17. 6. 2013 , Petr Soukenka
Minulý týden ve středu jsem si pro Vás připravil glosu na téma rozvod Petra Nečase aneb kletba našich premiérů. Ve světle událostí konce tohoto týdne moje glosa poněkud pozbyla na aktuálnosti. Co říci na události konce minulého týdne? Snad nejlépe to vystihuje příhoda z neděle. Seděl jsem v jedné pražské kavárně a stal se nechtěně posluchačem rozhovoru dvou manažerů středních let.

O populismu aneb Stalin náš ideál?

10. 6. 2013 , Martin Soukenka
Nejrůznější zástupci pravice již dlouhá léta obviňují zástupce levice z populismu či přímo z laciného populismu. Čas od času také naopak. Vždycky se z toho slova vyděsím a nemůžu pak spát. Populismus – pane Bože, taková hrůza! Léta letoucí jsem si myslel, že znám obsah tohoto slova. Domníval jsem se, že populismus je v podstatě podbízení se „vůli lidu“ a to bez ohledu na to, zda tato vůle je v zájmu prosperity či přežití tohoto lidu. Např. nápad zrušit ve škole známkování, aby se dětičky nestresovaly, považuji za krystalickou ukázku populismu a – to především – tuposti.

Obstrukcí proti Centrálnímu registru smluv

3. 6. 2013 , Janusz Konieczny
Poslanci jsou neustále pod drobnohledem nevládních organizací. Důkazem toho je nedávné zasedání Ústavněprávního výboru, které se tentokrát nekonalo na půdě Sněmovny nýbrž v Kašperských horách. Přesunutí jednání do horského prostředí bylo odůvodněno množstvím práce, které čekalo na členy tohoto výboru. Produktivita práce v prostředí odtrženém od civilizace se zajisté zvyšuje. Toto zjištění lze nepochybně vědecky potvrdit. Důležitým bodem programu bylo navíc jednání k Centrálnímu registru smluv, který je součástí 9 RESTů projektu nevládních organizací Rekonstrukce státu.

Hrozba jménem svěřenský fond

27. 5. 2013 , Janusz Konieczny
Zrušení anonymních akcií bylo důležitým krokem směrem ke zprůhlednění vlastnictví příjemců veřejných prostředků. Byl to zároveň jeden z RESTů projektu Rekonstrukce státu. Majitelé anonymních akcií českých společností si již nebudou moci papírové akcie předávat v igelitkách či obálkách. Na druhou stranu toto opatření nijak nezasáhne téměř 42 % dodavatelů veřejných zakázek, kteří jsou vlastněni zahraničními společnostmi. Toto číslo se navíc, nepochybně po zrušení anonymních akcií, ještě zvýší. České korupčníky nicméně nezachrání ani toto spletité vlastnění přes zahraniční společnosti a to v případě, že by bylo přijato ještě jedno opatření – povinnost doložení vlastnických struktur u příjemce veřejných prostředků. A světe div se – k překvapení všech -Ministerstvo pro místní rozvoj tuto informační povinnost připravuje. Není ještě jisté, jakou bude mít podobu, nicméně je zřejmé, že české klientelistické korupční struktury si prosadily záložní variantu, jak s plnou anonymitou dosáhnout na veřejné prostředky – založením svěřenského fondu!

Evropská komise ztrácí trpělivost a možnost čerpání dotací pro období 2014-2020 je vážně ohrožena

20. 5. 2013 , Michaela Tejmlová
Pan ministr Kubice nedávno prohlásil, že odpolitizování státní správy zajistí v ČR snad pouze vesmírná loď. Evropská komise (dále jen Komise) takovéto výmluvy neakceptuje a opět apeluje na Českou republiku a žádá odpolitizování naší státní správy. Česká republika jako jediná země v EU doposud nezajistila profesionalizaci a odpolitizování státní správy. Zákon o státní službě, který by odpovídal evropským standardům a zajistil nezávislou a profesionální státní správu, požaduje po ČR oficielně již od roku 2011 a naposledy ve svém pozičním dokumentu z října 2012 označila přijetí kvalitního zákona o státní službě za tzv. ex-ante konditionalitu, tedy podmínku pro výplatu evropských fondů pro nové programovací období 2014-2020.

O lhaní si do kapsy aneb jak chutná moc

13. 5. 2013 , Martin Soukenka
Externí poradce exprezidenta Klause Jiří Payne nedávno obhajoval vyhlášenou abolici slovy, ze kterých mě zamrazilo: „Ústava jasně říká, že prezident má právo vyhlásit abolici (...). On ji může vyhlásit úplně, jak chce. On může udělit např. abolici všem blonďatým lidem, i to je možné. Nebo může vyhlásit abolici těm, kdo se narodili v první polovině roku.“ V tom samém rozhovoru se přitom pan Payne vzrušeně rozhořčoval nad drzostí senátorů, kteří na exprezidenta podali žalobu pro velezradu.