Glosy

Za text glosy cele odpovídá autor, nikoli Nadační fond proti korupci. Uvedené názory nemusí vyjadřovat stanovisko Nadačního fondu proti korupci.Všichni je máme

15. 5. 2019 , Zuzana Janáková
V našem dětství i dospělosti hráli a hrají významnou roli. Provází nás našimi životy. Utváří nás a pomáhají nám. Hrdinové! Ale kdo vlastně jsou oni „hrdinové“? Nedávno vstoupil do kin snímek Avengers, který je plný zelených, plechových, nesmrtelných a neporazitelných hrdinů. Ale je skutečně hrdinou jen ten, kdo je neporazitelný, umí létat nebo čarovat? Budou to přesně dva měsíce, co jsem se vrátila z nejvyššího pohoří světa, z Himalájí. Každý, kdo žije na téhle zasněžené střeše světa nebo se rozhodl magické a nekompromisní hory skolit, se pro mě stal osobním hrdinou. Proč? Protože hrdinství nespočívá v kouzlení, měnění se v zelené monstrum nebo v záchraně planety. Hrdinství je v malých drobných každodenních věcech - ve vzájemných úsměvech, pomoci, ve schopnosti vnímat prostředí, ve kterém žijeme, v zapojení se do občanské společnosti nebo ve schopnosti vyjádřit svůj názor.

Jak na politické pohádky

7. 5. 2019 , René Nekuda
Když jsem byl ještě tak malej, že jsem se vodil s babičkou při výletech na chatu za ruku, vyprávěli jsme si cestou pohádky. Nejen pohádky, ale i příběhy o tom, jak se třeba stanu ředitelem ZOO, koho zaměstnám a jak to bude asi vypadat. Naivní představa dětského myšlení se brousila o zkušenosti staré ženy, která to-ho ve svém životě zažila opravdu mnoho. Ale ty příběhy fungovaly, bavily nás, ubíhalo to a já na ně teď často a rád vzpomínám. Protože jsem si od dětství pohrával s vyprávěním, tak vím, jak to chodí: Že 100% happy-end je tu jen pro uspokojení posluchače, že dobrý příběh potřebuje jasně pojme-novanýho záporáka a že sáhnutí po osvědčených fíglech se téměř vždycky vyplatí.

Ani nezávislá, ani bojovnice proti korupci

2. 5. 2019 , Mikuláš Minář
Na 29. dubna večer jsme svolali protesty na podporu nezávislosti justice. Proč? Protože nejsme slepí. Policie navrhla obžalovat premiéra. Ten prohlásil, že je to účelový komplot a nechal vyměnit ministra spravedlnosti, pod nějž spadají státní zástupci a soudci, kteří rozhodnou o premiérově vině či nevině. Tohle smrdí největším zásahem do justiční moci od listopadu 1989. Tady už nejde jen o Čapí hnízdo. Tady jde o přežití právního státu. Už sama neodůvodněná blesková výměna ministra spravedlnosti premiérem, kterému hrozí soud, je nepřijatelná. Proti náhlé výměně Kněžínka za Benešovou se ozvala dokonce i Soudcovská unie, podle níž tato změna „zakládá pochybnosti, zda je v České republice dodržován princip rovnováhy státních mocí a zda nedochází k porušování principů právního státu.“ Nepřijatelné je však i to, kdo se má stát novou ministryní spravedlnosti.

Brexit na korupci?

15. 4. 2019 , Karel Škácha
Brexit nám Evropanům nabídnul jednu velkou šanci. Z korupčního hlediska mohu říct, že jako největší problém současné EU vidím regionální politiku a její systém dotací a fondů. Přerozdělování na takové úrovni prostě nefunguje. Podvádí se a krade všude. Takovéto přerozdělování způsobuje pravý opak avizovaných cílů. Tlumí konkurenceschopnost, přihrává silným a přes generace způsobuje systémovou korupci na všech úrovních rozhodování. Všichni víme, že EU není žádný ráj, že další politická integrace je nyní nemožná, a co se týče té ekonomické, je to s ní také na štíru. Poválečné ideové důvody založení jsou passé. Byrokratická mašinerie dohání čtyřicet let stará zadání a reagovat na nové výzvy je problém. Nyní ale díky Britům víme, že bouchnout dveřmi není řešení. Ostrovní království dlouhodobě pohlíží na tento pakt jako na prostor dialogu Německa a Francie. Zároveň bylo největším odpůrcem omezování národních vlivů a postupné federalizace EU. Dokud převyšovaly výhody volných pohybů, dala se překousnout i kontraproduktivní regionální a zemědělská politika. Pak ale přišla uměle vytvořená kauza imigrace a bylo po všem.

Přijdou horší exekuce

9. 4. 2019 , Ondřej Závodský
Před několika dny jsem se odhodlal k poněkud neobvyklému kroku, k podání návrhu na nařízení exekuce na majetek státu. Kromě toho, že už mě nebavilo čekat, kdy se Ministerstvo financí konečně uráčí uhradit peníze, které mi dluží, jsem chtěl demonstrovat, v jakém stavu v současnosti státní aparát je. Při personálních čistkách k 1. lednu letošního i minulého roku, kdy se vládnoucí garnitura zbavila desítek největších odborníků na určitou problematiku, jsem varoval, že to bude stát bezprecedentně mrzet. Ono jsme si tak nějak už zvykli na to, že ty stovky kilometrů dálnic jsou jen ve velkohubých slibech pana premiéra. Že pro technologický rozvoj naší země tato vláda prakticky nehla prstem a že tedy čím dál víc směřujeme k modelu země, která je montovnou Evropy a exportérem primárních surovin. Můžeme se utěšit vizí, že Babiš, jak přišel, zase odejde a pak se to nějak zase pohne. Skutečný problém, podle mého názoru, tkví v tom, že realizace reforem chce odborníky.

Kde brát naději

1. 4. 2019 , Libor Winkler
V jedné ze svých minulých glos jsem psal o podnikatelích, kteří vkládali veliké naděje do Andreje Babiše a jeho politického projektu strany ANO. Ti úplně naivní si mysleli, že Babiš a jeho strana pozitivně změní českou politiku, ti trochu střízlivější věřili, že rozbije staré korupční vazby a tím pomůže vytvořit příznivější politické prostředí. Jeho skeptičtější podporovatelé doufali alespoň v to, že jako podnikatel bude hájit zájmy podnikatelského stavu proti různým experimentům levicových stran. Na všechny čekalo zklamání. Včetně desítek firem, na které Babišovi lidé „zaklekli“, a stovek nebo spíše tisíců drobných živnostníků, které nesmyslná zátěž nových předpisů poslala do důchodu. Přestože jinak jsou důchodci snad jedinou skupinou voličů, která může být s dnešním vládnutím spokojena.

Registr smluv jako praktický lakmusový papírek

25. 3. 2019 , Dan Urbánek
Na začátku letošního března došlo k tomu, na co se mnoho lidí už dlouho těšilo. V Poslanecké sněmovně byla schválena novela zákona o registru smluv. Ta by po schválení Senátem a podpisu prezidenta měla konečně přinést možnost nahlížet alespoň částečně do útrob státních podniků, které se dosud nahlížení zvenku bránily. Díky návrhu Pirátů (se zmírňovací úpravou ze strany ANO) by tak mělo jít v brzké době vidět do toho, s kým ČEZ, ČEPS či České dráhy podepisují smlouvy na právní či reklamní služby, sponzorské smlouvy, nebo komu prodávají některý svůj majetek. Tedy věci, ve kterých se historicky ukrývaly různé nehospodárnosti nebo se díky nim občas dostaly ven poučné kontextové informace o zákulisních vazbách propojujících soukromý byznys a politiku. Současně by měly být vyslyšeny i argumenty odpůrců registru smluv, kteří argumentovali bezpečnostní a zachováním obchodních tajemství, protože mnoho smluv zůstane stále utajeno. Co to bude znamenat v praxi se teprve uvidí, ale i tak se v tuto chvíli jedná o pokrok.

Papaláš

18. 3. 2019 , Karel Randák
Do minulého týdne jsem se domníval, že překonat bohorovné chování hradního kancléře Mynáře může jen on sám nějakým svým dalším faux pas. Jak to tak bývá, mýlil jsem se. Pan Jaroslav Faltýnek, první místopředseda hnutí ANO má za to, že si ze své pozice poslance (byť předsedy poslaneckého klubu) může dovolit na sebe atrahovat právo rozhodovat o věcech absolutně nespadajících do jeho kompetence. Jeho vyjádření „Nikdy jsem neřekl, že jsem měl mandát od koaliční rady nebo dopravní koaliční rady. Já jsem si ho sám vzal,“ by se mělo tesat do kamene. Bez ohledu na to, zda se policii podaří prokázat jeho zapojení do případné korupce v kauze mýtného, Bůh nás před tímto panem Důležitým chraň. Kdyby takto postupoval každý občan ČR a například bral spravedlnost do vlastních rukou, postřílíme se tady všichni navzájem. Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky vždy byla místem humorných situací a vystoupení. Je poučné sledovat, jak se z relativně normálních lidí, do tohoto orgánu zvolených, postupně stávají figury neschopné racionálního myšlení a vystupování.

Naděje na férový registr smluv

11. 3. 2019 , Lukáš Kraus
Před více než třemi lety byla schválena jedna z nejdůležitějších protikorupčních norem, zákon o registru smluv. Díky němu může veřejnost kontrolovat, jak veřejné instituce nakládají s veřejnými prostředky. A není snad týdne, aby v médiích nevyšel alespoň jeden článek, který čerpá informace z internetového registru smluv. Registr smluv si však za svou krátkou existenci prošel několika kritickými momenty. Dne 22. února 2017 poslanci schválili novelu, která představovala vynětí státních a městských firem, což z hlediska hodnoty smluv znamenalo čtvrtinu očekávané roční hodnoty smluv v registru. I díky velkému zájmu veřejnosti a úsilí Rekonstrukce státu však nakonec politici opravili novelu v Senátu a nakonec schválili kompromisní, zcela nový návrh novely obsahující pouze omezené množství výjimek, které neznamenaly zásadní zásah do zákona a na kterých byla široká shoda.

Pokoru, ku*va!

4. 3. 2019 , Linda Majerová
Už dlouhou dobu můžeme sledovat, jak zejména politikům a státním úředníkům chybí respekt vůči občanům a pokora. Nelze samozřejmě všechny házet do jednoho pytle a díky bohu za výjimky. Bývá však již klasikou, že volební kampaň je jen mlácení prázdné slámy, že se naslibují hory doly, vše se dá zadarmo, případně za hubičku. Po volbách se pak, ne samozřejmě hned, od slibů upustí a logicky „vysvětlí“, že oni přeci měli jen ty nejlepší úmysly a chtěli nám nabídnou vylepšený model sociálního státu, kdy by se současně podařilo snížit i daňovou zátěž. To, že to je naprosto nereálné už v době slibování, si spousta voličů nechce připustit. Vždyť je to takové líbivé. A nechat si mazat med kolem pusy je tak pohodlné.