Glosy

Za text glosy cele odpovídá autor, nikoli Nadační fond proti korupci. Uvedené názory nemusí vyjadřovat stanovisko Nadačního fondu proti korupci.O lhaní si do kapsy aneb jak chutná moc

13. 5. 2013 , Martin Soukenka
Externí poradce exprezidenta Klause Jiří Payne nedávno obhajoval vyhlášenou abolici slovy, ze kterých mě zamrazilo: „Ústava jasně říká, že prezident má právo vyhlásit abolici (...). On ji může vyhlásit úplně, jak chce. On může udělit např. abolici všem blonďatým lidem, i to je možné. Nebo může vyhlásit abolici těm, kdo se narodili v první polovině roku.“ V tom samém rozhovoru se přitom pan Payne vzrušeně rozhořčoval nad drzostí senátorů, kteří na exprezidenta podali žalobu pro velezradu.

Úplné odpolitizování státní správy – zajistí naši volení zástupci nebo pouze vesmírná loď?

6. 5. 2013 , Michaela Tejmlová
Již při vstupu naší země do EU jsme se zavázali k tomu, že přijmeme zákon o zaměstnancích státu, kteří kromě jiného vytváří zákonné normy pro nás všechny. EU šlo především o tom, aby ČR měla nestranný úřednický aparát, kterému lze důvěřovat mj. také při správě nemalé částky peněz z evropských fondů.

Něco tu nedává smysl, pane premiére!

29. 4. 2013 , Petr Soukenka
Na počátku dubna jsem se obrátil na Úřad vlády České republiky s dotazem na plat paní Jany Nagyové, toho času ředitelky kabinetu našeho pana premiéra. Na konci minulého týdne jsem z úřadu vlády obdržel zamítavou odpověď s tím, že J. Nagyová není příjemcem veřejných prostředků, a proto mi po platu J. Nagyové nic není!!! Možná je celý humbuk kolem platu J. Nagyové strašlivý mediální omyl, neboť jí platí premiér z vlastní kapsy…. Pak by ovšem musela být zveřejněná výplatní páska J. Nagyové falzum…

Když se dva hádají, zločinci se smějí…

22. 4. 2013 , Jiří Fiala
Ministr spravedlnosti Pavel Blažek napsal minulý týden otevřený týden dopis policejnímu prezidentovi Martinu Červíčkovi, v němž se ostře opřel do protikorupční policie (ÚOKFK), jejíž chování přirovnal k tomu, jak se chovaly bezpečnostní složky v 50. letech. Ministr tak přirovnal stávající osobní spor mezi Lenkou Bradáčovou a Tomášem Martincem, který byl ventilován díky pokleslé novinářské praxi Frekvence 1 (skrytá nahrávka neformální části rozhovoru po skončení diskusního pořadu), k době, kdy se ve vykonstruovaných procesech a politických čistkách postupně hroutila demokracie a bezpečnostní aparát i s justicí byl transformován do podoby vražedné represivní mašinérie sloužící potřebám komunistického totalitárního státu.

Dary nedary

15. 4. 2013 , Jan Kraus
Umíte si představit někoho, kdo upřímně, z ryze občanského zájmu - podporuje finančně politickou stranu? A pokud ano, prosím vás, kterou? Já si umím představit jen komunisty, kteří tak, možná, pocitově - dávají peníze na náhrobek minulosti. Jinak si normálně uvažujícího dárce představit neumím.

Budiž světlo!

8. 4. 2013 , Libor Winkler
Je to asi měsíc, co vyšel v Hospodářských novinách zajímavý rozhovor s bývalým předsedou vlády Janem Stráským. Vzpomíná v něm, co se u nás dělo po pádu komunistického režimu, a velmi otevřeně popisuje, jak přemýšlela skupina lidí odpovědných za ekonomické reformy v čele s Václavem Klausem.

Máme právo na informace o příjmech státních úředníků?

26. 3. 2013 , Lenka Deverová
V denním tisku jsme se dočetli, že člen správní rady Nadačního fondu proti korupci Karel Randák čelí trestnímu stíhání, protože zveřejnil informace o výši odměn Jany Nagyové, vrchní ředitelky kabinetu předsedy vlády ČR. Vrchní státní zastupitelství má zaplatit pokutu za to, že vrchní státní zástupkyně JUDr. Lenka Bradáčová zveřejnila informace o platech vrchních státních zástupců. Napadá mne, že v české kotlině opravdu něco není v pořádku.

Zrušení anonymních akcií … vážně ohroženo!!!

18. 3. 2013 , Janusz Konieczny
19. února schválila Poslanecká sněmovna s velkou pompou zrušení anonymních listinných akcií. Veřejnost, protikorupční organizace, včetně NFPK, i slušní podnikatelé toto zrušení uvítali. Sice to není dokonalé… ale dobrá. Je to jakýs takýs krok vpřed.

O pohádkách aneb kdy přijde Krakonoš?

11. 3. 2013 , Martin Soukenka
Bezprostředně po skončení posledního televizního projevu Michaila Gorbačova, při kterém v Kremlu v roce 1991 oznámil světu rezignaci na funkci prezidenta SSSR, se Gorbačov chtěl osvěžit ze šálku, který stál u jeho pravé ruky. Podíval se na něj, zpozorněl a s překvapením zjistil, že je prázdný. S bolestivou grimasou ve tváři si plně uvědomil vzkaz od svého nástupce – Borise Jelcina: Tady už Ti, hochu, nepatří nic a nedostaneš tu ani šálek čaje. Tvůj čas skončil. Ďábel, jak známo, se skrývá v detailu…

Martin Roman prošetří Martina Romana. Prostě Čezko.

4. 3. 2013 , Petr Skočdopole
Byla to vskutku bohatýrská léta, kdy všemi opěvovaný manažer Martin Roman vedl ČEZ. Energetická firma pod ním postupně bobtnala do rozměrů, které přesáhly možnosti jejího majoritního vlastníka, tedy českého státu, aby nad ní dohlížel. A stát se ani nesnažil, politici Romana milovali a on se jim a jejich stranickým pokladnám dokázal vždy štědře odvděčit.