Glosy

Za text glosy cele odpovídá autor, nikoli Nadační fond proti korupci. Uvedené názory nemusí vyjadřovat stanovisko Nadačního fondu proti korupci.Dary nedary

15. 4. 2013 , Jan Kraus
Umíte si představit někoho, kdo upřímně, z ryze občanského zájmu - podporuje finančně politickou stranu? A pokud ano, prosím vás, kterou? Já si umím představit jen komunisty, kteří tak, možná, pocitově - dávají peníze na náhrobek minulosti. Jinak si normálně uvažujícího dárce představit neumím.

Budiž světlo!

8. 4. 2013 , Libor Winkler
Je to asi měsíc, co vyšel v Hospodářských novinách zajímavý rozhovor s bývalým předsedou vlády Janem Stráským. Vzpomíná v něm, co se u nás dělo po pádu komunistického režimu, a velmi otevřeně popisuje, jak přemýšlela skupina lidí odpovědných za ekonomické reformy v čele s Václavem Klausem.

Máme právo na informace o příjmech státních úředníků?

26. 3. 2013 , Lenka Deverová
V denním tisku jsme se dočetli, že člen správní rady Nadačního fondu proti korupci Karel Randák čelí trestnímu stíhání, protože zveřejnil informace o výši odměn Jany Nagyové, vrchní ředitelky kabinetu předsedy vlády ČR. Vrchní státní zastupitelství má zaplatit pokutu za to, že vrchní státní zástupkyně JUDr. Lenka Bradáčová zveřejnila informace o platech vrchních státních zástupců. Napadá mne, že v české kotlině opravdu něco není v pořádku.

Zrušení anonymních akcií … vážně ohroženo!!!

18. 3. 2013 , Janusz Konieczny
19. února schválila Poslanecká sněmovna s velkou pompou zrušení anonymních listinných akcií. Veřejnost, protikorupční organizace, včetně NFPK, i slušní podnikatelé toto zrušení uvítali. Sice to není dokonalé… ale dobrá. Je to jakýs takýs krok vpřed.

O pohádkách aneb kdy přijde Krakonoš?

11. 3. 2013 , Martin Soukenka
Bezprostředně po skončení posledního televizního projevu Michaila Gorbačova, při kterém v Kremlu v roce 1991 oznámil světu rezignaci na funkci prezidenta SSSR, se Gorbačov chtěl osvěžit ze šálku, který stál u jeho pravé ruky. Podíval se na něj, zpozorněl a s překvapením zjistil, že je prázdný. S bolestivou grimasou ve tváři si plně uvědomil vzkaz od svého nástupce – Borise Jelcina: Tady už Ti, hochu, nepatří nic a nedostaneš tu ani šálek čaje. Tvůj čas skončil. Ďábel, jak známo, se skrývá v detailu…

Martin Roman prošetří Martina Romana. Prostě Čezko.

4. 3. 2013 , Petr Skočdopole
Byla to vskutku bohatýrská léta, kdy všemi opěvovaný manažer Martin Roman vedl ČEZ. Energetická firma pod ním postupně bobtnala do rozměrů, které přesáhly možnosti jejího majoritního vlastníka, tedy českého státu, aby nad ní dohlížel. A stát se ani nesnažil, politici Romana milovali a on se jim a jejich stranickým pokladnám dokázal vždy štědře odvděčit.

Veřejných zakázek je málo, úředníci se zlobí na nový zákon

25. 2. 2013 , Libor Witassek
Přijetí stávajícího zákona o veřejných zakázkách v roce 2012 bylo hororem nejen pro veřejné zadavatele, ale i pro řadu soukromých dodavatelů. Zákon byl vydán s řadou nejasných formulací, řadu měsíců jsme postrádali prováděcí vyhlášky a ani renomovaní právníci si netroufali pomáhat s administrací veřejných zakázek. Typický důkaz naprosté impotence nejen stávající vládní administrativy, která vydá nový zákon, podle kterého se nedalo pracovat, protože ani právníci nevěděli jak. To samo o sobě způsobilo zpomalení ekonomiky a ztráty desetitisíců pracovních míst !

Kam se poděly 3 mld. Kč?

18. 2. 2013 , Janusz Konieczny
Policie nyní prošetřuje nelegální neevidovanou těžbu uhlí v Dolu Nástup Tušimice, na kterou upozorňovaly neziskové organizace a konec konců i samotné Ministerstvo životního prostředí . V letech 1998-2002 bylo tímto nelegálně vytěženo 8,37 milionů tun uhlí za zhruba 3 mld. Kč. Nabízí se tedy logická otázka, kam tyto prostředky nakonec doputovaly a kdo byl jejich konečným příjemcem. Tato otázka nepochybně značně zaměstnává vyšetřovatele, kteří se tomuto případu věnují.

Kvalitní úředník je základ státu

11. 2. 2013 , Michaela Tejmlová
Říkám si. Proč to v ČR ale málokdo chápe? Ministerstvo vnitra již po několikáté přichází s návrhem zákona o úřednících. Na první pohled by se tedy mohlo jevit, že politická vůle ohledně kvalitního úřednického aparátu zde je. Každý se totiž shodne na tom, že současný stav nikomu nevyhovuje. Nikomu? Omlouvám se – nevyhovuje úředníkům, kterým chybí motivace, stabilita, dostatečné a transparentní finanční ohodnocení. Nevyhovuje občanům, neboť je zde stále veliký prostor pro korupci a dochází tak k rozkrádání peněz náš všech, daňových poplatníků. Komu tedy vyhovuje? Politické elitě?

Nekontrolovatelná hydra

4. 2. 2013 , Jan Kraus
Čerstvé neodhlasování zákona, který by umožnil kontrolu NKÚ nad hospodařením obcí a podniků se státní účastí, dobře ukázalo licoměrnost místní politiky. ČSSD zákon navrhovala asi deset let, aby, když přišel do Senátu, kde má většinu, neprošel ani přes její senátory.