Glosy

Za text glosy cele odpovídá autor, nikoli Nadační fond proti korupci. Uvedené názory nemusí vyjadřovat stanovisko Nadačního fondu proti korupci.Nenechme se otrávit

8. 10. 2012 , Libor Winkler
V poslední době se stále více ukazuje, jak vynalézaví jsou pachatelé korupce v naší zemi. Spousta nastrčených firem schovaných za právníky, velice aktivní rodiče či prarodiče a jediný cíl: zmocnit se veřejných peněz. Posledním příkladem je odhalení NFPK v případě tunelování peněz z nemocnice Na Homolce. V podobných korupčních případech se všechno děje skrytě a nenápadně a někdy je velice náročně spiklence odhalit, natož pak usvědčit.

Mezi čtyřma očima

1. 10. 2012 , Janusz Konieczny
Čas od času zvednu telefon a vytočím číslo kanceláře generálního ředitele Severočeských dolů Ivana Lapina s úmyslem požádat o schůzku ke kauze Prunéřov. Bohužel doposud mi nikdo telefon nezvednul. Pana generálního ředitele jsem na oficiálním emailu uvedeném na stránkách Severočeských dolů požádal o schůzku v červnu 2012 a následně jsem se připomenul v červenci 2012 a rovněž v srpnu 2012. Bohužel doposud jsem nedostal jedinou opověď. Modernizace elektrárny Prunéřov v hodnotě 25 miliard Kč je pro vlastníka Severočeských dolů a samotného investora – polostátní podnik ČEZ, doslova zmařenou investicí kvůli akutnímu nedostatku a černé těžbě uhlí.

Strejda Míša aneb jak vydělat miliardy na odpadu

24. 9. 2012 , Martin Soukenka
Nedávno jsem si znovu přečetl jednu z vynikajících knih bývalého důstojníka sovětské vojenské rozvědky GRU, který v roce 1978 zběhl na Západ a dodnes žije v Británii pod dvěma tresty smrti. Ta kniha se jmenuje Akvárium. V ní autor popisuje fungování GRU v dobách sovětské moci. V jedné z kapitol autor vzpomíná epizodu, kdy jako malý chlapec prodával na trhu melouny z kolchozu – a vůbec mu to nešlo. Až ho to naučil starý a zkušený trhovec – „strejda Míša“ –, který celý život (za cara i za Stalina) prodával pouze tkaničky do bot. Strejda Míša mj. vysvětlil malému chlapci, že na to, aby člověk zbohatnul, nemusí nutně prodávat zlato nebo diamanty – úplně postačí prodávat sirky či tkaničky do bot – a nebýt tak tolik na očích.

Korupce není jen slovo

17. 9. 2012 , Jan Kraus
Občas někdo poukazuje na fakt, že o korupci mluví všichni a že je to vlastně politický kýč, fráze, floskule... Pravda, většina toho o čem mluví politici jsou většinou floskule a fráze, většina z nich to také používá jako žvanírnu obhajující jejich vlastní misku.

A máme tu podzim …

10. 9. 2012 , Radim Jančura
Léto skončilo a přichází podzim, který určitě výrazně přerozdá karty na české politické scéně. A občané přitom mají šanci na poměrně zajímavé změny. Společností hýbe odpor proti všemu, co zavání korupcí, lidé volají po změnách a s touto náladou jdeme vstříc postupně volbám krajským, senátním a následně prvním přímým prezidentským.

Volební hlas nad zlato

3. 9. 2012 , Janusz Konieczny
Startovací pozice jednotlivých politických stran či kandidátů ve volebním klání je rozdílná a nerovná. Určitou regulaci volebních kampaní může zavést zákon o financování politických stran jako například: omezení reklamy, zákaz přijímaní darů od anonymních společností atd. Zamysleme se proto, zda se čelem nepostavit pravidlu, které říká, že čím větší objem prostředků získá daná strana pro volební kampaň, tím lepšího výsledku v samotných volbách dosáhne. Nezřídka totiž zároveň platí pravidlo, že čím více prostředků pro danou kampaň strana získá, tím více závazků vůči mocenským skupinám tato strana má a bezpodmínečně je musí splnit.

Dvořáka usvědčil ze lži právník ze „šachtovců“, aneb pánové, dohodněte se!

27. 8. 2012 , Martin Soukenka
Bývalý generální ředitel Dopravního podniku hl. m. Prahy (dále jen „Dopravní podnik“) Martin Dvořák v médiích stále vystupuje velice sebejistě, stejně sebejistě, jako právník David Michal, zastupující advokátní kancelář Šachta & Partners (dále jen „AK Š&P“). Oba také často používají ve svých vyjádření slova „prostě“ a „jakoby“. Přesto se však do jejich souzvuku vloudila chybička.

O detailech aneb na co se nikdo nezeptal!

16. 7. 2012 , Martin Soukenka
Miroslav Kalousek suverénně odříkal na jednání bezpečnostního výboru poslanecké sněmovny před zraky desítek poslanců, televizních kamer a 3 metry od svého protivníka Petra Lessyho svoji verzi hovoru mezi jím a policejním prezidentem. Trvalo téměř hodinu a půl, než jedna mladá a sympatická poslankyně položila ministru Kalouskovi jasný dotaz, zda je ochoten se podrobit vyšetření na detektoru lži stejně, jako je tomu ochoten pan policejní prezident Lessy. Při dřívějších slovech jiného poslance „to stejné očekávám od ministra Kalouska“ stran ochoty projít detektorem lži, se pan ministr napřímil, zjevně zpozorněl a s významným výrazem nevole obrátil hlavu v sloup…

I am fishead

25. 6. 2012 , Bob Fliedr
Není mnoho filmů, které se těší podpoře Nadačního fondu proti korupci. Na těchto stránkách fond propaguje pouze jeden. Jmenuje se I am fishead (volně přeloženo Ryba smrdí od hlavy) a více se o něm dozvíte, když si v záložce Media servis kliknete na Odkazy.

Potřebujeme změnu volebního systému

18. 6. 2012 , Karel Janeček
Již delší dobu se kromě korupce zabývám také tím, jak znovunastolit faktickou demokracii v našem společenském uspořádání. Jsem přesvědčen, že pro tuto vizi je nutnou podmínkou zásadní změna stávajícího volebního systému včetně změny ústavy České republiky. Jde o to otevřít dveře do politiky lidem s osobní integritou a respektem k etickým hodnotám. Současný volební systém totiž podporuje kandidáty opovrhující slušností (tzv. zjedy), jejichž primárním cílem je maximalizace osobní politické moci a osobního finančního zisku.