Glosy

Za text glosy cele odpovídá autor, nikoli Nadační fond proti korupci. Uvedené názory nemusí vyjadřovat stanovisko Nadačního fondu proti korupci.Zmařená příležitost

26. 11. 2012 , Janusz Konieczny
Prozradím Vám recept na nejjednodušší úsporné opatření – ochraňte oznamovatele a zaručte jim pocit bezpečí a úcty. Skutečná ochrana oznamovatelů je totiž klíčovým protikorupčním opatřením, a její absence byla impulsem ke vzniku Nadačního fondu proti korupci. Byla to zároveň příležitost pro vládní koalici, jak brzy přinést hmatatelné výsledky. Pokusme se dát stranou určitou skepsi a předsudky vůči ní a zhodnoťme, jak s touto příležitosti naložila.

"Elitní" Davis Cup

19. 11. 2012 , Jan Kraus
Při finále Davis Cupu bylo možné vidět ministra Kalouska, jak sedí, jistě na nějakém čestném místě, v českém národním dresu tenistů a většinu času něco dělá na telefonu. Asi esemskoval cosi kvůli rozpočtu. Trochu mě národní dres na našem chemickém počtářovi dráždil. Ne snad, že bych mu chtěl upírat jeho národní sounáležitost - ale dres národní reprezentace na tak, pro mě nedůvěryhodné osobnosti - mi přijde jako provokace, ne li drzost.

O propojenosti politiky a byznysu aneb „mapa české korupce“

14. 11. 2012 , Martin Soukenka
Ví se dávno, že základním principem strategie je koncentrace. Koncentrace armády, moci, peněz, krásy - a to v pravý čas a na pravém místě. Co se ví už méně, je, že základním principem tunelování je opak koncentrace - diverzifikace. Chcete příklad? Tak třeba si hypoteticky představte, že z každé prodané jízdenky Vám jde do kapsy několik málo haléřů. Nebo z každé uskladněné injekční stříkačky v nějaké nemocnici koruna. Už chápete? Pro každého jednotlivce to jsou směšné částky, nad kterými každý mávne rukou. Haléře a koruny. Jenže když se to všechno následně zkoncentruje na jednom účtu, jsou z toho kolosální částky a - kolosální moc.

"Zajetí státu" aneb, kde se při rozdělování EU dotací v regionálních operačních programech stala chyba?

5. 11. 2012 , Jiří Fiala
Česká tisková agentura přinesla minulý týden zprávu o ukončení pracovní poměru Pavla Markvarta (ODS) v úřadu ROP Severozápad. Bývalý ředitel regionálního operačního programu strávil většinu září a října ve vazbě kvůli vyšetřování korupce a machinací při rozdělování evropských dotací. Na aktuálním případu Pavla Markvarta i řady dalších personálních vazeb v pozadí vedení krajských "ROPů" je možné názorně ilustrovat alarmující "zajetí státu" ze strany zákulisních vlivových skupin, které na jedné straně zásadním způsobem ovlivňují proces rozdělování a administrace evropských dotací a na straně druhé se řadí k příjemcům eurodotačních (sta)milionů.

O důchodech aneb předpovídání je obtížné, zvláště jde-li o budoucnost

29. 10. 2012 , Martin Soukenka
V nedělním diskusním pořadu byl jedním z diskutujících i odstupující ministr Jaromír Drábek. Ve své funkci prokázal, že je mistr propagandy, na což Fond upozorňuje již od března. Vedle jiných témat hovořil pan Drábek i o nutnosti důchodové reformy a zavedení tzv. druhého pilíře. Konstatoval, že o nezbytnosti reformy vzhledem k nepříznivému demografickému vývoji není pochyb a že se na tom shodnou všichni ekonomové, kteří se tím zabývají. Při vší úctě, osobně jsem ke tvrzení a doporučení ekonomů dramaticky skeptický (přesněji: nevěřím jim ani slovo).

Zrušit Senát nebo Poslaneckou sněmovnu?

22. 10. 2012 , Janusz Konieczny
Někteří voliči se rozhodli bojkotovat senátní volby s odůvodněním, že existence Senátu postrádá smysl. V minulosti Senát nejednou smysl měl a napravil některé paskvily schválené Poslaneckou sněmovnou. Nejkřiklavějším příkladem bylo bezesporu schvalování zdanění hazardu. Tenkrát Poslaneckou sněmovnu ovládla loterijní lobby a schválená podoba počítala s tím, že několik miliard korun budou i nadále přerozdělovat na veřejně prospěšné cíle loterijní společnosti. Bohužel tyto prostředky byly často určené na komerční či zcela fiktivní projekty. Tehdy situaci zachránil Senát, který tyto prostředky přiřadil českým městům a obcím.

Poručík Columbo aneb Případ o růstu (a) dluhu

15. 10. 2012 , Martin Soukenka
V televizi nyní opět opakují seriál o bystrém a úspěšném detektivovi – poručíku Columbovi. Mám to rád – z mnoha důvodů. Columba sleduji vždy, když ho opakují a tajně si přeji mít jeho výsledky. Vedle jiných poučení je v tomto seriálu krystalicky ukázáno, že detaily jsou důležité.

Nenechme se otrávit

8. 10. 2012 , Libor Winkler
V poslední době se stále více ukazuje, jak vynalézaví jsou pachatelé korupce v naší zemi. Spousta nastrčených firem schovaných za právníky, velice aktivní rodiče či prarodiče a jediný cíl: zmocnit se veřejných peněz. Posledním příkladem je odhalení NFPK v případě tunelování peněz z nemocnice Na Homolce. V podobných korupčních případech se všechno děje skrytě a nenápadně a někdy je velice náročně spiklence odhalit, natož pak usvědčit.

Mezi čtyřma očima

1. 10. 2012 , Janusz Konieczny
Čas od času zvednu telefon a vytočím číslo kanceláře generálního ředitele Severočeských dolů Ivana Lapina s úmyslem požádat o schůzku ke kauze Prunéřov. Bohužel doposud mi nikdo telefon nezvednul. Pana generálního ředitele jsem na oficiálním emailu uvedeném na stránkách Severočeských dolů požádal o schůzku v červnu 2012 a následně jsem se připomenul v červenci 2012 a rovněž v srpnu 2012. Bohužel doposud jsem nedostal jedinou opověď. Modernizace elektrárny Prunéřov v hodnotě 25 miliard Kč je pro vlastníka Severočeských dolů a samotného investora – polostátní podnik ČEZ, doslova zmařenou investicí kvůli akutnímu nedostatku a černé těžbě uhlí.

Strejda Míša aneb jak vydělat miliardy na odpadu

24. 9. 2012 , Martin Soukenka
Nedávno jsem si znovu přečetl jednu z vynikajících knih bývalého důstojníka sovětské vojenské rozvědky GRU, který v roce 1978 zběhl na Západ a dodnes žije v Británii pod dvěma tresty smrti. Ta kniha se jmenuje Akvárium. V ní autor popisuje fungování GRU v dobách sovětské moci. V jedné z kapitol autor vzpomíná epizodu, kdy jako malý chlapec prodával na trhu melouny z kolchozu – a vůbec mu to nešlo. Až ho to naučil starý a zkušený trhovec – „strejda Míša“ –, který celý život (za cara i za Stalina) prodával pouze tkaničky do bot. Strejda Míša mj. vysvětlil malému chlapci, že na to, aby člověk zbohatnul, nemusí nutně prodávat zlato nebo diamanty – úplně postačí prodávat sirky či tkaničky do bot – a nebýt tak tolik na očích.