Glosy

Za text glosy cele odpovídá autor, nikoli Nadační fond proti korupci. Uvedené názory nemusí vyjadřovat stanovisko Nadačního fondu proti korupci.O tajemstvích aneb o pozorném naslouchání

11. 6. 2012 , Petr Soukenka
Bývalý důstojník sovětské vojenské rozvědky GRU Vladimír Rezun, píšící pod pseudonymem Viktor Suvorov, zmiňuje ve své knize „Sebevražda“ to, co ho učili hned první den výuky v akademii GRU: „Nevěřte tomu, co vám veřejně demonstrují. Hledejte to, co před vámi skrývají. Když najdete, co před vámi skrývají, ještě se neradujte. To může být jen druhá kaskáda utajení. Pamatujte si: správné tajemství je ukryto až pod dvěma kaskádami. Nebo dokonce pod třemi.“

Ta firma mi patří, věřte mi a plaťte

4. 6. 2012 , Petr Skočdopole
Pátral jsem nedávno po majitelích jisté firmy z Brna, co dostává zajímavé veřejné zakázky. Dělá do informačních technologií, bývala slavná, úspěšná, pak se dostala do problémů a začala měnit vlastníky. Teď za ní stojí jakási firma z Londýna, ale i ona má nějaké akcionáře. Jaké? Dostal jsem se až do středoamerického Belize. A tady v slunečném ráji stopa končila u dvou místních firmiček. Belize je vskutku malebný kout, v obchodním světě ale především známý jako místo, kde můžete nejsnadněji založit firmu, aniž o vás kdokoliv cokoliv ví. Pověst takových skořápek je tomu úměrná, aneb ruce pryč, chcete-li si zachovat špetku důvěryhodnosti.

Nenechat se uplatit

28. 5. 2012 , Janusz Konieczny
Před několika dny se uskutečnilo jednání státního podniku Severočeské doly, a.s. s občany obcí ohledně dalšího postupu v těžbě uhlí, který doprovází řada podivných okolností a podezření. Vedení příslušných obcí a dotčení občané byli během jednání pozváni na raut. Ten ovšem připomínal pohoštění typické pro velkolepé kulturní akce. Nejednalo se o určitou formu úplatku?

Náhoda, nebo nový trend?

21. 5. 2012 , Bob Fliedr
Minulé úterý dopoledne jsem redigoval odpovědi Karla Janečka na pár položených otázek a v jedné jeho reakci stálo: „Až se budou servírovat opravdu velké ryby, tak budu zapíjet výborným archivním vínem. Toto víno je potřeba již začít vybírat, protože velké ryby se začnou servírovat velmi brzy.“ Za pár minut vyšla v médiích zpráva o zatčení Davida Ratha.

Stačilo by padesát milionů?

14. 5. 2012 , Petr Skočdopole
Roman Janoušek přejel ženu, která skončila na několik týdnů v nemocnici. Od nehody ujel a utíkal policistům. Když ho lapli, měl v krvi 2,2 procenta alkoholu. Tolik fakta, z nichž nepoučená masa lidu vyvodila jednoznačný závěr: kriminál pro vlivného muže z politického podsvětí.

Věřte nebo nevěřte

7. 5. 2012 , Bob Fliedr
Před časem vyprávěl o svém životě muž, který jako mladý člověk, stavař, prchl před válkou před nacisty do Anglie. Začal jako stavební dělník. Postupoval jen pomalu a na základě toho, co uměl. Postupně se stal sám podnikatelem, jedním z nejvýznamnějších stavebníků v Anglii. Po čase se přijel podívat do Brna, kde se narodil. Na otázky rozhlasového redaktora, jak se mu podařilo v cizí zemi udělat takovou kariéru, říkal, že to je v podstatě jednoduché.

Hušákovo „promo“ pro spravedlnost

30. 4. 2012 , Petr Skočdopole
Když býval někdejší generální ředitel Sazky Aleš Hušák ještě agentem StB, nosil krycí jméno Krakonoš. Zasloužilí funkcionáři z Českého svazu tělesné výchovy (ČSTV), hlavního akcionáře zkrachovalé Sazky, k němu také vzhlíželi se stejnou úctou, jako Kuba a Anče k pánu hor ve slavných pohádkách. „Sluha českého sportu“, jak se kdysi sám nazval, jim coby neomezený vládce podniku plnil každé přání. Zahrnoval je luxusními dárky a brával na výlety do celého světa. Pohádka ale už skončila. Krakonoš byl zakuklený Trautenberk a místo sluhou byl největším upírem českého sportu v jeho dějinách.

O Kalouskově neklidném spaní

23. 4. 2012 , Radim Jančura
Korupce je odporná a používat ji v podnikání či politice je odsouzeníhodné v každém směru. Všichni, kdo korumpovali nebo umožnili, aby se korupce rozrostla do takových rozměrů, že dnes ohrožuje i samotné demokratické fungování společnosti, by za to měli nést odpovědnost.

Několik samozřejmostí nejen o Vítu Bártovi

16. 4. 2012 , Petr Skočdopole
Samozřejmě, že nějaká mizerná půjčka Víta Bárty individuím typu Jaroslava Škárky a Kristýny Kočí, se nemůže srovnávat s daleko závažnějšími korupčními kauzami, které v minulých letech beztrestně prošuměly.

Buď prorazí, nebo padnou

9. 4. 2012 , Bob Fliedr
Je možné, že do tří měsíců budeme mít parlamentní volby - alespoň z pohledu tohoto dne se to tak jeví. Vyvstane trapná otázka koho volit.