Glosy

Za text glosy cele odpovídá autor, nikoli Nadační fond proti korupci. Uvedené názory nemusí vyjadřovat stanovisko Nadačního fondu proti korupci.Dvořáka usvědčil ze lži právník ze „šachtovců“, aneb pánové, dohodněte se!

27. 8. 2012 , Martin Soukenka
Bývalý generální ředitel Dopravního podniku hl. m. Prahy (dále jen „Dopravní podnik“) Martin Dvořák v médiích stále vystupuje velice sebejistě, stejně sebejistě, jako právník David Michal, zastupující advokátní kancelář Šachta & Partners (dále jen „AK Š&P“). Oba také často používají ve svých vyjádření slova „prostě“ a „jakoby“. Přesto se však do jejich souzvuku vloudila chybička.

O detailech aneb na co se nikdo nezeptal!

16. 7. 2012 , Martin Soukenka
Miroslav Kalousek suverénně odříkal na jednání bezpečnostního výboru poslanecké sněmovny před zraky desítek poslanců, televizních kamer a 3 metry od svého protivníka Petra Lessyho svoji verzi hovoru mezi jím a policejním prezidentem. Trvalo téměř hodinu a půl, než jedna mladá a sympatická poslankyně položila ministru Kalouskovi jasný dotaz, zda je ochoten se podrobit vyšetření na detektoru lži stejně, jako je tomu ochoten pan policejní prezident Lessy. Při dřívějších slovech jiného poslance „to stejné očekávám od ministra Kalouska“ stran ochoty projít detektorem lži, se pan ministr napřímil, zjevně zpozorněl a s významným výrazem nevole obrátil hlavu v sloup…

I am fishead

25. 6. 2012 , Bob Fliedr
Není mnoho filmů, které se těší podpoře Nadačního fondu proti korupci. Na těchto stránkách fond propaguje pouze jeden. Jmenuje se I am fishead (volně přeloženo Ryba smrdí od hlavy) a více se o něm dozvíte, když si v záložce Media servis kliknete na Odkazy.

Potřebujeme změnu volebního systému

18. 6. 2012 , Karel Janeček
Již delší dobu se kromě korupce zabývám také tím, jak znovunastolit faktickou demokracii v našem společenském uspořádání. Jsem přesvědčen, že pro tuto vizi je nutnou podmínkou zásadní změna stávajícího volebního systému včetně změny ústavy České republiky. Jde o to otevřít dveře do politiky lidem s osobní integritou a respektem k etickým hodnotám. Současný volební systém totiž podporuje kandidáty opovrhující slušností (tzv. zjedy), jejichž primárním cílem je maximalizace osobní politické moci a osobního finančního zisku.

O tajemstvích aneb o pozorném naslouchání

11. 6. 2012 , Petr Soukenka
Bývalý důstojník sovětské vojenské rozvědky GRU Vladimír Rezun, píšící pod pseudonymem Viktor Suvorov, zmiňuje ve své knize „Sebevražda“ to, co ho učili hned první den výuky v akademii GRU: „Nevěřte tomu, co vám veřejně demonstrují. Hledejte to, co před vámi skrývají. Když najdete, co před vámi skrývají, ještě se neradujte. To může být jen druhá kaskáda utajení. Pamatujte si: správné tajemství je ukryto až pod dvěma kaskádami. Nebo dokonce pod třemi.“

Ta firma mi patří, věřte mi a plaťte

4. 6. 2012 , Petr Skočdopole
Pátral jsem nedávno po majitelích jisté firmy z Brna, co dostává zajímavé veřejné zakázky. Dělá do informačních technologií, bývala slavná, úspěšná, pak se dostala do problémů a začala měnit vlastníky. Teď za ní stojí jakási firma z Londýna, ale i ona má nějaké akcionáře. Jaké? Dostal jsem se až do středoamerického Belize. A tady v slunečném ráji stopa končila u dvou místních firmiček. Belize je vskutku malebný kout, v obchodním světě ale především známý jako místo, kde můžete nejsnadněji založit firmu, aniž o vás kdokoliv cokoliv ví. Pověst takových skořápek je tomu úměrná, aneb ruce pryč, chcete-li si zachovat špetku důvěryhodnosti.

Nenechat se uplatit

28. 5. 2012 , Janusz Konieczny
Před několika dny se uskutečnilo jednání státního podniku Severočeské doly, a.s. s občany obcí ohledně dalšího postupu v těžbě uhlí, který doprovází řada podivných okolností a podezření. Vedení příslušných obcí a dotčení občané byli během jednání pozváni na raut. Ten ovšem připomínal pohoštění typické pro velkolepé kulturní akce. Nejednalo se o určitou formu úplatku?

Náhoda, nebo nový trend?

21. 5. 2012 , Bob Fliedr
Minulé úterý dopoledne jsem redigoval odpovědi Karla Janečka na pár položených otázek a v jedné jeho reakci stálo: „Až se budou servírovat opravdu velké ryby, tak budu zapíjet výborným archivním vínem. Toto víno je potřeba již začít vybírat, protože velké ryby se začnou servírovat velmi brzy.“ Za pár minut vyšla v médiích zpráva o zatčení Davida Ratha.

Stačilo by padesát milionů?

14. 5. 2012 , Petr Skočdopole
Roman Janoušek přejel ženu, která skončila na několik týdnů v nemocnici. Od nehody ujel a utíkal policistům. Když ho lapli, měl v krvi 2,2 procenta alkoholu. Tolik fakta, z nichž nepoučená masa lidu vyvodila jednoznačný závěr: kriminál pro vlivného muže z politického podsvětí.

Věřte nebo nevěřte

7. 5. 2012 , Bob Fliedr
Před časem vyprávěl o svém životě muž, který jako mladý člověk, stavař, prchl před válkou před nacisty do Anglie. Začal jako stavební dělník. Postupoval jen pomalu a na základě toho, co uměl. Postupně se stal sám podnikatelem, jedním z nejvýznamnějších stavebníků v Anglii. Po čase se přijel podívat do Brna, kde se narodil. Na otázky rozhlasového redaktora, jak se mu podařilo v cizí zemi udělat takovou kariéru, říkal, že to je v podstatě jednoduché.