Glosy

Za text glosy cele odpovídá autor, nikoli Nadační fond proti korupci. Uvedené názory nemusí vyjadřovat stanovisko Nadačního fondu proti korupci.Hušákovo „promo“ pro spravedlnost

30. 4. 2012 , Petr Skočdopole
Když býval někdejší generální ředitel Sazky Aleš Hušák ještě agentem StB, nosil krycí jméno Krakonoš. Zasloužilí funkcionáři z Českého svazu tělesné výchovy (ČSTV), hlavního akcionáře zkrachovalé Sazky, k němu také vzhlíželi se stejnou úctou, jako Kuba a Anče k pánu hor ve slavných pohádkách. „Sluha českého sportu“, jak se kdysi sám nazval, jim coby neomezený vládce podniku plnil každé přání. Zahrnoval je luxusními dárky a brával na výlety do celého světa. Pohádka ale už skončila. Krakonoš byl zakuklený Trautenberk a místo sluhou byl největším upírem českého sportu v jeho dějinách.

O Kalouskově neklidném spaní

23. 4. 2012 , Radim Jančura
Korupce je odporná a používat ji v podnikání či politice je odsouzeníhodné v každém směru. Všichni, kdo korumpovali nebo umožnili, aby se korupce rozrostla do takových rozměrů, že dnes ohrožuje i samotné demokratické fungování společnosti, by za to měli nést odpovědnost.

Několik samozřejmostí nejen o Vítu Bártovi

16. 4. 2012 , Petr Skočdopole
Samozřejmě, že nějaká mizerná půjčka Víta Bárty individuím typu Jaroslava Škárky a Kristýny Kočí, se nemůže srovnávat s daleko závažnějšími korupčními kauzami, které v minulých letech beztrestně prošuměly.

Buď prorazí, nebo padnou

9. 4. 2012 , Bob Fliedr
Je možné, že do tří měsíců budeme mít parlamentní volby - alespoň z pohledu tohoto dne se to tak jeví. Vyvstane trapná otázka koho volit.

Janouškova jasná slova

2. 4. 2012 , Bob Fliedr
Chcete ovlivňovat politiku? Nechte se demokraticky zvolit! Takové věty už slyšel od Václava Klause během jeho dlouholeté plavby českým politickým rybníkem kdekdo z aktivistů nebo třeba akademiků, kteří komentovali stav rybníka, navrhovali opravu Klausovy lodě nebo dokonce varovali kapitána před bahnitými mělčinami. Politika je podle Klause vyhrazená jen a pouze těm, které k této činnosti nadaly demokratické volby.

V tomhle jedou všichni

26. 3. 2012 , Petr Skočdopole
Lidé z okolí Romana Janouška o něm mluví vesměs hezky. Má prý čuch na lidi, je zábavný, ke svému okolí pozorný. To takhle jde Romeš, jak se mu mezi přáteli říká, třeba Podolím, kde bydlí, a zdá se mu, že lavičky v parku jsou nějak poničené. V rukou se mu blýskne mobil a už vytáčí zodpovědnou osobu na radnici. Zanedlouho jsou lavičky v pořádku. No nechtěli byste ho za souseda?

Šachtovci mě zanedbávají, cítím se ukřivděn

19. 3. 2012 , Jan Kraus
Trestní oznámení Šachta a partnerů - v zastoupení pana Rittiga - na kolegu Randáka je zřejmě něčím typické pro styl práce této kanceláře. Něco obdobného, jako kdyby po jakékoli veřejně sdělené informaci podali trestní oznámení na tiskového mluvčího za právě zveřejněnou informaci.

Proč jsem se dal na boj proti korupci

12. 3. 2012 , Radim Jančura
Veškeré své podnikání jsem založil na jednom prostém důvodu. Připadalo mi málo spokojit se s neměnností a nekvalitou, která v příslušném oboru panovala. Vždy mě popichovala otázka, proč by zákazníkovi za jeho peníze mělo stačit něco, co mu úplně nevyhovuje. Proč by měl chodit někam, kde si jej neváží a využívat cosi z donucení, a ještě za to platit. I když by rád úplně jinou kvalitu za úplně jinou cenu.

Bártovy obálky

5. 3. 2012 , Janusz Konieczny
Úplatek, nebo půjčka? Otázka, na kterou bude tento týden hledat odpověď Obvodní soud pro Prahu 5 v případě takzvaných „obálek Víta Bárta“. Faktický předseda Věcí veřejných předal Kristýně Kočí a Jaroslavu Škárkovi úctyhodné obnosy peněz, aniž by s nimi uzavřel jakoukoliv smlouvu. Marně se v tom snažím najít znaky charakteristické pro poskytnutí půjčky. Vít Bárta nestanovil úrok ani splátkový kalendář a zároveň se vyhnul bezhotovostnímu převodu, který by zanechal dohledatelnou stopu o platbě peněz. Vědomě či nevědomě tak porušil zákon 254/2004 o omezení plateb v hotovosti. Argumentuje přitom tím, že se jednalo o tzv. „půjčku na čestné slovo“.

Zrušit, nebo vyškrtnout?

27. 2. 2012 , Petr Skočdopole
Tak nás advokáti z kanceláře Šachta & Partners prý chtějí zrušit. Vzrušující nápad. Chápu, Nadační fond proti korupci je ruší v práci. Ve velmi kreativní a složité práci: pro svého klienta třeba právě zakládají firmu, která má za úkol nakupovat od druhé firmy. Tato druhá firma má být prodána třetí firmě, jež ale ve skutečnosti patří firmě čtvrté, v níž má klient hlavní podíl. Čtvrtá firma tuto třetí firmu ovšem pošle do likvidace, zatímco druhou firmu prodá první firmě. Poputují v tom velké peníze, takže právníci potřebují klid, aby zbylo dost i na ně.