Glosy

Za text glosy cele odpovídá autor, nikoli Nadační fond proti korupci. Uvedené názory nemusí vyjadřovat stanovisko Nadačního fondu proti korupci.Šachtovci mě zanedbávají, cítím se ukřivděn

19. 3. 2012 , Jan Kraus
Trestní oznámení Šachta a partnerů - v zastoupení pana Rittiga - na kolegu Randáka je zřejmě něčím typické pro styl práce této kanceláře. Něco obdobného, jako kdyby po jakékoli veřejně sdělené informaci podali trestní oznámení na tiskového mluvčího za právě zveřejněnou informaci.

Proč jsem se dal na boj proti korupci

12. 3. 2012 , Radim Jančura
Veškeré své podnikání jsem založil na jednom prostém důvodu. Připadalo mi málo spokojit se s neměnností a nekvalitou, která v příslušném oboru panovala. Vždy mě popichovala otázka, proč by zákazníkovi za jeho peníze mělo stačit něco, co mu úplně nevyhovuje. Proč by měl chodit někam, kde si jej neváží a využívat cosi z donucení, a ještě za to platit. I když by rád úplně jinou kvalitu za úplně jinou cenu.

Bártovy obálky

5. 3. 2012 , Janusz Konieczny
Úplatek, nebo půjčka? Otázka, na kterou bude tento týden hledat odpověď Obvodní soud pro Prahu 5 v případě takzvaných „obálek Víta Bárta“. Faktický předseda Věcí veřejných předal Kristýně Kočí a Jaroslavu Škárkovi úctyhodné obnosy peněz, aniž by s nimi uzavřel jakoukoliv smlouvu. Marně se v tom snažím najít znaky charakteristické pro poskytnutí půjčky. Vít Bárta nestanovil úrok ani splátkový kalendář a zároveň se vyhnul bezhotovostnímu převodu, který by zanechal dohledatelnou stopu o platbě peněz. Vědomě či nevědomě tak porušil zákon 254/2004 o omezení plateb v hotovosti. Argumentuje přitom tím, že se jednalo o tzv. „půjčku na čestné slovo“.

Zrušit, nebo vyškrtnout?

27. 2. 2012 , Petr Skočdopole
Tak nás advokáti z kanceláře Šachta & Partners prý chtějí zrušit. Vzrušující nápad. Chápu, Nadační fond proti korupci je ruší v práci. Ve velmi kreativní a složité práci: pro svého klienta třeba právě zakládají firmu, která má za úkol nakupovat od druhé firmy. Tato druhá firma má být prodána třetí firmě, jež ale ve skutečnosti patří firmě čtvrté, v níž má klient hlavní podíl. Čtvrtá firma tuto třetí firmu ovšem pošle do likvidace, zatímco druhou firmu prodá první firmě. Poputují v tom velké peníze, takže právníci potřebují klid, aby zbylo dost i na ně.

Klausovy pardony

20. 2. 2012 , Bob Fliedr
Václav Klaus pomohl podnikateli Tomáši Malinovi odsouzenému za stamilionový podvod - pozdržel termín jeho nástupu za mříže a zvažuje udělení milosti. Václav Klaus pomohl exšéfce Metropolitní univerzity Praha Anně Benešové odsouzené za úplatkářství a zpronevěru - udělil jí milost. Poslední dvě ukázky toho, jak hlava státu pomáhá. Dlouho se tváří, jako by tu žádní korupčníci nebyli, a když se pak náhodou podaří některého usvědčit, dá se mu prezidentský pardon. Vzkaz veřejnosti: žádný strach z korupce!